Tipy na týden 10. – 16. července: procházka jatky, divadlo v ulicích a Potvora v kině

Komentovaná procházka bývalými jatky vás čeká v Holešovické tržnici - info v textu / Foto Deport a Panzer, 1905
Komentovaná procházka bývalými jatky vás čeká v Holešovické tržnici - info v textu / Foto Deport a Panzer, 1905

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Začíná sezóna letních kin. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší: 

 

10. – 16. 7. Šary Vary – výběr těch nejlepších filmů z karlovarského festivalu

Oficiální ozvěny 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary jsou tady! Od 10. do 16. července uvedou pražská kina AeroSvětozorPřítomnost a Scalní letňák v Brně festivalové poklady, divácké hity i oceněné novinky.

 

Léto s Bradem Pittem / Bio Oko

V Biu Oko poslední roky zasvěcují letní měsíce vždy nějakému významnému tvůrci či tvůrkyni. Po Harrisonu Fordovi se letos zaměřili na dalšího charismatického herce. 

 

13. – 16. 7. Marienbad Film Festival / Mariánské Lázně

Mezinárodní festival věnovaný experimentálním a nezávislým filmům Marienbad se letos zaměří na zásadní lidský smysl: zrak doslovně i metaforicky. Co znamená skutečně vidět? Můžeme vidění reality nebo i filmovou zkušenost vůbec zprostředkovat? Jaké jsou limity mediované zkušenosti a jakou roli v kolektivní paměti může mít film? 

 

13. 7. Letní kino – Axolotl Overkill / Kasárna Karlín

Helene Hege­mann — Německo — 2017 — 94 min — české titulky

Šest­nác­tiletá Mifti žije v Berlíně, kde vymetá večírky, exper­i­men­tu­je s droga­mi a sex­em a kašle na školu. Dospělí, které potkává, jí při­j­dou zoufalí. Ti si o ní na oplátku rádi mys­lí, že je moc drzá, čas­to zbytečně smut­ná a bezhlavě zamilo­vaná…

13. 7. Letní kino: KaprKód / Pragovka Gallery

Dokumentární opera KaprKód objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914-88), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se natolik proslavil propagandistickou hudbou, že byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou, tu v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi vrátil. Následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl.

 

14. 7. Potvora (Fleabag) | NT Live / Bio Oko

Potvora je sice posedlá sexem, sama sebou a svými emocemi, které neumí filtrovat, ale to je jen špička ledovce. Když má někdo nevyřešené vztahy s rodinou i přáteli a k tomu jen těžko udržuje nad vodou svou stylovou kavárnu plnou obrázků morčat, může jednoho dne zjistit, že vlastně už nemá co ztratit. Hlavní roli si stejně jako v seriálu zahrála sama autorka textu Phoebe Waller-Bridge…

14. 7. Zabití posvátného jelena / The Killing of a Sacred Deer / Kino Pilotů

Špičkový kardiochirurg žije spořádaný život se svou spořádanou ženou a dvěma dětmi. Je v něm jediná podezřelá věc: šestnáctiletý Martin, s nímž se vídá a kterého pomalu, ale jistě zatahuje do své rodiny. Aniž by to věděl, přivolává na sebe tragédii antických rozměrů. I když se Martin zdá být obyčejný teenager, ve skutečnosti v něm dříme schopnost, pro kterou neexistuje racionální vysvětlení. Divné rodinné světy řeckého režiséra Jorgose Lanthimose se tentokrát mění v kubrickovský horor plný existenční úzkosti a bezvýchodnosti. 

Asteroid City / různá kina

Asteroid City je komedie Wese Andersona, která se odehrává ve stejnojmenném fiktivním pouštním městě, kam se sjedou nejchytřejší děti z celé Ameriky, aby poměřily své schopnosti a síly, jenže události, které otřesou celým světem, jim poněkud zhatí plány…

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut  

 

 

 

11. 7. Lael Neale / Žluté lázně, Praha 4

11. 7. Bohemia Jazz Fest – Praha / Královská zahrada Pražského hradu FESTIVAL

Bohemia JazzFest se stal v krátkém čase jedním z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě. Všechny koncerty jsou zdarma. https://www.bohemiajazzfest.cz/praha/program/

12.  – 18. 7.  ZA DVEŘMI 2023 FESTIVAL, DIVADLO

Již 15. ročník pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Čekají vás divadelní a novocirkusová představení v podání českých i zahraničních umělců, koncerty, pohybové a výtvarné dílny i speciální rodinný den! Vstupné je dobrovolné.

 

13. – 15. 7. Letiště Karneval / Hranice na Moravě

Letiště Karneval, festival jazzu, elektronické hudby a performance přistane již po desáté na Moravě. Kromě již tradiční ohnivé show se můžete těšit na výběr nejlepších hudebníků, které přináší nejen česká, ale i zahraniční scéna, a to včetně Bert and Friends, Kid Simius, Tilda Allie nebo Post Noisy Pots.

 

13. 7. Masters of Rock – Within Temptation, Kreator, Phil Campbell… / Vizovice FESTIVAL

14. 7.  AMPHIBIAN: S.U.N. Project (DE) domizako, frujty, INTT, Obštrukcia, NUHNUHNAHNAH, Teletext / Bike Jesus

Akce pražského Amphibianu, za kterým stojí Atch22, A+++, Inger Illel, Mʊdaki, INTT a Kobayashi Maru. Tento energický kolektiv mapuje nové objevy, které elektronická scéna vydává po pandemii a zároveň zapojuje do hry ty, kteří ji budovali. FB: https://www.facebook.com/events/2051204368391154/

14. 7. – 16. 7.  Creepy Teepee 2023Kutná Hora FESTIVAL

15. – 16. 7. Slavkov Open FESTIVAL

Hudební festival Slavkov Open se v roce 2023 vrací do Zámecké zahrady, a to rovnou jako dvoudenní akce s hlavními vystupujícími Deep Purple a Hollywod Vampires.

15. 7. DUMMY TOYS (chn) / KLUB 007 STRAHOV

16. 7. SPEED!! NOISE!! HELL!! (jp), CRUSTENUNIE (nl) / KLUB 007 STRAHOV

16. 7.  Buddy Guy / Kongresové centrum, Praha

 

16. 7.  BILLY BOB THORNTON & THE BOXMASTERS (US)Futurum Music Bar, Praha

 

Kdykoli: www.dramox.cz – divadlo online

Užijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře.

Komedie Šťovík, pečené brambory – foto Dejvické divadlo

 

 

 

 

Končící výstavy v Moravské galerii: Valoch & Valoch: Archeologie a konceptuální umění (do 27. 8.), Pražákův palác, Jiří Pelcl Design (do 3. 9.), Uměleckoprůmyslové muzeum.

 

16. 7. – 18. 8. Patrik Kriššák / Galerie Josefa Jíry na Malé Skále

Vernisáž 15. 7. v 17:00, hraje kapela Šumný Jazz. 

28. 6. – 17. 9. DRAGOLJUB RAŠA TODOSIJEVIĆ: WAS IST KUNST? / GHMP, Dům U Kamenného zvonu

 

do 10. 9. 2023 / leden 2024 Akční umění ze sbírek GMU – Tomáš Svoboda: Silent Disco – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda / GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ – Hradec Králové

Královéhradecká galerie zahájila letní sezónu třemi výstavami: Akční umění ze sbírek GMU, site-specific instalace Silent Disco Tomáše Svobody a monografická výstava Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda.

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

14. 6. – 3. 9.  Miloš Budík – Jsem fotograf / Brno

Výstavní projekt Miloš Budík – Jsem fotograf, který vznikl ve spolupráci Muzea města Brna a Galerie Valchařská, před stavuje hned tři výstavy významného českého fotografa Miloše Budíka, shrnující jeho celoživotní tvorbu. 

 

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport 

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

10. 7. 19.30 Are Kalvø: Hiking to Hell /  (A)void Floating Gallery

Přední norský komik a satirik Are Kalvø, který se už přes dvacet let věnuje žánru stand-up comedy, vystoupí se svým stand-upem Hiking to Hell, v kterém si utahuje z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě i povahy Skandinávců

 

13. 7. 17:30 Poznej Tržnici: Komentovaná procházka bývalými jatky / Holešovická tržnice

Jak se jatka stavěla a co všechno se ví o jejich historii? Jaké dávné i nedávné příběhy ukrývají jednotlivé stavby? To vše se účastníci dozví na komentovaných procházkách s Kristianem Mejstříkem. Poznají industriální architekturu celého areálu, dozví se, jak fungoval jateční provoz a jeho technologické zázemí, bývalé stáje hovězího dobytka a zjistí, jakou symboliku v sobě nesou sochy postav s býky u vstupu na Bubenském nábřeží.

 

13. 7. Feminismus v současném českém umění / Avoid Floating Gallery

V rámci debaty o podobách feminismu v současném českém umění si chceme společně s umělkyní Darinou Alster a teoretičkou a kurátorkou Terezou Stejskalovou položit (nejen) následující otázky: Jak se feministické myšlení v současném českém umění projevuje? Mění se situace v české společnosti a na místní umělecké scéně z hlediska ženské emancipace k lepšímu? Jaké feministické strategie považujete za relevantní a jak s nimi zacházíte ve své praxi? Večer moderuje Zuzana Štefková, kurátorka, kritička a historička umění.

14. 7. TEDxPragueED / DOX+

Téma letošního ročníku TEDxPragueED “Nesmysl” slibuje odhalit nové perspektivy a hranice ve vzdělávání. Zábavné, provokativní a inspirativní myšlenky řečníků budou účastníky pobízet k přehodnocení vlastních představ a objevování nových úhlů pohledu.

 

1. 6. – 31. 10.  Královny medu zblízka – výstava / Botanické zahrada, Troja

Panelová výstava představuje návštěvníkům včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, přiblíží pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník Viktor Sýkora. Výstavu doplňuje řada interaktivních prvků v rámci expozice Zahrada mEDU.

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (23. června 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

 

Odjíždíte na prázdniny? Nastavte si některou z netradičních automatických odpovědí v nepřítomnosti, které pro vás připravili čeští spisovatelé a ilustrátoři!

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat