Tipy na týden 6. -12. března: festival Spectaculare, Luis Buñuel v Ponrepu a Otrlec

Retrospektiva Karla O. Hrubého v Domě fotografie, info v textu / K.O.Hrubý: Krvácející most / Foto Galerie hlavního města Prahy
Retrospektiva Karla O. Hrubého v Domě fotografie, info v textu / K.O.Hrubý: Krvácející most / Foto Galerie hlavního města Prahy

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Tipy na filmy v kinech:

Bio Oko, Světozor, Aero:

Zkouška umění / Tár / Parazit  a další

Pilotů:

Víly z Inisherinu / Je mi ze sebe špatně / Babylon a další

Ponrepo:

Kráska dne / Andaluský pes + Šimon na poušti / Sedmikrásky   a další

Dlabačov

Děti Nagana / Medvěd na koksu / Zatmění  a další

Kino BALT

Sharknado RUMOVÉ KINO / Maraton: Troll + Troll 2 RUMOVÉ KINO a další

V rumovém kině dostanete v průběhu promítání 4 karibské rumy na degustaci + tapas + neomezený počet perlivé/neperlivé vody. Pokud rum nepijete rádi tento lahodný nápoj nahradíme stejným počtem kusů skleniček vína nebo piva. Vše v ceně vstupného.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT

 

Filmy, projekce, festivaly:

Luis Buñuel – velká retrospektiva / Národní filmový archiv – Ponrepo

3.3. 20:30 Nenápadný půvab buržoazie
7.3. 20:30 Kráska dne
9.3. 20:30 Andaluský pes + Šimon na poušti

6. – 12.3. Festival otrlého diváka / Kino Aero

Festival otrlého diváka je po osmnácté opět tady! Tentokrát se zaměří  na filmy s tématem mateřství. 

 

5.3. – 18.3.  Pragueshorts film festival / ONLINE na KVIFF.TV

 Festival je soutěžní festival krátkých hraných filmů a 3D animací. Program festivalu tvoří: Mezinárodní soutěž krátkých hraných filmů a 3D animací do 30 minut Národní soutěž krátkých hraných filmů do 30 minut Soutěž Labo – soutěž experimentálních krátkých filmů do 30 minut Nesoutěžní informativní filmové přehlídky, retrospektivy, portréty, pocty a jiné doprovodné akce. Délka jednotlivých filmů v nesoutěžních informativních sekcích nepřekročí délku 30 minut.

V neděli 5. 3. na KVIFF.TV startuje jeho online část, která potrvá do soboty 18. 3. Diváci zde budou moci zhlédnout přes 60 snímků z festivalového programu, včetně většiny oceněných snímků.

 

8.3. KaprKód / Divadlo Dobeška

Dokumentární opera KaprKód objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–1988), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se natolik proslavil propagandistickou hudbou, že byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou. Tu však v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi vrátil.

9.3. 17:00 Severní proud / MLP Dům čtení Ruská FILM

Filmař z Drážďan spolu s přáteli sestrojí unikátní bóje vybavené GPS lokátorem a sleduje jak je evropská říční síť propojená s oceánem. Z původně sólové akce vzešlé ze zděšení nad tím, že evropský odpad zanáší i nejvzdálenější kouty planety, se Steffenovi podaří vytvořit vědecký projekt, na kterém se podílejí inženýři, oceánografové i veřejnost. Úchvatné záběry z monumentální norské přírody a scény týmového nadšení ze sledování trasy speciálních bójí střídají šokující obrazy kolonií plastů, které okupují civilizací dříve nedotčené přírodní scenérie. Večer uvádí Vlasta Bičáková

24.2. –  23. 4. Tmání / Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně (Husova 18).  VR PROJEKCE

Autobiografický film, nominovaný na cenu Český lev, vytvořil režisér Ondřej Moravec pro médium virtuální reality. Film ukazuje vizuálně podmanivým způsobem, co se děje v hlavě mladého člověka s depresí. A popisuje i cestu, která autorovi pomáhá dostat z těchto stavů ven.

 

21.2. –  31.3. Filmy 30. Českého lva na dafilms.cz   ONLINE

Streamovací portál DAFilms nabízí tradiční online přehlídku nominovaných filmů Českého lva. Diváci si až do 31. března mohou na jednom místě vychutnat nejen filmy nominované na 30. Českého lva, ale i speciál k 30leté historii udílení cen.

     

6.3. Ruchadze Band – Amsterdam Beyond / Jazz Dock ♬ 

6.3.  Soundbridges – Thomas Lehn, Ken Vandermark, Martin Blume, Matthias Muche (DE, USA) / Punctum   

Německo-americká supersestava extrémních improvizátorů.

6. 3. Marta Del Grandi (I) / Meet Factory   

Původně jazzová vokalistka, Del Grandi nyní putuje svou vlastní jedinečnou cestou, na níž čerpá inspiraci z cest po Číně a Nepálu, lynchovského éterismu i dramatických soundtracků Ennia Morriconeho nebo west coast zvuku 60. let. 

7.3.  LEPROUS (NO), KALANDRA / MMC Bratislava   

7.3. 19:30 Lazarus / Divadlo Komedie DIVADLO

Poslední dílo Davida Bowieho, komorní muzikál, který napsal společně s dramatikem Endou Walshem a ve kterém kromě starších hitů (Changes, Life On Mars) zazní i písně z alba Blackstar, vydaného krátce před zpěvákovou smrtí.

8.3. SLAV + JULEK PLOSKI (PL) + MEZI PATRY KLID / Kabinet MÚZ  ♬ 

Březnový SOFTSPOT nabídne experimentální folk noise Štěpána Pařízkajako “Slav” první jméno večera. Nejzáhadnější esencí bude polský hyper experimentální elektronický producent “Julek Ploski” se svou live show. Trojúhelník doplňuje vysokovoltážní duo “mezi patry klid” v jejichž tvorbě se propojuje ostrá rétorika rapového slova s nezaměnitelnou pitvou detailního výběru zvuku.

8.3. FAADA FREDDY (SEN) / Rock Café   

Na pódiu nosí typickou buřinku, s hlasem umí neuvěřitelná kouzla, zpívá, rapuje, beatboxuje, hraje na tělo, tančí a především zapojuje do svého koncertu i diváky, kteří mu vytvoří ten nejlepší sbor. To je senegalský zpěvák Faada Freddy, který v roce 2017 uhranul návštěvníky Colours of Ostrava.

8.3.  LEPROUS (NO), KALANDRA / Palác Akropolis   

Norští LEPROUS se se svým intelektuálním excentrickým progem vrací do Prahy.

10.3.  Zahájení festivalu SPECTACULARE  ( Murcof /MX + VJ Sergi Palau /ES) / Kostel U Salvátora   

 

11.3. PREOCCUPATIONS (CAN) + VELLOCET ROLL (CZ) / Underdogs‘   

Jedna z nejvýraznějších post-punk kapel současnosti – milovaní Preoccupations (ex VietCong, Women) se po dlouhých pěti letech vracejí do Prahy.

12.3. Tros Sketos / Divadlo Archa  ♬ 

Tros Sketos potkáte pouze na divadelní scéně, mimo ni používají občanská jména: Jaroslav Róna, Aleš Najbrt a František Skála. Moderátorem večera bude tentokrát úchvatný Ondřej Cihlář z divadla Vosto5.

12.3. King Gizzard & The Lizard Wizard (AU)  / Velký sál Lucerna, Praha   

12.3. Nneka (DE) / Palác Akropolis, Praha   

Stylově rozmanitá a politicky angažovaná hudebnice Nneka se vrací do Prahy.  Její hudbu ovlivňuje dědictví Fely Kutiho nebo Boba Marleyho, ale i americká urban scéna v čele s Erykah Badu.

 

 

Nově zahájené výstavy:

4.2. – 11.3. 19:00 Petra Gruber: Tišiny / The Chemistry Gallery

 

25. 2. – 26. 3. Jana Mašterová: Pomocní andělé / Přízemí budovy ředitelství FN Motol, spojovací chodba k Velké posluchárně přístupné 6:00-22:00 hod.

Fotografka Jana Mašterová představuje od soboty 25. února 2023 ve Fakultní nemocnici v Motole fotografie z dokumentárního cyklu, který vznikl na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Nové Město na Moravě. Soubor nazvaný „Pomocní andělé“ zachycuje práci sanitářů a sanitářek tohoto oddělení. V roce 2022 zvítězil v prestižní soutěži Slovak Press Foto v kategorii Každodenní život.

Jana Mašterová -Pomocní andělé / 25. 2. – 26. 3. 2023 / Přízemí budovy ředitelství FN Motol

 

7. 3.  – 21. 5.  Karel Otto Hrubý: Retrospektiva / Dům fotografie, Galerie hlavního města Prahy

Výstava se soustřeďuje jak na počátky díla Karla O. Hrubého, kdy navazoval na tradice české meziválečné avantgardní fotografie, dále pak na fotografie vytvořené v duchu socialistického realismu, snímky s folklórní tematikou a fotografie poetizující každodenní události. V šedesátých letech se Hrubý začal věnovat inscenované fotografii, na kterou organicky navazují jeho mladší koláže a v neposlední řadě malby, jimž se věnoval od osmdesátých let, kdy už nefotografoval. Stálým objektem jeho zájmu byla krajina, a to jak ta idylická, tak člověkem zdevastovaná.

Karel Otto Hrubý, Krajina U Váhu, 1948, Foto © Galerie hlavního města Prahy.

 

7.3. Vernisáž výstavy: Elizabeth Ida Novotná v KC BESEDA Klánovice   

 

28.2. – 14.5. Ondřej Sekora – známý i neznámý / Villa Pellé

Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé

24. 2. – 21. 5.  Bez sentimentu: Retrospektiva Tomáše Měšťánka / Centrum současného umění DOX

 Tomáš Měšťánek (1951–2021) byl jakýmsi dobrovolným outsiderem českého uměleckého prostředí. Nevystavoval příliš často, o slávu a lesk výstavních síní nestál. Výstava Bez sentimentu je Měšťánkovou první větší retrospektivou, která nabízí průřez jeho dílem od školních let až po současnost.

 

2. 3. – 13. 5. V jako Vinyl (výhry & výdobytky vinylového věku) / Popmuseum

Výstava nahlíží fenomén vinylových desek z mnoha různých úhlů. Nahlédneme pod pokličku jejich výroby (na výstavě spolupracovaly GZ media – dříve Gramofonové závody Loděnice, jejichž neuvěřitelný příběh je jednou z vedlejších linií výstavy). Představíme si různé sběratelské špeky a speciality, někdy mimořádně obskurní – viděli jste někdy funkční gramodesku jako součást pokojíčku pro panenky?

 

4.3. – 21.5. Místa chvění: Zvuk jako médium / 8SMIČKA Humpolec

Výstava zkoumá prostřednictvím instalací šesti umělců a umělkyň z Polska, Německa, Rakouska a Česka možnosti a schopnosti zvuku formovat prostředí, transformovat prostor a ovlivňovat naše pocity v něm, nebo jej naopak dekonstruovat novými přístupy.

 

 

3. 3. – 14. 5.  Kingdom of Hex / Meet Factory

Téma výstavy souvisí s širším vývojem v rámci současné kulturní scény a soustředí se na aktuální podobu romantických tendencí ve výtvarném umění. Vystavující umělci: Anna-Marie Berdychová & Samuel Stano (CZ), Nela Britaňáková (CZ), Štěpán Brož (CZ), Veronika Čechmánková (CZ), Dominika Dobiášová (CZ), Masha Kovtun (UA), Matyáš Maláč (CZ), Kateřina Rafaelová (CZ), Anna Slama & Marek Delong (CZ), Šimon Sýkora (CZ), Timur Aloev (RU), Kateřina Kabová (CZ)

3. 3. – 14. 5.  Jakub Hošek: Clairvoyant / Galerie Kostka, Meet Factory

Sólová výstava Jakuba Hoška v Galerii Kostka představí průřez jeho malířským dílem, které kombinuje postinternetovou estetiku s narativním pojetím komiksově-hororových příběhů a textovými znaky městských subkultur.

 

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

 

1.3. – 31.3. Březen – měsíc čtenářů  / Městská knihovna v Praze

Také letos si Městská knihovna v Praze připravila pro své čtenáře bohatou škálu aktivit a událostí, které se vážou k Březnu – měsíci čtenářů. Akce se přitom netýkají jen literatury a čtení, ale svou událost v programu si může najít každý. Více o programu najdete na stránkách knihovny www.mlp.cz.

 

7.3.  Anna Beata Háblová: čtení z románu Směna / KC BESEDA Klánovice

 

8.3. 19:00 SOCHY DOMŮ  Diskuze o architektuře: Kintera, Koryčánek, Navrátil, Rameš, Vladimir 518 / Kunsthalle Praha DISKUSE, VSTUP ZDARMA S REZERVACÍ

V diskuzním panelu v bistru Kunsthalle Praha vystoupí teoretik architektury ROSTISLAV KORYČÁNEK, popularizátor architektury VLADIMIR 518, architekt Hotelu Praha ARNOŠT NAVRÁTIL, pomocný stavbyvedoucí Obchodního domu Kotva ZDENĚK RAMEŠ, umělec a autor instalace KRIŠTOF KINTERA.

Rezervace míst: https://bit.ly/DiskuzeArchitektura

9.3. 19.00 Rethink Architecture: Rezidenční domy / CAMP Praha PŘEDNÁŠKA

Proč opravovat bytové i rodinné domy a nenechávat je chátrat, bourat je a na jejich místě stavět nové? Jaké netradiční konverze rezidenčních budov existují? A jak je můžeme rekonstruovat udržitelně, a pomoci tak jejich obyvatelům ušetřit náklady na bydlení při současném zvýšení komfortu žití?  První přednáška z cyklu Rethink Architecture o udržitelných rekonstrukcích budov představí rezidenční domy.

Na akci přijali pozvání: Robert Platje / Mei architects, Fenix I (v angličtině), Aleš Brotánek / ABateliér, Bytové domy Milín, Michal Hošek / V Bezovém údolí

11.3. Dyzajn market Jaro 2023 / Výstavišti v Praze Holešovicích PRODEJNÍ VÝSTAVA

www.dyzajnmarket.com

Největší a nejnavštěvovanější víkendová událost v Čechách, kde si autorskou tvorbu a design nejen prohlédnete, ale i nakoupíte. Jde o výběrovou prodejní výstavu, kde se navíc dobře najíte a napijete u vyhlášených streetfoodových stánků

 

   

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (10. února 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 


Od 8.3.  můžete sledovat na webu iVysílání České Televize dokumentární film Vinyl, který vypráví o historii gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost. Film se zaměřuje na dvě výrazné hudební epochy minulosti – 30. a 60. léta – a na současnost. Více na https://www.ceskatelevize.cz/porady/14288771742-vinyl/

Foto Jace Afsoon / Unsplash

 

Televizní tip: Oscarový favorit Všechno, všude, najednou na novém TV programu CANAL+ Action

TV program CANAL+ Action jen pár hodin před slavnostním udílením letošních Cen Akademie odvysílá akční sci-fi komedii Všechno, všude, najednou. Film je nominován na Oscara hned v 11 kategoriích, včetně nejlepšího filmu, režie, scénáře i herečky v hlavní roli. CANAL+ Action uvede Všechno, všude, najednou v české a slovenské premiéře v neděli 12. března od 20.05. Reprízy následují v pátek 17. března od 21.55 a ve středu 29. března od 23.15

Film Všechno, všude, najednou bude uveden na novém TV programu CANAL+ Action


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat