Venkovní galerie: umění na čerstvém vzduchu
Galerie jsou stále uzavřeny, ale způsoby, jak se setkat s umění, se neomezují jen na virtuální svět.
Galerie sice mají své online programy (třeba Rudolfinum nebo Dox nezahálejí, stejně jako NG s Rembrandtem), ale vidět umění na vlastní oči je přece něco jiného.
Tohle jsou naše tipy na umění v ulicích Prahy i na něco mimo metropoli.
- 14 umělců vyzývá fotografiemi k naději, vystavují na fasádě domu SmetanaQ
- Výtvarníci Unijazzu u klubu Kaštan
- Galerie Vltavská: Básně z dálnice
- Procházky XY v Olomouci
- Na Kampě je výstava finalistů CGD
- V Olomouci ručkuje lupič
- Akademie výtvarných umění v Praze otevírá POP-UP Galerii AVU
Oknem
- Na Francouzské 17 jsou od 25.2. do 15.4. vystavena díla Otto Plachta – ve výlohách Eco Salonu OWAY.
- Aquarium je výstavní rhizome Karpuchina Gallery ve výloze EMA espresso bar (Na Florenci 3), který je svým dispozičním řešením ideální pro prezentaci jednoho díla.
- Late-night TV je noční galerie představující kurátorský výběr současného pohyblivého obrazu. Obrazovka, umístěná v okně Karpuchina Gallery, rozšiřuje působení galerie i na večerní pouliční provoz.
- Obří okna najdete u Pragovky (stránky s online akcemi mají tady). Ta dále nabízí i 3D modely k virtuálním obhlídkám, i akce venku.Tři výstavy (Vzducho-prach(y), Čtvrtý skleník a Člověk červeň zem) jsou přizpůsobeny této variantě „vitríny“, fyzicky přítomné uvnitř do 25.2.2021) a zároveň i permanentně otevřené ve formě interaktivních 3D modelů (pragovkaonline.com/). Na této platformě jsou pak přímo postaveny zbývající výstavy (Půl/Pool a Up in the sky).
Další možností, jak alespoň zčásti nahradit možnost vstoupit do galerie fyzicky, je živý program, soustředěný v tzv. „Korzech Pragovka. Součástí nejbližšího, tentokráte informacemi nabitého Korzo Pragovka/Ekologická úzkost I (čtvrtek 11.2. 2021 on-line a facebookovém profilu Pragovka Gallery) bude například záznam z akce mapování znečištění v ulicích Vysočan za pomocí speciálních „prachovnic“ — součást projektu Vzducho-prach(y) a otevřená možnost se projektu zúčastnit i na dálku (zaslání instrumentů poštou), přednáška o vzduchoprachu, představení východisek tvorby Adama Hudce, krátká komentovaná prohlídka výstavou Marty Fišerové s názvem Čtvrtý skleník, přednáška Viktora Čecha o herní estetice v umění, ale také projekt Syntetická krajina Jakuba Tajovského, který krom online vysílání a platformy bude v den vysílání prezentován právě za sklem galerie.
Venku
- Muzeum Kampa otevírá své nádvoří, a zpřístupňuje tak veřejnosti výstavu soch umělce Kryštofa Hoška.
- PechaKucha Night Prague Window Gallery
Ve výlohách 10 pražských kaváren jsou nainstalovány originály děl vybraných autorů, kteří v minulosti na pražské PKNP vystoupili. Některá z děl vznikla přímo na míru #pknpwindowgallery. U každé výlohy si v okénku kavárny můžete koupit něco dobrého a na svém telefonu si připomenout vystoupení autora z našeho archivu.
- Novinkou je projekt Vitríny Frýdlantská, který představuje současné umění ve vitrínách bývalé Včely. Nakdete ho v Ďáblicích. Výstavní program pro rok 2021 nese název Prázdné místo a představí se v rámci něj šest výstav.
- ProLuka je galerie zaměřená na umění ve veřejném prostoru. Galerii provozují organizátoři festivalu 4+4 dny v pohybu. Kurátoři jsou Denisa Václavová a Krištof Kintera.
- Umění je k vidění i u motolské nemocnice. Sochařské projekty se tam obměňují každých několik měsíců, nyní tam je dílo Mateje Al Aliho (sledujte jejich web)
- Venkovní výstava fotografií Lidé z Vltavské odstartovala existenci nové galerie pro současné umění. Je u zmíněné Vltavské a Galerie hlavního města Prahy tu bude výstavy obměňovat každé tři měsíce.
- GHMP se stará také o řadu soch ve veřejném prostoru. Projděte se Prahou se speciální mapou veřejné plastiky!
-
Výstava Umění za čarou ve stanicích metra je prodloužena do 31.3.2021.
-
K procházkám za uměním připravila Galerie hlavního města prahy i audio komentáře: Tanečnice Tereza Ondrová připravila netradiční zážitkovou procházku po Královské cestě, která prochází historickým centrem Prahy a kopíruje objekty Galerie hlavního města Prahy. Audiowalk propojuje zmíněné budovy galerie a zároveň umožňuje prohlédnout si nejdůležitější pamětihodnosti Prahy, avšak trochu nevšedním způsobem. Poslech zde. Nebo přímo soundcloud (anglicky):
-
Další audio možnost je v češtině: Komentovanou on-line prohlídku vybraných objektů ze souboru veřejné plastiky GHMP připravil sochař a teoretik Pavel Karous, autor projektu „Vetřelci a volavky“. Využijte opuštěnosti turistického centra Prahy a prohlédněte si v klidu hojná díla z 60., 70. a 80. let. Plánovaná délka procházky cca 1,5 hod. Info a mapa na webu GHMP.
-
Přehled plastik nejen ve správě GHMP, ale všech samostatně stojících na území hlavního města Prahy, je v katalogu na stránce Umění pro město. Katalog se stále aktualizuje.
- Do 26.2. je v provozu Interaktivní světelná instalace 2021 VŠICHNI SPOLU – připravil ji Institut français de Prague na svo fasádě (FB info zde).
- Klasikou pražské scény je galerie Artwall na nábřeží kapitána Jaroše, tam je nyní k vidění velkoformátová poezie.
- Za procházku a okuk street artu stojí i Lennonova zeď na Kampě.
- Zajímavou akci vymysleli na Moravě: Muzeum umění Olomouc obléklo sochu Davida Černého do ochranné anticovidové kombinézy.
- Fasáda je název mimořádného výstavního prostoru, jenž vznikl za cílem propagace současného českého umění a oživení nejen výbuchem poškozené fasády domu v Divadelní ulici. Výstavní program se obměňuje dvakrát ročně. Od 18 hodin je výstava osvětlená.
- Ve venkovní galerii u Vyšehradu na vás čeká několik skleněných děl z ateliéru skla Vysoké školy Uměleckoprůmyslové v Praze a další designové objekty. Připravil je Czech Design Week.
- Kontroverzi vzbudilo umělecké dílo s názvem Tvárnice od sochaře Martina Zeta, které bude umístěno mezi starou a novou budovou Národního muzea po dobu dvou let.
Nákupy mini umění
- Možnost pořídit si nějaké umělecké dílo drobného formátu nabízí originální automaty Artmat. Najdete je třeba v Krymské, v Ďáblicích nebo na Invalidovně.
Víte o nějaké venkovní galerii, kterou jsme nezmínili? Pište na protisedi@protisedi.cz – děkujeme:)
Přečtěte si také: