Tipy na týden 17. – 23. července: Enova hudba v Rudolfinu, Colours a instalace v jeskyni

Site-specific projekt VRSTVY divadla Continuo, info v textu / Foto Michal Hančovský
Site-specific projekt VRSTVY divadla Continuo, info v textu / Foto Michal Hančovský

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Začíná sezóna letních kin. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší:  https://protisedi.cz/tipy-na-letni-kina-2023/

 

Léto s Bradem Pittem / Bio Oko

V Biu Oko poslední roky zasvěcují letní měsíce vždy nějakému významnému tvůrci či tvůrkyni. Po Harrisonu Fordovi se letos zaměřili na dalšího charismatického herce.

20. 7. Barbenheimer double feature / Kino Aero

Megatunový dvoják nejočekávanějších filmů tohoto roku a opravdový filmový ničitel světů. Nejprve nás Greta Gerwig vystaví explozi růžové s Barbie, načež naváže Christopher Nolan svým pojednáním o vzniku atomové bomby v Oppenhemerovi.

20. 7. Letní kino: O koních a lidech / Pragovka Gallery

Projekce snímku O koních a lidech v rámci letního kina v Pragovka Gallery. Předfilm Nositelé života.

Asteroid City / různá kina

Asteroid City je komedie Wese Andersona, která se odehrává ve stejnojmenném fiktivním pouštním městě, kam se sjedou nejchytřejší děti z celé Ameriky, aby poměřily své schopnosti a síly, jenže události, které otřesou celým světem, jim poněkud zhatí plány…

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut  

 

12.  – 18. 7.  ZA DVEŘMI 2023 FESTIVAL, DIVADLO

Již 15. ročník pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Čekají vás divadelní a novocirkusová představení v podání českých i zahraničních umělců, koncerty, pohybové a výtvarné dílny i speciální rodinný den! Vstupné je dobrovolné.

 

18. 7. STING / Pardubice, Enteria arena

18. 7. N. O. H. A.  / Prague Open Air / Občanská plovárna

Charakteristický zvuk kapely N. O. H. A., ve kterém se mísí drum’n’bass s world music a který kapela ráda označuje za ethno-bass, rozezvučí Občanskou plovárnu.

18. – 20. 7.  Divadlo Continuo: VRSTVY / Švestkový Dvůr DIVADLO

Diváci se letos mohou těšit na tři večery, při kterých budou putovat po zákoutích Švestkového Dvora a jeho okolí a zhlédnou jednotlivé divadelní akce, výtvarné a hudební instalace, krátké performance či performativně pojaté přednášky pozvaných hostů.

 

19. 7.  – 22. 7.  Colours of Ostrava 2023Ostrava

Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný od roku 2002 v Ostravě. Od roku 2012 se koná v prostředí Dolních Vítkovic – bývalém areálu hutí, dolů a železáren.

 

21. 7. Harmony invites Radiant Records / Bike Jesus  

 

Kdykoli: www.dramox.cz – divadlo online

Užijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře.

Komedie Šťovík, pečené brambory – foto Dejvické divadlo

   

 

19. 7. – 24.9. Nave / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum chystá site-specific instalaci s názvem NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda, která bude k vidění, ale především i poslechu do 24. září

 

do 30. 10. Ondřej Strnadel: Světlo sklem / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku se letos v létě rozzářila instalace Světlo sklem, jejímž autorem je Ondřej Strnadel. Prostory jeskyně Strnadel obohatil v prvé řadě objekty inspirovanými krápníkovými útvary Zbrašovských, ale i dalších jeskyní, které ho upoutaly na plakátech z jeskyňářských cest po Evropě.

 

Končící výstavy v Moravské galerii: Valoch & Valoch: Archeologie a konceptuální umění (do 27. 8.), Pražákův palác, Jiří Pelcl Design (do 3. 9.), Uměleckoprůmyslové muzeum.

 

 

21. 7. – 30. 9. Výstava Czech Nature Photo / Botanické zahrada, Troja

Ve spolupráci s Czech Photo Centre vybrala botancická zahrada ty nejlepší fotografie rostlinného světa z minulých ročníků této prestižní soutěže, která od roku 2017 shromažďuje fascinující snímky přírody pořízené českými a slovenskými fotografy.

16. 7. – 18. 8. Patrik Kriššák / Galerie Josefa Jíry na Malé Skále

Vernisáž 15. 7. v 17:00, hraje kapela Šumný Jazz.

28. 6. – 17. 9. DRAGOLJUB RAŠA TODOSIJEVIĆ: WAS IST KUNST? / GHMP, Dům U Kamenného zvonu 

 

do 10. 9. 2023 / leden 2024 Akční umění ze sbírek GMU – Tomáš Svoboda: Silent Disco – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda / GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ – Hradec Králové

Královéhradecká galerie zahájila letní sezónu třemi výstavami: Akční umění ze sbírek GMU, site-specific instalace Silent Disco Tomáše Svobody a monografická výstava Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda.

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

14. 6. – 3. 9.  Miloš Budík – Jsem fotograf / Brno Výstavní projekt Miloš Budík – Jsem fotograf, který vznikl ve spolupráci Muzea města Brna a Galerie Valchařská, před stavuje hned tři výstavy významného českého fotografa Miloše Budíka, shrnující jeho celoživotní tvorbu.  

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

18. 7.   Město a voda: Praha zítra na lodi / CAMP Praha

Jak bude Praha zítra vypadat z hladiny řeky? Vydejte se s námi na loď prozkoumat budoucnost pražských břehů, ostrovů a mostů…

18. 7. v 17:30 hod.  Procházka Ďáblickým hřbitovem 

Procházka unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nacházejí se zde hromadná pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

1. 6. – 31. 10.  Královny medu zblízka – výstava / Botanické zahrada, Troja

Panelová výstava představuje návštěvníkům včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, přiblíží pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník Viktor Sýkora. Výstavu doplňuje řada interaktivních prvků v rámci expozice Zahrada mEDU.

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (14. července 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Odjíždíte na prázdniny? Nastavte si některou z netradičních automatických odpovědí v nepřítomnosti, které pro vás připravili čeští spisovatelé a ilustrátoři!

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat