Tipy na týden 24. – 30. července: Ziggy a Věc v kinech, Pop Messe v Brně

Expozice NAVE v Galerii Rudolfinum / (c) Galerie Rudolfinum, foto Ondřej Polák
Expozice NAVE v Galerii Rudolfinum / (c) Galerie Rudolfinum, foto Ondřej Polák

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Začíná sezóna letních kin. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší: 

 

28. 7. do 3. 8. 49. Letní filmová škola Uherské Hradiště

Historie Letní filmové školy sahá až do šedesátých let minulého století. kdy vznikl Letní filmový seminář pro zástupce filmových klubů. Postupně se akce rozrostla a v roce 1975 se poprvé konala jako Letní filmová škola. Místa konání se střídala, až v 80. letech se usadila v Uherském Hradišti, přilákala více než 500 návštěvníků. Od roku 1993 je LFŠ otevřena pro každého zájemce, s rozšířeným programem a větším počtem promítacích míst, a stala se jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí přelomu července a srpna, přitahující tisíce filmových fanoušků.

 

24. 7. Legendy v Aeru: Mechanický pomeranč / Aero

Kultovní, provokativní a formálně strhující veledílo Stanleyho Kubricka diváky vtahuje do světa svého hrdiny Alexe, poněkud svérázného mladíka, který se kromě ve zločinu všeho druhu, vyžívá také ve vážné hudbě. Násilí viděno očima protagonisty představuje zábavu a rozptýlení, následky hrozbu, nikoliv poučení…

26. a 29. 7.  Ziggy Stardust & The Spiders From Mars: The Motion Picture / Kino Pilotů

Po 50 letech přichází do kin restaurovaná verze koncertního filmu zachycujícího jeden z nejslavnějších koncertů moderní historie. 

30.7. Věc / Letní kino Gabriel Loci

Vědce z americké výzkumné stanice na Antarktidě vystraší vrtulníkový nájezd jejich norských kolegů, kteří se marně snaží zabít prchajícího psa. Lov dopadne neúspěšně a Norové zmizí bez toho, aby situaci Američanům vysvětlili. Ti však postupně zjišťují, že se psem není něco v pořádku…
 

Léto s Bradem Pittem / Bio Oko

V Biu Oko poslední roky zasvěcují letní měsíce vždy nějakému významnému tvůrci či tvůrkyni. Po Harrisonu Fordovi se letos zaměřili na dalšího charismatického herce.

Asteroid City / různá kina

Asteroid City je komedie Wese Andersona, která se odehrává ve stejnojmenném fiktivním pouštním městě, kam se sjedou nejchytřejší děti z celé Ameriky, aby poměřily své schopnosti a síly, jenže události, které otřesou celým světem, jim poněkud zhatí plány…

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut

 

 

25. 7. Divadelní spolek JEDL – Román zajícův / Gabriel Loci DIVADLO

Spíš než prózou, je Román Zajícův Francise Jamma (1868-1938) nádherným proudem básní, které pojednávají o setkání Zajíce a svatého Františka uprostřed kopců a polí, kde se štěkot smeček pojí s žárem slunce, s ostrou střelbou, se zrousanými tlapkami, se závratí útěku, s pachem jílu, s leskem potoka, s kolébáním plané mrkve, s šustotem kukuřice, se svitem měsíce…

25. 7. Delta Sleep (UK) / Underdogs‘

27. 7. TEENAGE BOTTLEROCKET (us), THE RAGING NATHANS (us)  / KLUB 007 STRAHOV

27. 7.  – 29. 7.  Fluff FestRokycany

Fluff Fest je multižánrový festival s hc/punkovými kořeny, který propojuje hudbu a politický aktivismus. Podporuje inkluzivitu, diverzitu, sociální spravedlnost a environmentální aktivismus. Snaží se vytvořit bezpečný prostor pro zábavu i diskuzi a osobní a umělecké sebevyjádření. Festival je nezávislá, samofinancovaná akce bez podpory sponzorů či státních a jiných dotací. Line-up:  https://flufffest.net/line-up  

28. – 29. 7. Pop Messe Brno

Třetí ročník festivalu Pop Messe nabídne hvězdný line-up složený z téměř padesáti umělců ze všech koutů planety. Mezi hlavní jména patří Young Fathers, Spiritualized, Max Cooper, Hudson Mohawke, Helena Hauff, nebo Ventolin a Gleb. Dvoudenní akce bude probíhat od 28. do 29. července v Brně v prostoru před fotbalovým stadionem Za Lužánkami a v přilehlém Bobycentru.

 

28. – 30. 7.  Repete Fest / Zámek Rožmitál pod Třemšínem

Návštěvníky čeká nabitý program: koncerty kapel různých žánrů, promítání short filmů, výstavy, divadelní vystoupení, workshopy a mnoho dalšího.

 

27. – 30. 7. Menteatrál  / Neratov v Orlických horách

Neratov v Orlických horách se stane poslední červencový víkend dějištěm setkání divadelních souborů tvořících s lidmi s mentálním postižením. Festival Menteatrál tradičně nabídne divadelní představení, koncert, letní kino, výstavu a také rozšířený blok workshopů, seminářů a diskuzí. 

 

29. 7. MALAD (nl), ANGRY VOICES (de) / KLUB 007 STRAHOV

29. 7. DLINA VOLNY (LV) / Bike Jesus

Sound Dlina Volny se dá charakterizovat jako post-punk, dark disco a brut-pop. Nikdo už úplně přesně neví, co tyhle žánrové boxy znamenají, ale jedno je jisté – Dlina Volny zkušeně balancuje vlivy východoevropského post-punku kolidujícího se západní synthwave, zálibou v mystických příbězích a snových fantaziích a vše dohromady projektuje ven skrz ledově chladné cinematické songy. 

 

30. 7. DEPECHE MODE / Praha, Letiště Letňany  

 

Kdykoli: www.dramox.cz – divadlo online

Užijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře.

Komedie Šťovík, pečené brambory – foto Dejvické divadlo

 

 

29. 7. Dětský den v DOXu

V sobotu 29. července proběhne v DOXu dětský den, plný různých her, soutěží a workshopů pro rodiče s dětmi. Výtvarné dílny budou probíhat od 14 do 18 hodin. Těšit se můžete na otevřené výtvarné dílny k výstavám How Can I Help You?Infamous BeautyRituál prokletých srdcí a k architektuře DOXu.

 

19. 7. – 24. 9.  Nave / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum chystá site-specific instalaci s názvem NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda, která bude k vidění, ale především i poslechu do 24. září

 

do 30. 10. Ondřej Strnadel: Světlo sklem / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku se letos v létě rozzářila instalace Světlo sklem, jejímž autorem je Ondřej Strnadel. Prostory jeskyně Strnadel obohatil v prvé řadě objekty inspirovanými krápníkovými útvary Zbrašovských, ale i dalších jeskyní, které ho upoutaly na plakátech z jeskyňářských cest po Evropě.

 

Končící výstavy v Moravské galerii: Valoch & Valoch: Archeologie a konceptuální umění (do 27. 8.), Pražákův palác, Jiří Pelcl Design (do 3. 9.), Uměleckoprůmyslové muzeum.

 

21. 7. – 30. 9. Výstava Czech Nature Photo / Botanické zahrada, Troja

Ve spolupráci s Czech Photo Centre vybrala botancická zahrada ty nejlepší fotografie rostlinného světa z minulých ročníků této prestižní soutěže, která od roku 2017 shromažďuje fascinující snímky přírody pořízené českými a slovenskými fotografy.

16. 7. – 18. 8. Patrik Kriššák / Galerie Josefa Jíry na Malé Skále

Vernisáž 15. 7. v 17:00, hraje kapela Šumný Jazz.

28. 6. – 17. 9. DRAGOLJUB RAŠA TODOSIJEVIĆ: WAS IST KUNST? / GHMP, Dům U Kamenného zvonu

 

do 10. 9. 2023 / leden 2024 Akční umění ze sbírek GMU – Tomáš Svoboda: Silent Disco – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda / GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ – Hradec Králové

Královéhradecká galerie zahájila letní sezónu třemi výstavami: Akční umění ze sbírek GMU, site-specific instalace Silent Disco Tomáše Svobody a monografická výstava Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda.

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

14. 6. – 3. 9.  Miloš Budík – Jsem fotograf / Brno

Výstavní projekt Miloš Budík – Jsem fotograf, který vznikl ve spolupráci Muzea města Brna a Galerie Valchařská, před stavuje hned tři výstavy významného českého fotografa Miloše Budíka, shrnující jeho celoživotní tvorbu.

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

29.– 30. 7. Dyzajn market / Náměstí Václava Havla

Pravidelný, výběrový trh autorské tvorby – to je Dyzajn market. Můžete zde prohlížet i nakupovat originální šperky, oblečení, doplňky, kabelky, batohy, porcelán, dekorace, hračky nebo papírenské zboží. Účastní se jej umělci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Ukrajiny.

 

1. 6. – 31. 10.  Královny medu zblízka – výstava / Botanické zahrada, Troja

Panelová výstava představuje návštěvníkům včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, přiblíží pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník Viktor Sýkora. Výstavu doplňuje řada interaktivních prvků v rámci expozice Zahrada mEDU.

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (14. července 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

Odjíždíte na prázdniny? Nastavte si některou z netradičních automatických odpovědí v nepřítomnosti, které pro vás připravili čeští spisovatelé a ilustrátoři!

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat