Tipy na víkend 14. – 16. října 2022: filmy pro otrlé, Becca Stevens a fotky z ráje

Film CAN’T STOP THE MUSIC uvede Festival otrlého diváka v kině Aero
Film CAN’T STOP THE MUSIC uvede Festival otrlého diváka v kině Aero

Náš výběr akcí na (nejen) volné dny…

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akceKino Bio Oko, Světozor, Aero: Laal Singh Chaddha, Kolofrndy, Světlonoc a další

14. – 15. 10.  Festival otrlého diváka – PODZIMNÍ SKLIZEŇ, kino Aero

Podzimní Festival otrlého diváka v Aeru bude tentokrát věnován kolečkovým bruslím, latrínám a větrům. 

12. – 15. 10.  Festival indického filmu, Kino Světozor

Indický kandidát na letošního filmového Oscara, remake slavné filmové klasiky Forrest Gump a další zajímavá díla indické kinematografie se budou promítat od 12. do 15. října v pražském Světozoru.

 

Kino Pilotů:  14. – 16.10. 18:00 předpremiéra Il Boemo (15.10. debata s producentem a režisérem)

Kino Dlabačov: Buko, Paní Harrisová jede do Paříže, Moonage Daydream a další

Edison Filmhub: Alcarràs, Černé brýle, Chlast a další

14. – 18. 10. Festival argentinského filmu, kino Lucerna

Festival argentinského filmu se koná již po jedenácté.  Ani v letošním ročníku není nouze o zajímavé filmy, diváci mají možnost zhlédnout celkem pět celovečerních snímků a jeden krátký film. Festival zahájí komedie skvěle hodnoceného filmu „Film roku“ (Competencia oficial), ve které si Penélope Cruz, Antonio Banderas a Oscar Martínez dělají legraci sami ze sebe, ze svých kolegů i celého filmového světa. 

KRÁL VON TRIER v českých kinech

Lars von Trier, jeden z největších režisérských mistrů své doby, po více než 20 letech opět otevírá brány Království. Dvě řady kultovní seriálové klasiky z 90. let korunuje Trier řadou třetí s názvem Království Exodus. Při této příležitosti Aerofilms společně s KVIFF.TV uvede devět nejzásadnějších filmů Trierovy tvorby, první dvě série Království a jeho třetí řadu pak exkluzivně v české premiéře. Čekají nás filmové orgie.


 


5. – 16.10. 4+4 dny v pohybu DIVADLO

Už posedmadvacáté otevře opuštěnou pražskou budovu festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu. Tentokrát zve ve dnech 5.–16. října do bývalého sportovního centra Erpet Smíchov, představení a performance budou probíhat také v Divadle Archa a Jízdárně Savarin. „Být někdo jiný, někde jinde, někdy jindy“ je letošním festivalovým tématem, reflektující současný stav světa s humorem i návody, jak krizi řešit.

 

15.10. The Rasmus, Forum karlín

Nejslavnější finská kapela se po třech letech vrací do Prahy!

15.10 Korobushka Night – Nichi Mlebom, Hever, Tilikum, LowmoeUnderdogs‘

Stejně jako loni se Underdogs‘ i letos spojili s Karlem Jančíkem z Korobushka Records, aby do klubu pozval pár kapel, které vydávají na jeho nezávislém labelu. 

15.10. Carpenter Brut (FR), Roxy

Agresivní beaty, neonový synthwave a brakové osmdesátkové horory. Přesně z této netradiční a zběsilé kombinace čerpá francouzský hudebník, který si říká Carpenter Brut.

15.10. Death Bells, Café v lese

Death Bells je dlouholetá hudební spolupráce Willa Canninga a Remyho Veselise. Vznikli v roce 2015 během pozdního dospívání v australském Sydney a během své pětileté historie se stali stálicí alternativního hudebního undergroundu jak ve své domovině, tak v zámoří. 

