Co je v Praze zadarmo v září 2023

DEN ARCHITEKTURY má letos motto
DEN ARCHITEKTURY má letos motto "Objev konstrukce!" - Národní knihovna Praha, hala služeb / Foto (c) Den Architektury

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 14. září 2023)

Ještě v září promítají letní kina, některá zdarma. Přehled těch nejzajímavějších najdete tady:

Výstavy zdarma:

 

8. 9. – 14. 10. Linda Havrlíková: Lokální vlna / Galerie UM

V Galerii UM se představí projekt Lokální vlna doktorandky Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lindy Havrlíkové. Detailně v něm prozkoumává proces výroby vlněných textilií a sama se aktivně zasazuje o udržení tohoto řemesla. Výstava přibližuje nejen její vlastní tvorbu, ale i všechny aspekty, které vedou ke kýženému výsledku.

 

19. 7. – 24. 9. Nave / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum chystá site-specific instalaci s názvem NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda, která bude k vidění, ale především i poslechu do 24. září

21. 6. – 15. 9. Taky Pražané: Naši zvířecí sousedé v nesnázích | Výstava fotografií

KINOBUS / různá místa

https://www.dpp.cz/zabava-a-zazitky/akce-a-zajimavosti/kinobus

Až do začátku září promítá kinobus DPP. Oblíbená součást letních měsíců vyjíždí v roce 2023 na osvědčená místa i do zcela nových lokalit a nabídne výběr z českých i zahraničních filmů. Čeká na vás 11 lokalit, 22 filmů a celkem 44 večerů.

KALENDÁŘ

2. 9. Keramické trhy na Kampě/ Kampa

O víkendu 2. a 3. září představí svou práci nejlepší tuzemští keramici a hrnčíři. Občerstvení jako od maminky obstará sociální podnik Café Therapy a doprovodný program pro celou rodinu slibuje pohádky, pouliční představení i hudbu. Trhy budou otevřeny od 10 hodin a doprovodný program je naplánován od 13 do 19 hodin. Malé i velké pobaví Divadlo Vofi, divadlo Buřt, Johnny & Jenny, kejklíř Vojta Vrtek, HOLEKTIV, Geisslers Hofcomoedianten, My kluci co spolu chodíme, studenti HAMU Katedry nonverbálního divadla a další. Unplugged zahrají: Migel & Manusha, Trombenik, Lovesong Orchestra a studenti Mezinárodní hudební konzervatoře.

 

2. 9. RefuFest 2023 / Holešovická tržnice

Můžete se těšit na skvělou muziku, působivá taneční vystoupení, zajímavé workshopy, umělecké výstavy s příběhem a také cizokrajné pokrmy. To vše vytvořené a připravené lidmi z celého světa, kteří v Praze našli svůj druhý domov poté co odešli z válek sužovaných zemí či se vydali do České republiky za svým osobním snem!

2. – 3. 9.  Vstup zdarma NG Praha, Uměleckoprůmyslového muzea a dalších

Oslavte deset let s ČT art a vydejte se za kulturou. Během prvního zářijového víkendu vás zveme do vybraných muzeí a galerií zcela zdarma. Určitě si vyberete!

 

3. 9. Opera v Šárce / Prodaná nevěsta

Představení opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta v místech původního přírodního divadla. V produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, sbor, balet a orchestr opery Národního divadla v Praze.

3. 9. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanským 1. obecním hřbitovem 

O historii, zvláštnostech a zajímavostech jednoho z Olšanských hřbitovů. Dozvíte se, čím je tento hřbitov výjimečný, jakou roli sehrála budova kaple, kdo z významných osobností je zde pochován, a mnoho dalšího. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka Želivského).

5. 9.  Na pivo s Hollanem a Carbanem – komponovaný pořad! / Kasárna Karlín

Zemitá kotlíkářská show. Částečně recesistické a částečně smrtelně vážné sdružení
hudebníků.

6. 9.  Check it Na Výstavišti: Caramel / Výstaviště Praha

Matyáš Kyncl, František Hrádek a Ondřej Kohoutek ve své tvorbě prolínají melancholický lyrics s heavy rytmikou a balancují na hraně emo rocku, dark popu a post punku.

7. 9. Open Air Festival PODVINÍ/ Přírodní park Podviní v Praze Vysočanech

24.ročník festivalu alternativní a nezávislé scény v přírodním parku Podviní v Praze Vysočanech. Vstup volný.
Vystoupí: Monika Načeva & Zdivočelí koně / BBP – podzemní orchestr / Rány těla / Pepa Lábus a SPOL / Holy Fanda & The Reverends

7. 9. v 17:00 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem 

Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti, zde pochované, a umělecky cenné náhrobky – díla českých nejvýznamnějších sochařů a architektů. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

9. 9. Dyzajn market Babí léto 2023 / Výstaviště Holešovice

Pravidelný, výběrový trh autorské tvorby, kde potkáte 200 lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských mágů.
Můžete prohlížet i nakupovat originální šperky, oblečení, doplňky, kabelky, batohy, porcelán, dekorace, svíčky, hračky, knihy, delikatesy nebo papírenské zboží. Součástí Dyzajn marketu je i malý food festival, kde si můžete pochutnat na výběrové kávě, drincích, sladkých i slaných dobrotách, pořádných jídlech pro masožrouty a vegany.

9. 9.  Festival Mistři řemesel/ KC Kaštan

Setkání uměleckých řemeslníků a tvůrců. Prezentace keramických, řezbářských či šperkařských dílniček, ukázky kovářství, grafiky, textilních dovedností, malby či knižních nakladatelství.

10. 9. Karlínský den pro duševní zdraví/ Karlínské náměstí

Již třetí ročník akce Karlínský den pro duševní zdraví. V příjemném prostředí parku se můžete setkat s odborníky mnoha různých organizací, kteří mohou poradit a poskytnout mnoho užitečných tipů, kde hledat pomoci či jak pečovat o duševní zdraví. Můžete se těšit například na organizaci Terapeutická linka Sluchátko, Úsměv mámy, Sociální klinika, Poradna Vigvam, Nevypusť duši, Centrum Anabell a mnoho dalších.

11. 9. v 15:30 hod.  Procházka nejstaršími částmi Olšanských hřbitovů za  uměleckými díly přelomu 18. a 19. století 

Procházka je věnována období, kdy pro hřbitovy tvořili ti nejlepší – a jejich kamenosochařské dílny. Nejvýznamnější patřily rodinám Prachnerů, Platzerů, Maxů, jejich žákům a současníkům. Navštívíme největší sochařskou galerii tohoto období u nás. Provede vás Kamila Jurajdová.  Sraz účastníků je u kostela sv. Rocha (zastávka Olšanské náměstí).

12. 9. Přednáška Pavla Klusáka: Eno, ambient. Hudba pro letiště a pro hořící svět / Galerie Rudolfinum

Jaká cesta vedla hudebního producenta, skladatele, zpěváka, výtvarného umělce a vlivného myslitele Briana Ena k instalaci NAVE? Nahrávky, projekce, příběhy: Multimediální přednáška Pavla Klusáka stopuje strategie, přelomové momenty a paradoxy v tvorbě, která nově nahlíží jak na individualismus, tak na reflexi problémů aktuálního světa.

16. 9.  Zažít město jinak / Různa místa po celé ČR

Letošní největší sousedská slavnost proběhne v sobotu 16. září.  Čajový dýchánek, piknik na náměstí, tancovačky a pouliční veselí naváže na dlouholetou tradici. Letos se akce již po osmnácté uskuteční v rámci Evropského týdne pro udržitelnou mobilitu se záměrem vytvořit prostor pro udržitelný život ve městě.  Slavnosti Zažít město jinak vznikly jako iniciativa spolku AutoMat s cílem oživit zájem o veřejný prostor a ukázat, co se stane s prostorem ulic, když patří jen lidem a jejich fantazii.

 

15. 9. v 17:00 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem 

Při procházce budeme vzpomínat na řadu literátů, herců, výtvarných umělců, ale i osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

16. 9. Pražská produkce / Holešovická tržnice

S podzimem přichází další pokračování ze série oblíbených eventů přibližujících koncept jedlých měst a potravinové produkce ve městech – Pražská produkce v Holešovické tržnici.

 

16. – 17. 9. GHMP Art Book Fair 2023 / Zámek Troja

Víte, kolik stromů je třeba pokácet pro výrobu jedné knížky? A je digitální kniha ekologičtější než tištěná kopie? Třetí ročník veletrhu uměleckých knih GHMP Art Book Fair, který bude probíhat na Zámku Troja 16. a 17. září, přináší téma ekologie a udržitelnosti v knižním průmyslu.

 

16. 9. Slavnosti pravého a levého břehu/ Přívoz Roztoky – Klecánky

17. 9. MINT Market Praha PODZIM / Náplavka Rašínovo Nábřeží

Podzimní MINT Market Praha se po prázdninách vrátí na náplavku na Rašínově nábřeží. V neděli 17. září se představí opět více než 150 tvůrců a designérů z celé České republiky, Slovenska i Ukrajiny. MINT Market je trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami. Na MINT Marketu se můžete těšit na pestrou nabídku s láskou šitých kabelek, ručně vyráběných šperků, bio kosmetiku, svíčky, originální papírenské zboží, macramé, porcelán, hračky pro děti a mnoho dalšího.

 

17. 9. v 11:00 hod. – Procházka Břevnovským hřbitovem 

Procházka se zaměří na hroby významných a zajímavých osobností zejména druhé poloviny 20. století. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je u hlavní brány v ul. U Vojtěšky.

17. 9. ve 13:00 hod. – Procházka Malvazineckým hřbitovem 

Hřbitov, který vznikl podle návrhu arch. A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).

19. 9. NA ANTIDEPRESIVECH O ANTIDEPRESIVECH – Beseda a křest knihy /  Městská knihovna Praha

Nová kniha NA ANTIDEPRESIVECH O ANTIDEPRESIVECH je určena pro všechny, které zajímá, jaké to je žít s antidepresivy i bez nich. Obsahuje 10 + 1 rozhovorů novinářky Kateřiny Kudláčové s lidmi, kteří mají vlastní dlouholetou zkušenost s užíváním antidepresiv. Křest knihy proběhne v klubovně Městské knihovny v Praze v úterý 19. září 2023 v 18.00 hodin . Podvečerem nás provede Magdaléna Trusinová, která na toto téma vytvořila také speciální díl podcastu ze série Studio duše. Vstup je zdarma a každý návštěvník akce si bude moci knihu rovnou odnést sebou domů.

20. 9. Noc literatury 

Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení – Noc literatury. Na několika místech bude čtení tlumočeno do českého znakového jazyka. Diváci si sami podle mapky volí místa a čtení, která navštíví. Mapku i brožuru bude možné si předem stáhnout na webových stránkách. Vstup na čtení je zdarma. Podrobný program a místa najdete na www.nocliteratury.cz/praha/

20. 9. Check it Na Výstavišti: Cigarette Pillowbag / Výstaviště Praha

Po zkušenosti s hraním ve dvou kapelách se Václav Truksa rozhodl věnovat muzice naplno a vytvořil svůj pseudonym Cigarette Pillowbag.

22. 9. KINO: Na lodi Adamant/ CAMP Praha

Loď Adamant je denní stacionář. Toto unikátní plavidlo se nachází v srdci Paříže na řece Seině a starají se v ní o osoby trpící duševními poruchami. Tuto komunitu představuje jeden z nejznámějších dokumentaristů současnosti, Nicolas Philibert… Vítězný film z festivalu Berlinale je příběhem každodenních radostí a strastí v komorní atmosféře kajuty lodi Adamant, bořící zažité představy o „šílenství“.

Nicolas Philibert / Francie, Japonsko / 2023 / 109 min. / jazyk francouzský, titulky české

23. 9. Druhý ročník knižního festivalu BookFest / Kampus Hybernská

BookFest je putovní festival nakladatelů krásných a kvalitních knih a jejich autorů.

 

23. 9. Den hrdinů 2023 / Výstaviště Praha

Již osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů Na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému, a to v sobotu 23.9. od 11.00 do 17.00 hodin. Nadcházející ročník přinese také symbolickou oslavu 30 let samostatné České republiky a s tím související výročí záchranných složek jako Armáda ČR či Policie ČR. Kulaté výročí si však připomene také Hasičský záchranný sbor Hlavního města Prahy, a to úctyhodných 170 let od založení.

 

23. – 24. 9. UMtrh / Alšovo Nábřeží

UMtrh není ledajakým trhem, je zejména mini-festivalem umění českých tvořivců a gastro mágů.

25. 9.  18.00 křest knihy V. Lindaur – „Manitou sin desi“ / Kaštan  – scéna Unijazzu

Kniha vznikala pět let, v bolestech a stíhána nepřízní osudu. Ale nakonec je tady! Na Vojtěcha Lindaura (1957-2018) v ní vzpomínají rodinní příslušníci, přátelé z dětství a mládí, kolegové z hudebních časopisů i dalších projektů, na kterých se podílel, hudebníci, o kterých psal. V rámci večera zahrají multižánrové trio The Brownies (směs latinsko-amerického jazzu, swingu, soulu, reggae, rockn’rollu, popu a funku), písničkářská legenda Vladimír Merta a DJ Tea Jay Ivo.

25. 9. v 17:30 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Zavzpomínáme na velké osobnosti spjaté s poměrně nedávnou minulostí – kromě Jana Palacha jsou to především významní umělci. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

26. 9. Evropský den jazyků v Kampusu Hybernská

Zastřešujícím tématem letošního ročníků jsou jazyky střední Evropy. Program zahrnuje minikurzy širokého spektra jazyků (nejen těch vyučovaných na FF UK), workshopy, přednášky, únikovou hru nebo výstavu. I letos je součástí programu unikátní formát bleskových lekcí různých jazyků „speak-dating“.

27. 9.  Strahov OpenAir 2023 / Koleje Strahov

Strahov OpenAir, legendární festival na kolejích Strahov, letos slaví 26. ročník. Čeká na vás den naplněný tou nejlepší hudbou i jídlem z food trucků z celé České republiky.

29. 9. – 5. 10. Den architektury

Den architektury opět otevře běžně nepřístupné budovy, nabídne architektonické procházky s poutavým výkladem, cyklovyjížďky, přednášky, ale i divadelní představení a koncerty a celou řadu dalších akcí. Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.

 

29. 9. v 15:30 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za významnými ženami (1. část)

Při procházce si připomeneme počátky příběhu ženské emancipace – poskládá se nám z osudů výjimečných žen, pochovaných na Olšanských hřbitovech (Eliška Krásnohorská, Karolína Světlá, Anna Náprstková a mnoho dalších). Provede vás Kamila Jurajdová.  Sraz účastníků je u boční brány od Flory (zastávka Flora).


To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

Comments

comments

Vyhledat