Tipy na týden 10. – 16. dubna: pobaltí v Brně a Cumberbatch ve Světozoru

16.4. ve Světozoru (NT Live): Benedict Cumberbatch jako Hamlet, info v textu / Foto Johan Persson
16.4. ve Světozoru (NT Live): Benedict Cumberbatch jako Hamlet, info v textu / Foto Johan Persson

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

12. 4. Lassie se vrací BALT PRO PEJSKYKino Balt

Do kina BALT můžete na všechny představení s pejskem, ale pouze u představení Balt pro pejsky tak budou v kinosále připraveny pelíšky, voda a také Sušené vepřové ucho pro každého pejska. Každý film v tomto cyklu má vždy hlavního hrdinu psa.

13. 4. 20.30 Metallica: 72 Seasons – Global Premiere / Bio Oko

 

13. 4. 19:00 Petrkov 13 / Francouzský Institut 

Filmový dokument Petrkov 13 představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou a také osudy obou umělců. Dokument natočený Ivanem Barešem pro Muzeum literatury, s odbornou pomocí Lucie Tučkové. Za účasti autorů dokumentu.

13. 4. 20:30 Moonage Daydream / Bio Oko

Dokumentarista Brett Morgen dostal v roce 2018 přístup do Bowieho archívu, kde se nacházely nikdy neviděné záběry z jeho soukromí, a nebo nezveřejněné audionahrávky, na nichž hudebník mluví o svém životě. Ty daly základ působivé vizuální básni, která mimochodem odhaluje i to, jak Bowie viděl sám sebe.

Projekce v rámci festivalu Spectaculare

 

14. 4. Idiocracy (Absurdistán)  RUMOVÉ KINO / Kino Balt

V rumovém kině dostanete v průběhu promítání 4 karibské rumy na degustaci + tapas + neomezený počet perlivé/neperlivé vody. Pokud rum nepijete rádi tento lahodný nápoj nahradíme stejným počtem kusů skleniček vína nebo piva. Vše v ceně vstupného.

14. 4. 19:30 Speciální večer s Arim Asterem / Bio Oko

U příležitosti nadcházející premiéry filmu On se bojí, novinky Ariho Astera, jedné z největších režijních hvězd ohýbající pravidla filmu, uvedeme exkluzivní komponovaný večer věnovaných jeho neotřelé mysli.

 

15. a 16. 4. v 16:30 Předpremiéra dokumentu Národ Velryb / Kino Pilotů

Jednoho dne objeví malý chlapec na odlehlé pláži vyplavenou velrybu. Během boje o její záchranu se vydáme na dobrodružnou výpravu za těmito neobyčejnými tvory. Tvory, kteří obývají světové oceány od nepaměti. Jak se velryby domlouvají a dá se to vůbec zjistit? Jak spolupracují při lovu? Kde tráví zimu a kde léto? A dokážou i velrybí mláďata zlobit své rodiče?

16. 4. 15:00 Hamlet | NT Live / Světozor

Populární představitel Sherlocka Benedict Cumberbatch (nominovaný na Oscara za film Kód Enigmy, vítěz ceny Olivier za hru Frankenstein) se ukáže v titulní role Shakespearovy mistrovské tragédie. Dychtivě očekávanou hru, která byla vyprodaná během několika hodin už rok před svou premiérou, režíruje Lyndsey Turner, držitelka ceny Olivier za drama Chimerica.

Luis Buñuel – velká retrospektiva / Národní filmový archiv – Ponrepo

11/04/2023 20:30 Zapomenutí

14/04/2023 20:30 Iluze cestuje tramvají

16/04/2023 19:00 Deník komorné

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut

 

 

10.4. D BLOC (us), BOOST (cz) / Klub 007 STRAHOV

8. 4. THE SHITS (uk), SOLITÄR (cz), IGELIT BOYS & PISSCHRIST (cz) / Klub 007 STRAHOV

9. 4. TESA (lv), MAYON (cz) / Klub 007 STRAHOV

10. 4. Hockey Dad (AUS) + guest: dust (AUS) / Rock Café

11. 4. Alina Pash (UA) / Café V lese, Praha

„Chci svou hudbou dávat lidem víru. Říkám jí future folk hop,“ říká o své tvorbě ukrajinská umělkyně, zpěvačka a rapperka Alina Pash, která kombinuje folklorní prvky východní Ukrajiny se současným popovým zvukem. 

12. 4. The Blue Stones (CA) / Rock Café, Praha

12. 4. Tetelení / Divadlo Archa   DIVADLO

Po únorovém koncertu Světoplach se do Archy znovu vrací hudebně-vizuální performance Petra Nikla, tentokrát zvukově vizuální féerie Tetelení, samovolná kresba nekonečně se vyvíjejícího obrazce doprovozená improvizovanou hudbou. 

12. 4. David Eugene Edwards / MeetFactory ♬¨

12. 4.  Spal jsem s Marylin (Divadlo Damúza) / KC Beseda Klánovice  DIVADLO

12. -13. 4. Objal mě Bůh a nic / Vzlet DIVADLO

Pohybově-obrazová inscenace Objal mě bůh a nic vychází z nezveřejněných deníků výjimečného režiséra Petra Lébla v režii neméně výjimečné Daniely Špinar. V hlavních rolích Tereza Ondrová, Anna Kameníková, Jáchym Sůra.

 

13. 4. Letiště: warm-up / Brno, Industra

Warm-up festivalu jazzu, elektronické hudby a performance Letiště konající se každoročně v Hranicích. 

 

13. 4. Ari Hoenig Trio (USA) / Jazz Dock

V rámci festivalu Jazz čtyř kontinentů 2023 vystoupí v Jazz Docku fenomenální bubeník Ari Hoenig se svým hvězdným triem ve složení Nitai Hershkovits na piano a Matt Penman na kontrabas. Představí zejména hudbu ze svého posledního alba Golden Treasures (Fresh Sound), kterou nahrál právě v této sestavě. Jeho hudba je velmi originální, používá zajímavé rytmické textury, invenční témata a bohatou harmonii.

 

 14. 4.  Tim Hecker (CAN) / MeetFactory  

 

14. 4. Mathias Grassow (DE) + Arovane (DE) / CAMP

Dvojkoncert německých hudebních producentů doplněný o sugestivní velkoplošné vizualizace Jana Hladila zároveň uzavře hlavní hudební část 10. ročníku festivalu Spectaculare.

 

15. 4. Ramirez (US) / Underdogs’, Praha

15. 4. RED BRICKS (de), CROSSCZECH (cz) + DJs Štramberk Rude Boys / Klub 007 STRAHOV

16. 4. Trio Henya (CZ, Brazílie) / Jazz Dock

16. 4. Aephanemer (FR) Rock Café

16. 4.  Lukas Bliss: Still Waiting_2050 / Palác Akropolis DIVADLO

Minimalistická, výtvarně objektová performance se zabývá otázkou pomíjivosti, životnosti a uchovávání vzpomínek. “Představení je taková koláž obrazů, ve kterých se snažím komunikovat s předměty. A skrze ty předměty pak i sám se sebou.“

 

 

13. 4. – 29. 6. Little John – Fyzická nemožnost ticha v nepokoji mysli – Úzkost brankáře při penaltě  –  Odpovím ti zítra / Pragovka Gallery

Pragovka Gallery zahájí 13. dubna od 18 hodin další blok výstavního programu. Veřejnosti se otevřou hned čtyři nové výstavy – skupinová výstava Little John pod kurátorským vedením Tey Záchové, výstava slovenského umělce Marka Kvetana Fyzická nemožnost ticha v nepokoji mysli, výstava kreseb Michala Kříže Úzkost brankáře při penaltě a výstava Adély Kostkanové, Lucie Kultové a Veroniky Nemejovské Odpovím ti zítra. Vernisážový večer doplní umělecká performance Viktora Fučka Architektura vnitřních vztahů.

 

14. 4. – 11. 6. Zabydlená propast / Galerie Display

Výstava zpřítomňuje a usouvztažňuje čtyři umělecká díla, která reflektují konkrétní události válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii. Jejich autorky (Sanja Iveković, Jelena Jureša, Šejla Kamerić, Milica Tomić) se narodily v druhé polovině 20. století ve zmíněném, již neexistujícím státě.

Foto se svolením autora
– Milica Tomić

 

7.  4. – 29.  10. Domácí umění aneb To jsme doma měli taky / Žebrák

Autoři výstavy ze sdružení Domácí umění z.s., věnující se tomuto fenoménu, se snaží přiblížit jednu zajímavou a dnes již mizející kulturní epochu. Během ní na našem území vznikaly artefakty, které si lidé pro výzdobu svých příbytků zhotovovali vlastníma rukama. Staly se tak důležitým dokladem uměleckého citu, estetického vnímání a řemeslné úrovně projevu výtvarně neškoleného člověka, z níž často vyzařuje upřímná radost z procesu tvoření.

 

15. 4. – 28. 5.  Tři Lamři / Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie ve Svitavách představí výstavu tří významných českých výtvarníků, Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana. I když jsou všichni tři umělci spojeni rodinnými vazbami, jejich tvorba je velmi odlišná a unikátní. Více na www.muzeum.svitavy.cz

 

4. 4. – 25. 9. Zelený Raoul a další výtvarné umění / Galerie Tančící dům

Osmadvacet let Zelený Raoul provokoval a komentoval dění české politiky na stránkách časopisu Reflex. Galerie Tančící dům si aktuálně kultovní komiks připomíná výstavou jeho ilustrátora Štěpána Mareše, který s ní zároveň mapuje své třicetileté působení na uměleckém poli.

 

4. 4. – 6. 6.  Markéta Garai, Bez – Péčí / Artwall Gallery

Výstava Bez-Péčí je o dekriminalizaci rozkoše, ekologických dopadech globálního obchodu s květinami a vztahu mezi privilegovanou umělkyní a marginalizovaným umělcem. Název vychází z kombinace slov „péče“ a „bezpečí“ a odkazuje k chybějícímu pocitu bezpečí a nedostatečné péči, které zažívají osoby pracující v sexbyznysu.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

11. 4. Velká žranice: 10 let Gastromapy / Bio Oko  TALKSHOW, GASTRO

Talkshow Lukáše Hejlíka a jeho hostů z gastroscény

11. 4. Urban Talks: FAR Frohn&Rojas & DATA Architectes & Peris+Toral Arquitectes / CAMP Praha

Nová výstavba, anebo konverze? Reagovat na nedostatek bydlení jde různými způsoby. V Berlíně v roce 2021 postavili FAR Frohn&Rojas moderní panelový dům, který se snaží ukázat možnosti rychlé, levné a modifikovatelné výstavby ve městech. Za tento projekt s názvem Wohnregal si také odnesli nominaci na cenu Miese van der Rohe. Druhým příkladem je čerstvě dokončená přestavba bývalých kancelářských prostor v industriální části Paříže od DATA Architectes, kteří do spodních pater umístili řídicí středisko dopravního podniku a do těch vyšších navrhli celkem 58 dostupných bytů, s balkony a terasami pro lepší výhledy. Třetí přístup ukazuje studio Peris+Toral Arquitectes v pavlačové dřevostavbě s 85 sociálními byty nedaleko Barcelony. Kvalitní bydlení a dostatečný prostor v zeleném vnitrobloku vynesl projekt rovněž mezi finalisty ceny Mies van der Rohe 2022.

12. – 23. 4. Restaurant Week GASTRO

První český ročník mezinárodní akce otevírá s 25 výjimečnými pražskými restauracemi. Mezi nimi jsou jak ty tradiční české, tak podniky s mezinárodní kuchyní, ale i nová trendy bistra. Najíst se tak budete moct nejen v Pohlreichově Next Door, ale třeba v autentickém vietnamském bistru Nhà hai hành.

12. 4. 16.30 hod. Brutalistická architektura VI. – Vokovice / pořádá Open House Praha

Historička umění Markéta Čejková vás provede krásami brutalistické architekturym, cílem budou tentokrát Vokovice, kde nás čekají tři monumentální budovy realizované od počátku 50. let až do roku 1990. 

13. – 29. 4. Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Dá se hodina občanské výchovy vyučovat rapem nebo přímo v galerii? Co kdyby studenti komentovali výstavy a zvali by na ně své učitele? Jak s dětmi mluvit o umělé inteligenci a jak ji kreativně začlenit do výuky? A proč chyba nemusí být špatně? To jsou jen některé z mnoha inspirativních otázek, na které nabízí odpověď Festival umění a kreativity ve vzdělávání.

12. – 25. 4. BALT – Baltské literární týdny / Brno 

 Skandinávský dům pořádá v Brně unikátní festival BALT – Baltské literární týdny. Jedná se o první akci většího rozsahu zaměřenou na Pobaltí a zároveň o jednu z mála příležitostí seznámit se s kulturou baltských zemí u nás. 

 

15. 4. DIY: Postav třeba židli /CAMP – Centrum architektury a městského plánování WORKSHOP, PRO DĚTI

Chtěli byste si vyrobit nábytek domů, který bude dobře vypadat, bude funkční a zároveň udržitelný, ale nevíte, jak na to? Máme pro vás řešení. Procesem od nápadu po výrobu vás provedou designéři Eduard Herrmann a Matěj Coufal, držitelé ceny Czech Grand Design za rok 2020. V rámci workshopu se dozvíte víc o designu nábytku, vymyslíte si vlastní kousek, vyberete si materiál a vytvoříte svůj originál! Program je navržen především pro rodiče s dětmi od 10 let, kteří budou na tvorbě nábytku spolupracovat, je však otevřený všem.

15. 4. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.  Rozloha bunkru je 1.332 m2 (je jednopatrový) a je tak největší podzemn stavbou na území Prahy 2. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu

16. 4. Prague Photo Show / Divadlo Rokoko

Na festivalu představí svou práci například fotografové Jan Šibík, Tereza z Davle, Petr Jan Juračka, Jana Kupčáková nebo Miloš Nejezchleb. Účastníci se mohou zúčastnit i workshopů v rámci fotoateliéru a vyzkoušet si moderní fotografickou techniku.

16. 4. MINT Market Praha JARO 2023 / Rašínovo nábřeží u Výtoně

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům V neděli 16. dubna se tu od 10:00 do 18:00 hodin představí více než stovka těch nejlepších značek z České republiky, Slovenska a Ukrajiny.  Vstup je jako vždy zdarma a bez bariér, navíc s sebou můžete vzít i své čtyřnohé miláčky.

16. 4. Karlínský festival kávy / Karlínské náměstí

Karlínského festivalu kávy se zúčastní ty nejlepší pražírny a kavárny, které vám představí jak klasickou přípravu kávy, tak i různé alternativní způsoby nebo třeba i kávové rituály. Nebude chybět ani tolik oblíbené Cold brew a mnoho dalšího. 

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (23. března 2023)

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Nikam se vám nechce a spíš si chcete v posteli číst? Tady je náš tip na knihu: rozhovory Matie Kieslowski s ženami, jako je Lenka Dusilová, Markéta Foukalová, Olga Königová, Nikola Mucha, Marie Puttnerová, Bára Ungerová nebo Klára Vytisková. Co si moct chtít přát číst víc?

 

A pokud vás naopak váš vnitřní turista nutí na víkend vyrazit ven, máme pro vás pár tipů, co nového se chystá pro tuto sezónu na českých  hradech a zámcích: 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat