Tipy na týden 10. – 16. června: A Day of Sound v Kutné Hoře, zlozvyky na náplavce a muzejní noc

Co neminout a kam zajít?

Titulní foto: Slovenská zpěvačka a kytaristka Sisa Fehér se svou skupinou Mammatus vystoupí 10. 6. v Čítárně Unijazz a 15.6. na festivalu A Day of Sound v Kutné Hoře

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

14. 6. 19:00 Nežádoucí / CAMP Praha

Po náhlé smrti starosty města je na jeho místo jmenován mladý idealistický lékař Pierre. Hodlá pokračovat v politice svého předchůdce, který snil o ozdravení zdejší vyloučené lokality. Haby, mladá Francouzka malijského původu žijící v jednom z tamních chátrajících paneláků, protestuje proti tomu, aby její rodina byla vyhnána z domu, kde vyrostla. Film režiséra Ladje Lyho, navazující na jeho debut Bídníci, který získal Cenu poroty v Cannes, se odehrává převážně na chudém pařížském předměstí a je podnětnou obžalobou rasistické politiky nutící chudé lidi žít v nebezpečných a nevyhovujících podmínkách.

Přehlídka Hajao Mijazaki v Oku / Bio Oko

Spoluzakladatel věhlasného studia Ghibli, Hajao Mijazaki, platí za synonymum strhujících animovaných filmů, které okouzlí a povznesou diváky jakéhokoliv věku. Kompletní retrospektiva nejvlivnějšího světového animátora nabídne příležitost seznámit se s mistrovými prvními tituly, které ustanovily jeho charakteristický styl, přes jeho největší domácí a mezinárodní hity až po niterně osobní díla z pozdního období jeho tvorby.

Nová kolekce dokumentárních filmů / KineDok

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

10. 6.  °sisa feher & mammatus° / Čítárna Unijazz

 

10. 6. Machine Head / Forum Karlín

10. 6. Onry Ozzborn / Punctum

11. 6. The Congos & The Gladiators / Lucerna Music Bar

11. 6. Ryan Davis, Ned Collette / Punctum

12. 6. od 17.30 hod. Máří / open-air část Výstaviště u Skateplazy

 

12. 6. Sons of the East / Palác Akropolis

12. 6. The Smile (UK) / Forum Karlín

 

12. 6. – 14. 6. Rock for People / Park 360, Hradec Králové

Yungblud, The Prodigy, The Offspring, Bring Me The Horizon a další

13. 6. BRUJERIA, INTO SICKNESS, PERFERIA / MODRÁ VOPICE

15. 6. A Day of Sound  / GASK Kutná Hora

Šestý ročník jedinečné hudební události A Day of Sound v režii hudebního skladatele Michala Rataje. A Day Of Sound je dnem zvuku, v němž se postupně představí plejáda současných přístupů ke zvukové kompozici, pedagogice, performance, improvizaci, zvukové architektuře i empatické komunikaci.

 

15. – 16. 6.  Respect Festival Open Air – hudba z celého světa / Ostrov Štvanice

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

9. 6. – 6. 10. Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty / Neue Nationalgalerie, Berlin

Výstava ukazuje více než 300 Warholových děl, maleb, grafik, kreseb, fotografií, polaroidů, filmů a koláží. Od raných kreseb po jeho testy na plátně a filmy v 60. letech, malby torz v 70. letech, přes jeho spolupráci s Jean-Michelem Basquiatem v 80. letech, včetně mnoha fotografií.

5. 6.–31. 7. Umění pohybu: sport – politika – kultura v díle Zdeňka Němečka / Galerie UM

Multimediální dokumentární výstava Umění pohybu: sport – politika – kultura v díle Zdeňka Němečka je součástí doktorského výzkumu Michaely Režové z Ateliéru animace a filmu. Jak sama říká, zaujala ji „láska ke sportu, smysl pro jeho specifický rytmus a zájem o vizuální stránku pohybu. To vše, včetně pasivního přístupu, když dojde na samotné sportování, ji pojí se sochařem Němečkem“.

14. 6. – 28. 7.  AMOMA / Galerie Špejchar, Chomutov

Výstava se zaměřuje na téma čarodejnictví, rituálů, přírodní magie a tajemna. Prezentuje mediálně rozmanitou tvorbu jedné umělecké generace. Vystavená díla usilují o probuzeni fantazie a představují tvůrčí reflexi odrážející současné tendence návratu k silám přirody a k osobní spiritualitě. Vystavující: Eva Fajčíkova, Markéta Kolářová, Marie Lukáčová, Eva Maceková, Michael Nosek, Veronika Psotková

6. 6.–11. 6. 2024 ARTSEMESTR léto 2024 / UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Šlapadlo pro Prahu, návrhy polyfunkčních domů pro parcelu, kde stála budova Transgasu, nový vizuální styl pro Prusa Research, nebo zpracování nevyužité vlněné střiže … Nejen tato, ale i mnohá další témata ovládla letošní klauzurní a semestrální práce UMPRUM. Přehlídka ARTSEMESTR opět představí, jak si studující UMPRUM se zadáními poradili.

6. 6. – 2. 7.  Kateřina Šedá: Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků / Kobka 17, Smíchovská náplavka

Výstavní prostor Kobky 17 se během června promění na Národní statistický ústav, který bude zkoumat české zlozvyky. Široká veřejnost tak může aktivně ovlivnit i druhou fázi projektu Kateřiny Šedé Národní sbírka zlozvyků, jejímž cílem je zmapovat zlozvyky jednotlivců i skupin a vytvořit z nich největší databázi na světě. Chodit na úřad nikdy nebylo zábavnější!
Měsíční výstavní projekt Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků navazuje na úspěchy dlouhodobého sběru zlozvyků Kateřiny Šedé, známé české umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Původně vznikl tento projekt, na který navazuje prezentace v Kobce 17, jako pocta 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Od té doby jezdí Kateřina Šedá a její tým po těch nejzapadlejších koutech České republiky a sbírá zlozvyky.

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

31. 5. – 14. 7. Michael Rittstein: Pecka do zdi / výstavní síň Expo 58 ART

Výstava nazvaná Pecka do zdi představuje Rittsteinovu nejaktuálnější tvorbu. Michael Rittstein patří k představitelům expresivní figurální malby generace 70. let, který navázal na tradici moderní české grotesky a především na novou figuraci. Expresivní malířské záznamy Michaela Rittsteina, sarkastická líčení mezilidských vztahů, to vše je založeno na výrazové nadsázce, tvarové deformaci a jasném koloritu.

 

28. 4. – 12. 10. Jak sbírat umění? Příběh Karla Tutsche / Hradecká galerie moderního umění

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna

 

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

11. 6. úterý 19:00 Argo: Zápasící Ukrajina / Čítárna Unijazz

Nakladatelství Argo Vás zve na besedu se zpravodaji České televize a křest jejich společné knihy Zápasící Ukrajina. Autoři nabízí ničím nezastřený kritický pohled i na slabiny bránící se Ukrajiny, jako je postsovětská strnulost, endemická korupce, institucionalizovaný machismus nebo mezigenerační napětí. A nachází jiskry naděje v odhodlání mladých mužů a žen ubránit svou vlast.

13. 6. 19:00 Urban Talks: Marta Maccaglia / CAMP Praha

Italská architektka Marta Maccaglia, která od roku 2011 působí v Peru, zde založila vlastni ateliér Semillas, jehož cílem je především zkoumat a rozvíjet možnosti vzdělávání v odlehlých částech peruánské džungle. Ve své práci klade důraz na principy, které vychází především z lokálních kulturních tradic a zdrojů, a to tak, aby výsledek vždy co nejvíce zapadal do svého okolí.

13. 6. Zahájení Landscape Festivalu

Landscape festival se opět vrací do Prahy, po loňském ročníku na Vysočině jej bude hostit česká metropole a jako v předchozí dekádě bude mít zázemí v budově Nákladového nádraží Žižkov. Od 13. června do konce září oživí Žižkov a část Malešic více něž dvě desítky site-specific architektonických intervencí a uměleckých instalacíFestival odstartuje symbolicky na Nákladovém nádraží Žižkov zdarma přístupný open air koncert Vladimira 518 a DJ Mika Trafika a kapely WWW Neureobeat. 

13. 6. 19:00 Pusťte světlo do tmavého večera: křest knihy Jana Kholla / Čítárna Unijazz

Co dokáže způsobit společný víkend na chatě? Například zamávat životy hlavních postav nového románu Jana Kholla. Stačí pár drobných impulzů k tomu, aby se otevřely staré rány a nové otázky. Přijďte s námi oslavit vydání druhé knihy spisovatele a novináře Jana Kholla. Moderuje Martina Vašíčková, tisková mluvčí ČTK a ředitelka Akademie ČTK. V roli kmotry vystoupí spisovatelka Simona Bohatá. Akci hudebně doprovodí skupina Neúspěšný atlet. Knihu si můžete na místě zakoupit.

15. 6. 15:30–17:00 Tanec Praha 2024: Tadeáš Šíma – Afrika na kole / Čítárna Unijazz

Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Ne každý ale v sobě později najde sílu na to, aby takový dětský sen skutečně prožil. Tohle je příběh snu, který se opravdu stal. Začíná pod horou Libín a v sedle kola. Čím vším se jeho hlavní hrdina na své cestě stal? Jaké lidi potkal? Co zažil v písku a větru uprostřed saharských dun? Proč s sebou vezl násadu od krumpáče? Potkal v pralese vysněného slona? A co zjistil o tmě, které se odjakživa bál? Vydejte se s ním na cestu přes hory, pouště, savany i tropické lesy.

15. 6. Polský den v zahradách / zahrada Velvyslanectví Polské republiky, Valdštejnská 8, Praha 1 

Tradiční rodinný a přátelský polský piknik. Letos zahraje polská kapela Raz, Dwa, Trzy, těšit se můžete také na české Zrní. Na stáncích se představí slezské, malopolské a dolnoslezské vojvodství a města Wrocław, Łódź, Opole, Rzeszów, Tarnów a Zielona Góra. Kromě informací o turistických zajímavostech na vás čekají různá překvapení a samozřejmě program pro děti – mimo jiné soutěže, různé výtvarné a řemeslné díly nebo chemické experimenty. Můžete ale také poznat Klub Polski w Pradze, seznámíte se s jeho nabídkou a můžete se zúčastnit krátké lekce polštiny. Na pódiu vystoupí pěvecký sbor A To My, který působí v rámci Polského klubu. Polské dobroty včetně oblíbených pierogů připravuje tentokrát Bacówka a výběr polských minipivovarů přivezou Piwa.cz. Nebudou chybět sladkosti od Beza Legendario nebo lokální speciality od Nudle Śląskie. Tipem na dárek můžou být vánoční ozdoby od polské firmy Vitbis nebo kosmetika od značek Ziaja, Vis Plantis a Sunew.

15. 6. Pražská muzejní noc


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat