Tipy na týden 16. – 22. října: loutky pro dospělé, unikátní Omniwerk a křest knihy o Radiu 1

KHWOSHC uvede projekt Těžké divadlo v prostoru Alfred ve dvoře, info v textu / Foto (c) KHWOSHC
KHWOSHC uvede projekt Těžké divadlo v prostoru Alfred ve dvoře, info v textu / Foto (c) KHWOSHC

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


Tipy na týden 16. – 22. října:

 

Filmy, projekce, festivaly:

 19. – 24. 10. Festival Filmfest /  Kina Lucerna a Atlas, Praha

V pořadí 17. ročník festivalu německy mluvených filmů nabízí opět výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů.  Program: www.kinoatlaspraha.cz a www.kinolucerna.cz

 

16. – 31. 10. Legendy v Aeru / Kino Aero

„Některé filmy jsou věčné. Opěvují je stále další generace diváků i kritiků. V Aeru věříme, že takové tituly patří na velké plátno a stojí za to se k nim vracet a opakovaně žasnout nad jejich kvalitami.“

Zachraňte vojína Ryana, Ran, Donnie Darko a další…

20. 10. Film & Drink:   Ikarie XB 1 / Kino Kavalírka

V rámci pravidelného Film & Drink pořadatelé tentokrát spojili síly s Vítem Schmarcem (také Pivním skautem) a Tomášem Stejskalem, zarytými milovníky piva a filmů (Čelisti). Legendární a stále nepřekonané sci-fi Jindřicha Poláka Ikarie XB 1 otevírá okno pro průlet galaxií tuzemských chmelů, které, podobně jako Ikarie, ukazují, že dokážeme být světoví. 

Mimořádná událost / CAMP Praha

Malebnou českou krajinou projíždí motoráček. Lidé uvnitř sedí, švitoří, nebo naopak mlčí, pokukují z oken nebo pospávají. Vlak se náhle porouchá a strojvůdce Miloš musí vystoupit z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojící v mírném spádu se však samovolně rozjede zpět do výchozí stanice a vyděšenému Milošovi nezbývá než se poklusem vydat za ním…

Jiří Havelka / Česko / 2022 / 103 min. / jazyk český

22. 10. 18:00 Christo: Chůze po vodě / CAMP Praha

Christo je legendou konceptuálního umění. Muž, pro kterého není žádný nápad nerealizovatelný a žádná dimenze příliš megalomanská. Slavné světové monumenty zabalil a umožnil nám spatřit je v úplně jiném kontextu. Dokument Andreje Paounova je pohledem za kulisy legendy jménem Christo, biografickým portrétem i zábavnou poklonou muži, jehož umanutost nerespektuje žádné hranice.

Andrey Paounov / Itálie, USA, Německo, Spojené arabské emiráty / 2018 / 105 min. / jazyk anglický

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

16. 10. Public Image Ltd / Lucerna Music Bar

 

16. 10. Postmodern Jukebox (US) / Roxy Praha

17. 10. Lauren Mayberry (UK) / Rock Café

17. 10. Public Image Ltd / Fléda Brno

17.10. Aki Rissanen – Omniwerk Impressions / Sál Pražské konzervatoře

 

18. / 19. / 20. 10. Těžké divadlo / Alfred ve dvoře

Těžké divadlo je nejnovějším projektem mezinárodní skupiny KHWOSHCH, konkrétně tvůrců Darii Gostevy, Friedy Gawendy, Vavřince Němce a Tomáše Kočího, které svedl dohromady zájem o netradiční a inovativní přístup k objektům, scénografii, performativitě předmětů a loutkářství samotnému. V nové inscenaci se ponoříme do výzkumu, až jakési laboratoře, témat hmotnosti a lidské výdrže. 

 

18. 10. Hania Rani / Divadlo Archa

 


18. – 22. 10.  Circo Aereo: in_between / Jatka78

Kouzelnické triky a iluze, prvotřídní akrobacii, scénografii plnou tajemství, závratnou snovou atmosféru, ale i třeba hadí ženu a práskání bičem… To vše a mnohem více slibuje divoké kabaretní představení in_between finského souboru Circo Aereo. 

 

18. 10. Fall Out Boy (US) / Sportovní hala Fortuna, Praha

18. 10. Coucou Chloe (Fr)/ Fuchs2, Praha

 

18. + 19. 10. PJ Harvey (UK)Velký sál Lucerna, Praha

 

19. 10. Hamish hawk / Café v lese

19. 10. OIEE (HU) / Kabinet Múz

19. 10. Moscow Death Brigade / RU / Lucerna Music Bar

19. 10. Synapse Knowledge 2023: Farida Amadou, Colleen aj. / Meetfactory

19. 10.  Louis Tomlinson (US) / O2 arena, Praha

20. 10. Jedno Ucho: Enter the Wu-Tang (36 Chambers) w/ Kabal & Veselý  / Ankali

20. 10. City and Colour (CA) / MeetFactory, Praha

20. 10. Black Sun Empire  (NL) / Roxy Praha

20. – 23. 10. Nekropolis / Paláci Akropolis

Loutky pro dospělé!

 

21. 10. Black Country, New Road / Meetfactory

22. 10. Desire Marea / Kasárna Karlín, Praha

22. 10. FLOCKS /DE/ / Punctum

22. 10. SNITSH PITSH (de), LEMONGRAB (de) / Klub 007 Strahov

22. 10. Synapse Knowledge 2023: Eiko Ishibashi, Oren Ambarchi aj. / Meetfactory

 

 

8. 10. – 26. 5. 2024  Hledá se mistrovské dílo / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové v říjnu odkryla své depozitáře, aby veřejnosti po delší době zpřístupnila známá i zapomenutá umělecké díla ze svých sbírek a zapojila návštěvníky do hlasování o nejlepší mistrovské dílo. Výstava vybízí návštěvníky, aby na základě vlastních estetických preferencí, vybrali nejlepší dílo z rozsáhlých sbírek GMU. 

8. 10. – 21. 1. 2024  Ivan Vosecký: Pravda / Galerie moderního umění v Hradci Králové

8. 10. – 21. 1. 2024  Adéla Babanová: Promluvme si o Evě / Galerie moderního umění v Hradci Králové

 

12. 10. – 28. 1. 2024  Věra Běhalová 100 / Studijní a dokumentační centru Norbertov 

Výstava mapuje osudy historičky architektury 19. a 20. století, která se zasloužila o záchranu Loosových interiérů.

 

18. 10. – 7. ledna 2024  Jakub Matuška/Masker: Koule aneb cestou k propasti mineš deset kamenů / Galerie Villa Pellé

Podnětem k novým sériím obrazů a kreseb byla pro Jakuba Matušku alias Maskera jeho vlastní životní situace. Vnitřní komunikaci se sebou samým zobecňuje a svými obrazy v důsledku vypovídá o vztahové a emocionální proměně muže ve fázi transformace jeho společenské role.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

 

2. 10. – 4. 11.  Jiří Janda: Elektrická horečka / Čítárna UNIJAZZ

Jiří Janda vystavuje v Čítárně Unijazzu v Husitské ulici 22 na Žižkově své nové linoryty. Jeho Elektrická horečka má  podtitul „výstava ilustrací k nenapsané knize“.

 

4. 10. – 1. 11.  A Journey into Lina Bo Bardi’s Creativity / Konsepti Stage 

Instalace mapuje tvůrčí cestu brazilsko-italské modernistické architektky Liny Bo Bardi. 

 

 

4. 10. – 28. 1. 2024  Myšlení obrazem – Vizuální události Miroslava Petříčka / Městská knihovna

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

 

13. 9. – 18. 10. 2023  Jiří David: Oheň vyhasl, vlci zůstali / Sophistica Gallery

„Nehledám, jen očekávám, co může, ale nemusí přicházet? Zprvu tak jen tuším a jakoby vidím obrazy, které se odněkud vynořují. Možná z permanentního nevědomí (kolektivního, osobního)? Z probuzeného podvědomí? Nebo jen skrze neschopnosti území opakovat se cyklicky? Nevím. Nikdy předem nic nevím, vlastně ani vědět nechci. Neznám tak předem ani formu, která nejasně, stále nezřetelně krouží, shlukuje se kolem stejně nezřetelného obsahu,“ říká Jiří David o své nové výstavě, nazvané Oheň vyhasl, vlci zůstali, kterou můžete od 13. září 2023 vidět v Sophistica Gallery.

 

 

15. 7. – 5. 11.  Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

16. 10. 19:00 Jana Kománková: Radio 1 – Život v éteru / Čítárna Unijazz

Křest unikátní publikace mapující historii Radia 1 a počátky nestátního rozhlasového vysílání v Česku. Oslavu knížky o jedinečném rádiu i nezávislé kultury jako celku doprovodí hudba vybraná DJs Radia 1. Podrobný program večera najdete zde

 

20. – 21. 10. Výstava hub / Výstaviště Kroměříž

Výstaviště Kroměříž pořádá opět tradiční VÝSTAVU HUB, která představuje čerstvě utržené houby a je určena všem příznivcům mykologie a milovníkům přírody.

 

17. 10. – 18. 10. Řemesla živě  / Novoměstská radnice

Během festivalu řemeslných workshopů se dostanete do přímého kontaktu s představovanými řemesly, vyzkoušíte si pod odborným dohledem práci s dlátem, štětcem, jehlou, drátem, papírem i s malým robotickým ramenem spojeným s počítačem…

7. 10. – 3. 11.  Doba genová / Smíchovská náplavka před kobkou č. 17

DNA má v sobě každý z nás a předáváme si ji z generace na generaci. Díky ní jsou potomci podobní svým rodičům a předkům, ale může způsobit i vzácné onemocnění, když dojde k její poruše. Asi 80 % vzácných onemocnění má genetický původ. Panely v designu šroubovice lidské DNA vysvětlí pomocí grafiky a textu, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme.


 

19. 10. Den s filmovou hudbou / Radio 1

Radio 1 poprvé nabídne celodenní hudební speciál Den s filmovou hudbou. Studio se rozezní nahrávkami ke známým i neznámým snímkům, nebudou také chybět soundtracky k dokumentům či seriálům. 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (22. září 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  (33. díl)

 

Poslechněte si ukázku z audioknihy Život v éteru. Její natáčení už započalo a vydání se plánuje už na letošní podzim. 

 

A nakonec tip na výlet. Muzeum, které musíte vidět – ARoS v dánském Aarhusu.

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat