Kostnice v Sedlci se chystá rekonstruovat druhou kosterní pyramidu. Veřejnost může být u toho

Součástí kostela Všech svatých v Sedlci je unikátní kostnice, kde tisíce lidských kostí vyprávějí příběh dávných časů. Nyní se návštěvníkům nabízí jedinečná příležitost být svědky obnovy této fascinující památky a zároveň i pátrání po jejích dávných tajemstvích. Jedna z kosterních pyramid již prošla kompletní rekonstrukcí a v dubnu začnou práce na sestavení druhé. A co je nejzajímavější – veřejnost může být u toho.
Proces obnovy od počátku provází mnoho nejasností a otázek. Kdo pyramidy původně vytvořil? Byly někdy rozebrány a opět poskládány? Odborníci zatím odpovědi na tyto otázky nemají, avšak rekonstrukce byla nezbytná kvůli vychýlení stavby ze svislé osy. „Rekonstrukce kosterních pyramid je sice technicky náročný proces, ale je to také cesta k poznání naší minulosti. Každá kost zde má svůj příběh, který se snažíme rozluštit,“ říká Radka Krejčí, ředitelka organizační složky sedlecké farnosti. Tajemství vzniku kosterních pyramid zatím tedy zůstává neodhaleno, ale práce restaurátorů možná přinese nové odpovědi.

Archeologický Výzkum V Prostoru Po Druhé Rozebrané Pyramidě
Sedlecký hřbitov byl ve své době vyhlášený
Kostnice a kostel Všech svatých v Sedlci byli původně součástí dnes již zaniklého cisterciáckého kláštera. Díky objevu stříbra byla tehdy Kutná Hora jedním z největších měst, což s sebou přineslo i velký nárok na místo posledního odpočinku. Většina tehdejších obyvatel tak byla pohřbena právě na klášterních pozemcích v Sedlci, kde se nacházel jediný funkční křesťanský hřbitov, jenž na konci 14. století měřil neuvěřitelných 3,5 hektaru. K popularitě sedleckého hřbitova přispěla i pověst o opatu Heidenreichovi a jeho cestě do Jeruzaléma. Podle legendy přivezl opat do Sedlce hrst hlíny z Hakeldamy a založil zde první svaté pole ve střední Evropě. To z tohoto místa učinilo vyhledávanou pohřební lokalitu.
Santini položil základ kostnice
V 18. století se na rekonstrukci kostela Všech svatých a kostnice podílel slavný barokní architekt Jan Blažej Santini Aichel, který je také pokládaný za autora první kosterní výzdoby dolní kaple. V 19. století, kdy majetek přešel do rukou rodiny Schwarzenbergů, zasáhl do další rekonstrukce František Rint. V kostnici patří mezi jeho nejznámější díla obrovský lustr složený ze všech kostí lidského těla a schwarzenberský rodový erb. Návštěvníci tak dnes mohou obdivovat umění stavitelů, kteří s precizní pečlivostí skládali lebky a kosti do složitých ornamentů a pyramid.
Kostnice je otevřená pro veřejnost
Kostnice zůstává během současné rekonstrukce otevřená pro veřejnost, a zájemci tak mají možnost nahlédnout pod ruce restaurátorů při jejich výjimečné práci. Taje jednoho z nejzajímavějších míst České republiky tak nyní můžete sledovat doslova v přímém přenosu.
Více informací a vstupenky na prohlídky najdete na www.sedlec.info/kostnice/.