15. 10. Šelest #3: Juliana Huxtable, DJ Travella, Arnii, DJ Bingo, Evil Medvěd b2b, Zey, Krabs, Ssnurssla, Ankali & Planeta Za

15.10. 17:00 a 19:00  Rizni / Různí Lidé, Hlavní nádraží v Praze DIVADLO

Příběhy skutečných Ukrajinců, do jejichž životů zasáhla válka, si mohou poslechnout účastníci audiowalku na Hlavním nádraží v Praze. Koprodukční projekt imerzivního divadla uzahvati z Kyjeva a Městských divadel pražských 

16.10. Becca Stevens / Palác Akropolis

16.10. REPULSIVE FEAST (D) + MINENFELD (D) + KANDAR, Kabinet múz, Brno

16.10. 19:30 Lazarus , Divadlo Komedie DIVADLO

Poslední dílo Davida Bowieho, komorní muzikál, který napsal společně s dramatikem Endou Walshem a ve kterém kromě starších hitů (Changes, Life On Mars) zazní i písně z alba Blackstar, vydaného krátce před zpěvákovou smrtí.

14.10. – 26.10. Festival Palm Off Fest, Divadlo pod Palmovkou DIVADLO

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy v Divadle pod Palmovkou. Šestý ročník festivalu doprovází podtitul Chceme něco jinýho! poukazující na společné téma všech inscenací programu a zároveň i na téma diskuze nad současným děním nejen v kultuře


Nově otevřeno…

12. 10.  – 8. 1. 23  John Wehrheim: Paradise lost, Galerie hlavního města Prahy – Dům U Kamenného zvonu

Galerie hlavního města Prahy připravila v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí evropskou premiéru fotografické sbírky Taylor Camp. Návštěvníci budou mít  možnost vidět život v havajské komunitě, která neměla žádné zákony ani pravidla, přesto ji však spojovala touha po svobodě. 

…další výstavy:

5. 10. – 6. 11. Lukáš Horký: Vnitřní periferie, Galerie Opera, Ostrava

Subjektivně laděná série je sestavena z dlouhodobých projektů o Frýdku-Místku a Karvinsku, které autor fotografuje nepřetržitě od roku 2008. Černobílé temné krajiny s fragmenty lidské existence přeneseně vypovídají nejen o části Moravskoslezského kraje, postiženém těžkým průmyslem a hornictvím, ale také představují silnou autorskou výpověď o proměnách našeho bezprostředního okolí.

 

 

9.10. – 2.11 Tono Stano: Brusel, Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice

Trafo Gallery připravila samostatnou výstavu fotografa Tona Stana, který se ve svém aktuálním projektu věnuje i technice malby

5.10 – 30.10 Renata Retrová – „Secrets Of Depths“, Knupp Gallery

Výrazným charakteristickým znakem obrazů od Renaty Retrové jsou jemné barevné přechody, často ztrácející se ve větších plochách plátna. Autorka však ovládá i protichůdnou techniku malby špachtlí, kterou ve výsledku vytváří pastózní hrubé povrchy naznačující obrysy znázorněných krajin, květin a stromů.

30.9. – 23.11. Festival Parallels, Evropská města

Festival Parallels proběhne v pěti evropských městech, a propojí tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Festival má několik rovin a jednou z nich jsou vlaky a nádraží. Do Bratislavy, z Vídně a do/z Berlína jsme pro vás proto připravili zážitkové vlaky! Jedná se o umělecké intervence pro jedoucí publikum a experimentální zvukové jízdy.

do 17.12. Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle a UrgePragovka Gallery

Čím je médium textilu tak fascinující? Výstava mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění. Vernisáž proběhne v sobotu 17. 9. od 18 hodin. The White Room návštěvníkům otevře projekt Urge, který tvoří tři samostatné výstavy. Jejich kurátorkou je Jagna Domżalska a společným tématem zkoumání instinktů, hluboce zvnitřněných potřeb a tuh.

30. 9. – 27. 8. 2023 Valoch & Valoch, Pražákův palác, BRNO

Otec a syn. Archeologie a konceptuální umění. Unikátní propojení dvou disciplín a navíc v jediné rodině slibuje výstava Karla a Jiřího Valochových. Archeologické objevy s dokumentací významného odborníka a fotografie, instalace a objekty českých a zahraničních konceptuálních umělců vystaví od 30. září v brněnském Pražákově paláci.

Nikdo sem nepatří víc než vy, Veletržní palác

Ústřední výstava Fotograf Festivalu představuje umělecké strategie, které si uvědomují tento útok na občanská práva a svobody a chápou jej jako symptom posunu od demokratického politickému uspořádání k autoritářskému.

23.9. – 8.1. V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce, Veletržní palác

Co vedlo malíře Jana Preislera, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se na svých autoportrétech s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu ukáže, jak tento typ zobrazení vypovídal o proměně tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce.

23.9. – 8.1. Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, Veletržní palác

Výstava představí laureáty a laureátky 33. ročníku nejvýznamnějšího tuzemského ocenění pro autory a autorky do 35 let.

Festival Čekání proměny – Libuš, Písnice, Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice. Umělecké intervence a živé umění, jako jsou divadlo, procházky, poutní hostina, workshopy a diskuse, vznikly v přímé reakci na lokalitu sídliště Libuš a Písnice. Do čtyř stanic metra C – Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice – proběhne vysílání příběhů z jihu v podobě uměleckých instalací.

V Praze můžete vidět nové muraly na Smíchově, V Karlíně nebo také v Holešovicích a ve Vršovicích .

Za prohlédnutí určitě stojí i monumentální Skrýš , kterou stvořil s pomocí ohně v Uherském Hradišti sochař Robert Buček (do 23. října).14.10. 18:00 Na prahu ráje Ústřední knihovna – MALÝ SÁL  FILM, ZDARMA

Projekce snímku Na prahu ráje se uskuteční v rámci doprovodného programu k výstavě John Wehrheim: Paradise lost, která probíhá v Galerii hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu od 12. 10. 2022 do 8. 1. 2023. Po projekci proběhne debata s producentem filmu a autorem vystavovaných fotografií Johnem Wehrheimem. Film je v anglickém znění s českými titulky.

15.10. 09:00 Prohlídka – Kryt Folimanka ZDARMA

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy. Rozloha bunkru je 1.332 m2 (je jednopatrový) a je tak největší podzemn stavbou na území Prahy 2. Kapacita krytu je 1.300 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu

15.10. 10:00 Mezinárodní den archeologie 2022 na FF UK ZDARMA

Přijďte v sobotu 15. října 2022 oslavit spolu s námi v areálu pražského Karolina Mezinárodní den archeologie. Na přípravě bohatého programu se podílí hned několik pražských archeologických institucí. Můžete se těšit na množství workshopů, přednášek a odkrývání tajů vědy zvané archeologie a také vás pozveme na výlet do života v dávné minulosti. V areálu Filozofické fakulty UK (Celetná 20) si malí i velcí návštěvníci budou moci vyzkoušet práci archeologů a antropologů a zároveň nahlédnout do tajů života v pravěku a v egyptském i evropském starověku. Program bude doplněn krátkými přednáškami na zajímavá témata, již tradičními Archeologickými jednohubkami a také přehlídkou replik oděvů od pravěku do středověku.

15.10. Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství, Vodárna v Podolí ZDARMA

V nabídce bude osm prohlídek. První začne v devět a poslední v sedmnáct hodin. Na jednu prohlídku může přijít maximálně čtyřicet osob, vstup je jako tradičně zdarma. Kvůli omezené kapacitě je nutná REGISTRACE. na www.pvk.cz.

16. 10. 17:30 Comedy Club – natáčení TV pořadu, Royal Theatre & Club Chic

Natáčení televizní stand-up show Comedy Club. Na jednom pódiu se potkají čeští komici, ostré vtipy, známé tváře, ale i vycházející hvězdy. Návštěvníky čekají večery plné humoru a jedinečné atmosféry vinohradského klubu Royal.

Winternitzova vila – komentované prohlídky

Komentované prohlídky vily, které probíhají každou sobotu a neděli, vám poskytnou dostatek oficiálních i soukromých informací přímo z rodiny původních majitelů, kteří vilu provozují.

15.10.  od 10 do 21 hodin – Narozeniny výběrového second handu 1981, Oldřichova 31

Váš nový trench si můžete užít za doprovodu DJs nebo se skleničkou naturálního vína od Winegeek. Ruce vám zahřejí i pizza od Slice Slice Baby nebo nové tetování od tatérky Žvejky


Možná budete unaveni po náročném víkendu stráveném obcházením galerií, tancem na párty nebo putováním na exkurze. Pak určitě přijde vhod relaxační masáž. Ale pozor, masáž může přinést lecjaké nástrahy!


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen / unsplash.


 

Comments

comments

Vyhledat