Tipy na týden 19. – 25. června: festival bratří Formanů, Zaz na Metronome a nepěkné filmy

MINT Market v neděli 25. června opět rozproudí pražskou náplavku, info v textu
MINT Market v neděli 25. června opět rozproudí pražskou náplavku, info v textu

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

 

Začíná sezóna letních kin. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší: 

 

16. – 21. 6.  Divný, zlý a zvrácený / Atlas (Praha) a Art (Brno)

Proč nenápadný rakouský úředníček Michael chodí potají do sklepa? Najdou stárnoucí ženy v africkém letovisku ráj a lásku? A kdo je větší tyran – strach z koček, nebo vlastní otec? Ponořte se s námi do filmových světů, které se nebojí perverze a kontroverze…

 

od 21. 6.   Asteroid City  / Světozor a další kina

Wes Anderson je zpět a s ještě hvězdnějším obsazením, než by mělo být možné…

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut

 

 

7. – 27. 6. Festival Tanec Praha DIVADLO

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA, který patří k vrcholům kulturní sezony v České republice, letos ozdobí hvězdy světového formátu. Poprvé se festivalu zúčastní slavný vlámský choreograf Jan Martens, jehož práce sklízí na mezinárodní scéně nadšené reakce. A po deseti letech se na TANEC PRAHA vrátí belgický soubor Peeping Tom, který se s inscenací 32 rue Vandenbranden stal senzací 25. ročníku.

 

17. 6. – 1. 7. Festival ARENA  DIVADLO 

Šestý ročník festivalu ARENA Divadla bratří Formanů se uskuteční na pražské  smíchovské náplavce a v nedalekém ERPET Centru Smíchov. Hned v úvodu nabídnou francouzští Cirque Pardi! akrobatické představení s těžkou technikou „Rouge Nord“, které zaujme celý prostor ERPET Centra. Následovat bude jejich „Low Cost Paradise“. Poprvé se v Praze představí novinka v režii Matěje Formana, jazzová operka pro děti „O ztracené vodě“. Premiérová bude i „Ponorka“ souboru My kluci, co spolu chodíme vytvořená přímo pro loď Tajemství. V programu je také jedna ryze světská záležitost a jedno z posledních představení na světě vůbec: Motocyklová stěna smrti Le Mur De La Mort.

 

20. 6. Creepy Teepee Sabbatical w/ LEYA  / Underdogs‘  ♬

20. 6. Cyklus soudobé hudby PKF — Prague Philharmonia / Divadlo NoD  

Závěrečný a v pořadí šestý koncert Cyklu soudobé hudby PKF . Letošní sezonu, která nese podtitul „Cyklus S – světový!“ zakončí umělci rakouskou hudbou Arnolda Schönberga, Albana Berga, Olgy Neuwirth a Johanesse Marii Stauda.

20. 6. SlutKlubovna Dejvice

Slut jsou po hodně dlouhé pauze zpět a pokřtí nové LP Spirit Of Brotherhood.  

 

20. 6. 19:00 Vzpomínky na Petra Kalandru / UNIJAZZ BESEDA + KONCERT 

Poslední ze tří komponovaných večerů Olina Nejezchleby a Pavla Skály. Tentokrát se můžete těšit na písničky, historky i živou muziku z let, která trávili s Petrem Kalandrou – na pódiu, na cestách, v zákulisí i v osobním životě.

20. 6.  UŽ JSME DOMA + Ruce naší Dory před Crossem + T.G.P. / Cross Club

Už jsme doma je láska. Punkově divoká, naléhavá, zároveň kompozičně náročná, do detailu propracovaná s nadčasovými texty. Večer po sedmé hodině otevře básník S.d. Ch. a jeho kapela Ruce naší Dory, po UJD večer zakončí  pražský temně naladěný alternativní rock T.G.P.  ♬

21. 6. Open air koncert České filharmonie / Hradčanské náměstí  ♬

https://www.ceskafilharmonie.cz/

Česká filharmonie zakončuje každoročně sezonu mimo Rudolfinum. Koncert pod širým nebem, který má své tradiční místo na Hradčanském náměstí. Tentokrát pro vás zahrají filmovou hudbu od velikánů Ennia Morriconeho, Johna Williamse a dalších.

22. – 25.6.. BASINFIREFEST / Spálené Poříčí  ♬

21. 6.  – 25. 6.  Metronome Prague, Praha  ♬ 

https://www.metronome.cz/

 

22. – 24. 6. 2023 Festival Slunovrat / Opava – různá místa historického centra města

www.festivalslunovrat.cz

 

22. – 25. 6. BASINFIREFEST / Spálené Poříčí  ♬

23. 6. Praha žije hudbou / různá místa  ♬

https://www.facebook.com/prahazijehudbou

Na letošním ročníku vystoupí například Katarzia, Laco Déczi, Lipo, Bára Hrzánová & Bachtale Apsa, Mucha, Vojtaano a další. Chybět ale nebude ani program pro děti v režii Mladí ladí dětem. Celý program najdete na https://www.prahazijehudbou.cz/program/ 

 

23. 6. Teri Gender Bender / Café v lese  ♬

 

25. 6. 19:30 František Skála & Provodovjané: Pojď se mnou děvče mé / Vzlet   ♬

František Skála, výtvarník a ilustrátor, se kromě své tradiční pracovní náplně veřejnosti představuje také jako textař a hudebník, kdy své zemité texty předkládá ve formě oblíbené i znevažované dechovky, která mu podle jeho slov byla přidělena.

 

 

 

 

15. – 21. 6. ARTSEMESTR léto 2023 / UMPRUM

 UMPRUM opět otevře dveře svých ateliérů a zájemcům představí klauzurní a semestrální práce na celoškolní přehlídce. Osobité návrhy studentů napříč katedrami architektury, designu, užitého umění, grafiky a volného umění budou k vidění necelý týden. 

 

16. 6.  – 31. 8. Architektura jako práce / Galerie Jaroslava Fragnera

První výstava Galerie Jaroslava Fragnera pod vedením nové ředitelky Karolíny Pláškové s  názvem „Architektura jako práce“ se zaměřuje na nejisté pracovní a životní podmínky  architektů*ek. 

 

16. 6 – 25. 6.  Diplomky AVU 2023  / AVU Graduates 2023 / AVU

Výstava závěrečných prací diplomantů a diplomantek Akademie výtvarných umění v Praze je každoročně očekávanou událostí, která představuje tvorbu nejmladší generace výtvarných umělců a umělkyň, architektek a architektů, restaurátorů a restaurátorek.

 

13. 6. – 15. 10.  JAROSLAV BENEŠ: EX URBI / Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport 

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

15. 6. – 17. 9.  Magie kresby. Italská kresba vrcholné renesance a manýrismu v českých a moravských veřejných sbírkách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Reprezentativní přehlídku italské kresby 16. století uvidí návštěvníci Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Výstava Magie kresby. Italská kresba vrcholné renesance a manýrismu v českých a moravských veřejných sbírkách, kterou připravilo Muzeum umění Olomouc, představí díla z fondů Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Regionálního muzea v Teplicích, Arcibiskupství olomouckého, Muzea a galerie v Prostějově, Národního památkového ústavu, Univerzity Karlovy a Památníku národního písemnictví. 

 

21. 6. – 23. 7. Jan Heres – House of Menander / The Chemistry Gallery (Holešovická tržnice, Hala 40)

Samostatná výstava Jana Herese – House of Menander (Menandrův dům) v pražské The Chemistry Gallery představuje výběr autorových děl, která vznikla v posledním roce.  Těžištěm Heresových výrazných pláten jsou expresivní figury vloženy do prvních plánů obrazů. Celá těla, multifigurální kompozice či samostatné portréty vystupují z jednoduchých neutrálních barevných pozadí bez náznaků prostředí nebo doby.  Více na www.thechemistry.art

8. 6. – 7. 1. 2024 Andres Serrano: Infamous Beauty /  Centrum současného umění DOX

Krucifix ponořený v moči, mučírny nebo stoupenci Ku-klux-klanu: DOX zahajuje výstavu Infamous Beauty – průřez tvorbou kontroverzního amerického fotografa Andrese Serrana. Umělce, který celý život hledá krásu a nebojí se tabuizovaných témat.

 

11. 6. –  19. 11. HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

Vlastivědné vycházky – Chodit po Praze a číst v ní jako v knize…

Poznávejte Prahu a její příběhy s oficiálními průvodci Prahou. V prvním letním měsíci se můžete vydat za prastarými symboly a mystickými příběhy letního slunovratu, do omamně vonících rozkvetlých zahrad a slunečních lázní, ve kterých se natáčel i jeden z dílů legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského. Seznam vycházek a vstupenky najdete zde.

16. – 25. 6. Festival Ibérica 

Festival iberoamerické kultury Ibérica slaví dvacet let. Do Česka přiveze od 16. do 25. června španělské hvězdy flamenka. Chybět nebude ani gastronomická část festivalu na nádvoří brněnské Staré radnice, které provoní paella, gazpacho, empanady, burrito, tapas a další typické španělské a jihoamerické pochoutky. Festival zavítá do Prahy, Vyškova, Zdounek, Čech pod Kosířem, Velkých Opatovic, ale jeho centrem bude jako obvykle Brno.

16. – 25. 6. FESTIVAL BONSAJÍ A JAPONSKÉ KULTURY / Botanická zahrada Troja

Také letos se můžete těšit na přehlídku nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů v rámci soutěžní výstavy bonsají s bohatým doprovodným programem ve stylu Japonska. Součástí letošního osmnáctého ročníku výstavy je i mezinárodní Bonsajové Trienále, které se v České republice koná jednou za tři roky.

23. – 24. 6. Geologický den 2023 / Klárov 3, Praha 1

http://www.geology.cz/extranet/popularizace/geologicky-den

https://www.facebook.com/events/1192387158141866/

V rámci Geologického dne s ČGS bude představena činnost našich geologů u nás i v zahraničí. Během interaktivního programu si návštěvníci budou moci vyzkoušet, co všechno lze v geologii využít – od mikroskopu a specializovaných analýz, přes tradiční vybavení v terénu až ke dronům a snímkům z družic.

 

25. 6. MINT Market  / Náplavka – Rašínovo nábřeží

Pražská náplavku na Rašínově nábřeží ožije v neděli 25. června přehlídkou toho nejlepšího designu z celé České republiky, Slovenska a Ukrajiny. Od 10:00 do 18:00 hodin se mohou návštěvníci těšit na více než 150 pečlivě vybraných značek, spoustu skvělého jídla a jedinečnou atmosféru. Vstup je zdarma a bez bariér.

Seznam prodejců, aktuality a bližší informace najdete na webu  https://www.mintmarket.cz/cs/trh/praha-39, ve Facebookové události https://fb.me/e/3se8Ij5Pf nebo na Instagramu www.instagram.com/mintmarket.cz.  

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (26. května 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat