Tipy na týden 1. – 7. července: Vary, Příšera z Michiganského jezera a narozeniny Leoše Janáčka
Co neminout a kam zajít?
Na začátku července můžete v kinech vidět dva filmy režiséra Mike Cheslika. Film Stovky bobrů je videoherně vyprávěný survival pro nové milénium, Příšera z Michiganského jezera zase báchorka o podivínském námořníkovi, který se svou chaotickou posádkou vyráží zrychtovat pomstu na bestii, jež ho připravila o otce. V obou případech čeká diváky velkolepě vyšinutá, trikově úchvatná a dokonce i nečekaně cinefilní odysea, která je stejnou měrou geniálně originální jako vychlastaně dementní. Foto (c) Aerofilms.
Ve Varech probíhá festival, každý den přinášíme fotky. Doporučujeme i přehlídku Tady Vary pro ty, kdo na festivalu nepobývají.
Kam v Praze zadarmo? Nejen tento týden:
Náš výběr akcí na celý týden:
→ Kina → Hudba, divadlo, tanec → Výtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce
2. 7. Grandhotel Budapešť (Léto s Tildou Swinton) / Bio Oko
2. 7. Příšera z Michiganského jezera / Kino Aero
3. 7. Příšera z Michiganského jezera / Bio Oko
2. -7. 7. Stovky bobrů / různá kina
3. 7. Chlapec a volavka / MeetFactory
3. 7. 21:30 Soul of a Beast (Lorenz Merz) – s českými i anglickými titulky / Letní kino Kinská
4. 7. 21:30 Alma a Oskar / 3KINO v Clam-Gallasově paláci
5.7. 18:50 Červená želva / Bio Oko
Kompletní programy vybraných kin: Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo / Kino BALT / Francouzský Institut
1. 7. PET SHOP BOYS (UK) / Praha, O2 universum
2. 7. Kim Gordon / Meetfactory
3. 7. Rod Stewart (UK) / Praha, O2 arena
3. 7. Janáčkovo Brno – 170. narozeniny / Janáčkovo divadlo (piazzetta), Brno
Čeká vás zábavný celodenní program, koncerty, nahlédnutí do tajů opery Její pastorkyňa i s ukázkami, pohodlná lehátka, koktejly a Janáčkův foto koutek. Více informací na www.ndbrno.cz/program/janacek-170
4. 7. Transforma x Heartnoize: Kabeaushé / Křižíkova elektrárna, Tábor
4. 7. The Smashing Pumpkins (US) / Praha, O2 universum
Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty
20. 6. – 30 1. 2025 Henry Moore a československé umění po roce 1945 / Loutky & židle / Tears for Fears / Pomník konzumerismu / GMU
Výstava „Henry Moore a československé umění po roce 1945“ představuje soubor ikonických děl tohoto modernistického mistra, jehož vliv na československé sochařství je nepopiratelný. Uvidíte také díla od umělců inspirovaných Moorovou tvorbou, jako jsou Ladislav Zívr, Vítězslav Jungbauer, Vladimír Janoušek a Sylva Lacinová.
Loutky & židle představuje tvorbu významné dvojice českých loutkářů Věry Říčařové Vítkové a Františka Vítka, kteří získali cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Instalace nabízí průřez jejich společnou prací, zahrnující divadelní artefakty, mechanické konstrukce a sbírku starých židlí.
Instalace současné umělkyně Juliany Höschlové nazvaná „Tears for Fears“ zahrnuje skleněný objekt ve tvaru řečiště potoka z Krkonoš, zářivě barevné malby ohrožených květin a videoesej inspirovanou písní „Everybody Wants to Rule the World“.
Veřejný prostor před galerií GMU obohatilo dílo Petra Stibrala „Pomník konzumerismu“, které ironicky komentuje spotřební kulturu a budoucí nostalgii po období konzumu.
21. 6 . – 4. 8. Alžběta Josefy & Alena Kotzmannová – Spherical Light / The Chemistry Gallery
Společná výstava umělkyň Aleny Kotzmannové (*1974) a Alžběty Josefy (*1984) vychází z autorské i vzájemné inspirace. Podmnožinu „inspirace“ zastupují díla tematizující vztah vnitřního a vnějšího světa prostřednictvím fenoménů světla, soustav základních prostorových elementů, prostorové situovanosti, orientace a atmosféry, na základě kterých jsou tyto vztahy vnímány.
21. 6. – 15. 9. Reload / SmetanaQ
Čtrnáct umělců narozených ve třech dekádách se náročnou klasickou malířskou technikou snaží uchopit realitu, v níž žijeme.
26. 6. – 11. 8. SOUOSTROVÍ ZAUJETÍ / Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice
Skupinová výstava dvanácti umělkyň a umělců nejmladší generace zastupující výrazné talenty z řad zástupců vysokých škol Bratislavy, Ostravy, Plzně a Prahy.
20. 6. – 30. 9. Festival m3: Umění v prostoru / Rajská zahrada a okolí (Praha 14)
K přípravě současného ročníku byly osloveny kurátorky z Institutu úzkosti, který založily tři umělkyně, performerky a kurátorky Barbora Kleinhamlová, Eva Koťátková a Edith Jeřábková. Jedná se o platformu, která se skrze participativní umělecké a společenskokritické formáty zabývá tématem úzkosti ve společnosti a hledáním jejích systémových příčin.
13. 6. – 29. 9. Bienále Ve věci umění / Národní galerie Praha, Lidice
24. 5. – 10. 10. Hana Němečková: Asi jsem přišla pozdě / Galerie Valchařská
Sebeironizující název výstavy vychází z autorčina celoživotního pocitu, že nezmáčkla spoušť svého fotoaparátu v pravý okamžik. Divák má nyní v Galerii Valchařská skvělou příležitost zhodnotit, zda-li je tato sebekritika namístě.
6. 6. – 2. 7. Kateřina Šedá: Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků / Kobka 17, Smíchovská náplavka
Výstavní prostor Kobky 17 se během června promění na Národní statistický ústav, který bude zkoumat české zlozvyky. Široká veřejnost tak může aktivně ovlivnit i druhou fázi projektu Kateřiny Šedé Národní sbírka zlozvyků, jejímž cílem je zmapovat zlozvyky jednotlivců i skupin a vytvořit z nich největší databázi na světě. Chodit na úřad nikdy nebylo zábavnější!
Měsíční výstavní projekt Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků navazuje na úspěchy dlouhodobého sběru zlozvyků Kateřiny Šedé, známé české umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Původně vznikl tento projekt, na který navazuje prezentace v Kobce 17, jako pocta 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Od té doby jezdí Kateřina Šedá a její tým po těch nejzapadlejších koutech České republiky a sbírá zlozvyky.
31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž
Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.
17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna
4. 5. – 28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech
Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.
3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora
V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.
9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX
Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.
Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque
Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy
Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève / unsplash.