Vyšly rozhovory Havla a Michnika. Kniha Podivná doba ukazuje, co všechno Havel předvídal

foto: nakladatelství Paseka
foto: nakladatelství Paseka

První české vydání rozhovorů Václava Havla s polským novinářem Adamem Michnikem není jen splacením velkého dluhu a historickým dokumentem, ale také velmi aktuálním příspěvkem k současné debatě o populismu a nacionalismu. Díky přátelství s Michnikem šel Havel víc do hloubky, kniha se například vrací i k jeho sporu s Milanem Kunderou. Kniha Podivná doba vychází u Paseky v překladu Tomáše Vrby a Evy Rysové.

Z knihy je patrné, že Václav Havel dokázal vycítit problémy české společnosti, se kterými se potýkáme dnes. Můžeme si připomenout jeho myšlenky o sílící a výbušné směsi nacionalismu a populismu. V rozhovorech vysvětluje, že nemůže pokoušet hranice prezidentských pravomocí dané ústavou, protože by tím vytvořil precedens pro svoje nástupce. Předběhl dobu, když varoval před vládou bratří Kaczynských, Viktorem Orbánem, před klimatickou změnou a ničením krajiny.

Havel a Michnik se poprvé setkali v roce 1978 na tajné schůzce na vrcholcích Krkonoš jako nepřátelé komunistického režimu. Necelých dvanáct let nato se dramatik Václav Havel stal československým a později českým prezidentem a novinář Adam Michnik šéfredaktorem největšího polského deníku Gazeta Wyborcza. Během následujících dvou porevolučních desetiletí spolu nepřetržitě vedli dialog o tom, jak ve svých zemích znovu vybudovat demokracii, vypěstovat svobodnou politickou kulturu a neztratit přitom své ideály. Rozhovory v knize vznikaly mezi lety 1978 a 2011.

„Kniha je skvělá také v širším kontextu, který přináší Michnik,“ myslí si redaktor knihy Ondřej Nezbeda. „Nejsou to do sebe zahleděné rozhovory, oba zasazují téma do středoevropských nebo evropských souvislostí, porovnávají českou a polskou zkušenost.“ Havel s Michnikem  sice byli přátelé, ale zároveň se polský novinář nebojí nesouhlasit  a pokládat kritické otázky. Není to klasický novinářský rozhovor, ale spíše dialog dvou osobností. A navíc dialog velmi osobní a tím pádem i otevřenější a upřímný. 

Bývalý prezidentův poradce a současný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský považuje knihu za velmi aktuální příspěvek k současným debatám „Z dnešního hlediska se lze jen podivovat předvídavosti, s níž Havel a Michnik identifikovali problémy nacionalismu, historického revizionismu a degradace veřejné diskuse,“ říká Žantovský. „Populistické výkřiky viděli jako trvale přítomné a ničivé jevy postkomunistické a postmoderní doby.“

Podivná doba
Rozhovory Adama Michnika s Václavem Havlem
Překlad Tomáš Vrba a Eva Rysová
232 stran, 349 korun, pevná vazba

Comments

comments

Vyhledat