Tipy na týden 15. – 21. července: Festival v kostele, Caravaggio a linoryty

Foto: Multižánrový festival pro celou rodinu KUKOKLI už posedmé oživí chátrající kostel: 19. – 21. července v Horním Vítkově u Liberce.  KUKOKLI není jen o živém umění, ale i výjimečné architektuře a idylické okolní přírodě. KUKOKLI je také o snaze zpřístupnit mimořádně inspirativní prostor společným zážitkům, zachránit zapomenutý kostel a podpořit jeho opravu. Foto (c) Vojtěch Krunt

Co neminout a kam zajít?

Kam v Praze zadarmo? Nejen tento týden:

 

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

15. 7.   Devadesátky / Letní kino zeď (MeetFactory)

16. 7. Caravaggio – Léto s Tildou Swinton / Bio Oko

Expresivní výpověď předního evropského režiséra o životě a díle slavného ranobarokního malíře, který přišel s revolučním použitím dramatizujícího světla a stínu (chiaroscuro) a bývá označován za „vynálezce světla kinematografie“.

18. 7. 21:00 Karaoke Blues / CAMP Praha

Ansa pracuje v supermarketu a po večerech obvykle pobývá ve svém prázdném bytě. Dělník Holappa zase rád tráví čas s lahví kořalky. Při náhodném setkání v karaoke baru mezi nimi přeskočí jiskra, a tito sympatičtí vyděděnci tak mají konečně šanci na věčnou lásku. Dokáží dvě osamělé duše hledající štěstí zdolat nástrahy v podobě nesmělosti, ztracených telefonních čísel, mužovy příchylnosti k alkoholu a dalších nepřejících okolností? Svérázný finský režisér Aki Kaurismäki natočil vlastní okouzlující pojetí osudové romance prodchnuté láskou k filmu a humorem, které na festivalu v Cannes získalo Cenu poroty.

19. 7. Krtek  (El Topo) / Letní kino Kinská

r. Alejandro Jodorowsky, Mexiko, 1970, 125 min, orig. verze s českými titulky

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

10. – 16. 7.  ZA DVEŘMI 2024 / Výstaviště v Praze Holešovicích

16. ročník pražského festivalu pouličního divadla. Více na www.zadvermi.cz

15. 7. Shemekia Copeland (US) / Divadlo Hybernia

15. 7. Living Colour / Lucerna Music Bar

16. 7. Neil Anderson & Original Gravity Allstars / Malostranská Beseda

16. 7. – 8. 8. Letní slavnosti staré hudby / Emauzy

Dramaturgii letošního ročníku Letních slavností staré hudby rámují SNY, zaměřuje se na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Bez vizí a snů by totiž nemohlo vzniknout žádné umělecké dílo… Festivalové večery navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum. Více na www.letnislavnosti.cz.

17. 7. Moře dní / Výstaviště Holešovice

18 7. Travis Scott / O2 Arena

18. 7. Iné Kafe / Občanská plovárna

18. 7. The Dreadnoughts / Futurum

19. 7. Sebastian Leger / Riegrovy sady

19. – 21. 7. Festival KUKOKLI / Horní Vítkov u Liberce

Multižánrový festival pro celou rodinu KUKOKLI už posedmé oživí chátrající kostel v Horním Vítkově u Liberce.

21. 7. Glyders / Meetfactory

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila

Výstava  představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).

 

18. 7. – 30. 8. Ivana Šáteková: Jeřábnice v kožichu / Karpuchina Gallery

Ve své práci Šáteková převážně zmiňuje negativní nebo málo reflektované problémy, které se vyskytují ve slovenské společnosti. V průběhu let se zabývala otázkami sexismu, misogynie, rasismu, fašismu a xenofobie. Na výstavě představené v Karpuchina Gallery skrze rozpravu vlastní rodinné historie, přináší divákům možnost introspekce a zamyšlení nad původem a důsledky skrytých úrazů.

do 4. 8. Spherical Light – Alžběta Josefy & Alena Kotzmannová / The Chemistry Gallery

 

do 8. 8. Linoryty Jiřího Jandy a fotografie Bohuslava Vaňka-Úvalského / Nostalgická myš

Jiří Janda: Elektrická horečka

Linoryty s hudebními motivy z této série autor vytiskl jako ilustrace k chystané stejnojmenné knize Bohuslava Vaňka-Úvalského. Spisovatel v ní chce nahlédnout do 70. a 80. let minulého století a připomenout, jak se tehdejší mládež nechávala kazit (nejen) rockovou hudbou.

Bohuslav Vaněk-Úvalský: 5 pražských hlav

Výstava širokorozchodných panoramatických na hlavu postavených fotografií v symbolické rovině vrací hlavy historickým osobnostem, které o ně v Praze přišly.

 

13. 6. – 31. 7. Peter Nižňanský – „bronz & kámen“/ Knupp Gallery

20. 6. – 30 1. 2025 Henry Moore a československé umění po roce 1945 / Loutky & židle / Tears for Fears / Pomník konzumerismu / GMU

Výstava „Henry Moore a československé umění po roce 1945“ představuje soubor ikonických děl tohoto modernistického mistra, jehož vliv na československé sochařství je nepopiratelný. Uvidíte také díla od umělců inspirovaných Moorovou tvorbou, jako jsou Ladislav Zívr, Vítězslav Jungbauer, Vladimír Janoušek a Sylva Lacinová.

Loutky & židle představuje tvorbu významné dvojice českých loutkářů Věry Říčařové Vítkové a Františka Vítka, kteří získali cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Instalace nabízí průřez jejich společnou prací, zahrnující divadelní artefakty, mechanické konstrukce a sbírku starých židlí.

Instalace současné umělkyně Juliany Höschlové nazvaná „Tears for Fears“ zahrnuje skleněný objekt ve tvaru řečiště potoka z Krkonoš, zářivě barevné malby ohrožených květin a videoesej inspirovanou písní „Everybody Wants to Rule the World“.

Veřejný prostor před galerií GMU obohatilo dílo Petra Stibrala „Pomník konzumerismu“, které ironicky komentuje spotřební kulturu a budoucí nostalgii po období konzumu.

 

 

21. 6 . – 4. 8. Alžběta Josefy & Alena Kotzmannová – Spherical Light / The Chemistry Gallery

Společná výstava umělkyň Aleny Kotzmannové (*1974) a Alžběty Josefy (*1984) vychází z autorské i vzájemné inspirace. Podmnožinu „inspirace“ zastupují díla tematizující vztah vnitřního a vnějšího světa prostřednictvím fenoménů světla, soustav základních prostorových elementů, prostorové situovanosti, orientace a atmosféry, na základě kterých jsou tyto vztahy vnímány.

21. 6. – 15. 9. Reload / SmetanaQ

Čtrnáct umělců narozených ve třech dekádách se náročnou klasickou malířskou technikou snaží uchopit realitu, v níž žijeme.

 

 

 

26. 6. – 11. 8.  SOUOSTROVÍ ZAUJETÍ / Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice

Skupinová výstava dvanácti umělkyň a umělců nejmladší generace zastupující výrazné talenty z řad zástupců vysokých škol Bratislavy, Ostravy, Plzně a Prahy.

20. 6. – 30. 9.  Festival m3: Umění v prostoru / Rajská zahrada a okolí (Praha 14)

K přípravě současného ročníku byly osloveny kurátorky z Institutu úzkosti, který založily tři umělkyně, performerky a kurátorky Barbora Kleinhamlová, Eva Koťátková a Edith Jeřábková. Jedná se o platformu, která se skrze participativní umělecké a společenskokritické formáty zabývá tématem úzkosti ve společnosti a hledáním jejích systémových příčin.

13. 6. – 29. 9. Bienále Ve věci umění / Národní galerie Praha, Lidice

 

24. 5. – 10. 10. Hana Němečková: Asi jsem přišla pozdě / Galerie Valchařská

Sebeironizující název výstavy vychází z autorčina celoživotního pocitu, že nezmáčkla spoušť svého fotoaparátu v pravý okamžik. Divák má nyní v Galerii Valchařská skvělou příležitost zhodnotit, zda-li je tato sebekritika namístě.

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna

 

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Až do 24. listopadu trvá Bienále v Benátkách:

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

Landscape festival 

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

 

16. 7. 18:00 CAMP TOUR: Ochutnávka pražského ovoce

Víte, jak poznáte oskeruši nebo jak vypadá hruškojeřáb? Průvodci Vojtěch Ptáček a Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody vás seznámí se starými odrůdami ovocných stromů. Budete moci ochutnat zajímavé plody, a to jak čerstvé ze stromů, tak zpracované tradičními metodami.

16.7. Storytelling u ohně / Studio Alta

Studio ALTA Vás zve na storytelling u ohně. Zapalme oheň, nechme se ukonejšit jeho plameny a zaposlouchejme se do magických, hravých, (občas) děsivých, pohádkových a mnoha dalších příběhů z tvorby profesionálních vypravěčů a vypravěček ze spolku Storytelling CZ.

19. – 21. 7. Prague Agility Party / Velká Chuchle

Agility je psí sport ve kterém psovod navádí psa, který překonává překážkovou trať. Ta je předem určena rozhodčím.Mezinárodní závod v agility, který se koná letos již potřetí na dostihovém závodišti v Praze ve Velké Chuchli. Jedná se o jeden ze 2 největších závodů v tomto sportu pořádaných v ČR.

 

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat