Tipy na týden 20. – 26. listopadu: Krampusové, divoženky a Laurie Anderson

Foto (c) Myceelab - Kompozitní materiál využívající mycelia y 3Dtisk / Ateliér architektury III UMPRUM
Foto (c) Myceelab - Kompozitní materiál využívající mycelia y 3Dtisk / Ateliér architektury III UMPRUM

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Šmoulové se stěhují z Brna do zahraničí, takže pokud se chcete dozvědět, kterému ze šmoulů se nejvíce podobáte, nebo se naučit mluvit šmoulí řečí, máte na to čas v brněnském parku Šmoulové – Magický svět jen do 3. prosince. • V Jordánsku ocenili experimentální platformu Myceelab, která zkoumá technologii propojení podhoubí s 3D tiskem. Za projektem stojí tým Ateliéru architektury III UMPRUM. • Lístky na Glastonbury (čeerven 2024) se už vyprodaly. • K zapsání na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO byly nominovány české znalosti, řemeslo a dovednosti ruční výroby skla. O zařazení se rozhodne 6. prosince v Botswaně. • V pražském divadle ABC uvedou divadelní adaptaci světového bestselleru tajemné autorky Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. • Jan Burian vydává novou sbírku básní nazvanou ZNIČEHONIC. • Nová kampaň Poslouchejme děti, když s námi mluví neziskové organizace Nevypusť duši chce dospělým pomoci porozumět dětem. 

Před deseti lety vznikl nestárnoucí model Dr. Martens Jadon na platformě

Příští rok se bude v Praze konat obsáhlá výstava tvorby scenáristy a loutkáře Tima Burtona. • Vychází kniha DEKÁDA NAPLNO hudebního historika Radka Diestlera o živelné proměně české hudební scény 90. let 20. století.• Před deseti lety začal Dr. Martens prodávat své ikonické boty na platformě. • Vydali jsme první várku tipů na vánoční dárky. • Jiří Janda si povídal s dlouholetým dramaturgem mezinárodního festivalu Blues Alive v Šumperku Ondřejem Bezrem. • Chcete vědět, co se píše v knize Jany Kománkové Radio 1: Život v éteru, ale se bojíte knihou listovat, protože její stránky mohou být napuštěny smrtelně jedovatým arsenem? Máme pro vás skvělé řešení – poslechněte si ji ve formě audioknihy. • Britští důchodci Pete & Bas budou rapovat na brněnské Flédě. • Série Popmuseum Stage pokračuje on-line koncerty Tata Bojs, Muchy nebo Jakuba Königa.

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

 

Filmy, projekce, festivaly:

21. 11. Snow film fest Praha 2023 / Kino Aero

Nejlepší zimní cestovatelské filmy na jednom místě a v jeden večer. Dvanáctý ročník filmového festivalu Snow Film Fest přinese pořádnou nadílku těch nejlepších světových a českých filmů se zimní outdoorovou tématikou.

23. – 29. 11. Festival francouzských filmů 

 

31.  10. – 3.  12. ART*VR / DOX

První ročník mezinárodního festivalu VR filmů.

 

25. 11. Exhibition on Screen: Cézanne – Portraits of a Life / Kino Pilotů 

Film přináší exkluzivní přístup na vůbec první výstavu věnovanou Cézannovým portrétům, která se uskutečnila v londýnské Národní portrétní galerii a vzbudila celosvětový zájem. Součástí jsou také rozhovory s odborníky a kurátory galerie MoMA v New Yorku, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo Muzea Orsay v Paříži. Film představí i vlastní korespondenci samotného malíře a zavede diváky na místa, kde Cézanne žil a tvořil. 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

20. 11. Peter Hook and the LightRoxy

Peter Hook vyráží se svou kapelou The Light na další turné, aby připomněl nesmrtelný odkaz zásadních skupin hudební historie – Joy Division a New Order

 

21. 11. Laurie Anderson with Sexmob: Let X=X / Divadlo Archa

 

21.11. Decline, Lakeside X, Rock Café

22. 11. Dream Wife (UK) / Café V lese, Praha

23. 11. UŽ JSME DOMA + TRHAN / Kabinet Múz Brno 

Jak v České republice, tak v zahraničí není podobná hudba, jakou UJD hraje, k nalezení. Je punkově divoká, naléhavá, zároveň kompozičně náročná, do detailu propracovaná s nadčasovými texty. Typický je zvuk trubky, sbory, neuvěřitelné tempo a živá vystoupení, která oplývají silnou energií a humorem. 

24. 11. WARNING x → Naone, St. Jakob, Shurigen a další / Ankali 

24. 11. Klubová noc NOC6 / Praha 6

Kulturní centrum Klubovna, Klub 007 Strahov, Kaštan, Potrvá, Za školou, Na Slamníku, a nově Anti.kvariát Dejvického divadla. Těchto sedm různých podniků se spojilo, aby v pátek 24. listopadu v jeden večer naservírovalo svým návštěvníkům bohaté koncertní menu. Důležitým aspektem akce je, že každý prostor má svojí vlastní atmosféru a trochu odlišné žánrové zaměření. Více na FB: https://www.facebook.com/noc6festival

 

26. 11. Man on Man  / Chapeau Rouge Prague

Man on Man jsou Roddy Bottum a Joey Holman. Roddyho znáte z Faith No More, čekejte špinavý indie rock zabalený do aranžmá cheesy popu, pot i smysl pro humor.

26. 11. od 19.30 Věčná naděje: Indi Stivín + Alice Springs / Kostel sv. Vavřince pod Petřínem

Recitál kontrabas a klavír v rámci festivalu Věčná naděje na připomínku obětí nacismu.  Indi Stivín u této příležitosti napsal novou skladbu, která dostala název Fantazie HAAS (věnované památce skladatele Pavla Haase), bratra herce Huga Haase. Více na www.vecnanadeje.org/

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

 

14. 11. 2023 – 25. 2. 2024 Divoženky / Římské večírky / Dům fotografie

Kolektiv kurátorek z Galerie hlavního města Prahy a Společnosti Jindřicha Chalupeckého představí aktuální díla mezinárodně etablovaných autorek z oblasti pohyblivého obrazu a multimediálních instalací. Autorky dvou paralelně probíhajících samostatných výstav ve svých dokumentárně i narativně založených dílech zacházejí s angažovanými motivy z oblasti genderu a politiky. Skrze filmy, kresby, tisky a velkorysé prostorové instalace zviditelňují sociální zkušenost a perspektivu mocensky marginalizovaných žen – velmi mladých nebo sociálně vyloučených v patriarchálně založené společnosti.

 

30. 9. – 26. 11. Poválečná architektura jako památka  / Galerie Jaroslava Fragnera

Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava v Galerii  Jaroslava Fragnera „Poválečná architektura jako památka“ se zaměřuje na proměny pražských  staveb z období 1945–1989.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

 

4. 10. – 28. 1. 2024  Myšlení obrazem – Vizuální události Miroslava Petříčka / Městská knihovna

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

31. 10. – 22. 11.  Festival DNY SEVERU

d 31. října do 22. listopadu pořádá Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok na festival zavítá několik severských spisovatelů: ze Švédska Clara Törnvall, z Islandu Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. V programu nebudou chybět ani filmová promítání či blok cestovatelských přednášek.

 

24. a 25. 11. MINT Market Praha VÁNOCE 2023 / Holešovická tržnice

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům, kteří se zkouší postavit na vlastní nohy – to je MINT Market. Letos se poprvé a naposledy vrací pod střechu Haly 13Holešovické tržnici.

 

25. 11. Česká vlna ’23 — literární festival nakladatelství Host / Kasárna Karlín

Setkání, diskuse, čtení, auto­gramiády, prodej knih s před­vánoční slevou… Návštěvní­ci se mohou těšit na taková jmé­na jako Pavel Bareš, Bian­ca Bellová, Rad­ka Den­e­marková, Petra Dvořáková, Sil­vie Laud­er, Fer­di­nand Lef­fler, Ale­na Mornš­ta­jnová, Aleš Palán, Petra Soukupová či Kateři­na Tučková. Zahá­jení fes­ti­valu proběhne ve 13:30, akci zakončí večerní kon­cert dua Kyšper­ský & Pilgr.

 

26. 11. Krampus show/ Výstaviště Praha

Nenechte si ujít tradiční a super děsivou kampus show a užijte si peklo plné temných postav. Letos se vracíme do venkov24. a 25. 11. MINT Market Praha VÁNOCE 2023 / Holešovická tržnice

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům, kteří se zkouší postavit na vlastní nohy – to je MINT Market. Letos se poprvé a naposledy vrací pod střechu Haly 13 v Holešovické tržnici.ních prostor, kde budou pekelníci mezi ohni nahánět všechny zlobivé ratolesti i jejich nepoučitelné rodiče! 

 

Večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana / Botanická zahrada Troja

Víte, jak vypadá prales, když se setmí? Zažijte tropický skleník Fata Morgana jinak. Zaposlouchejte se do zvuků džungle, která nikdy nespí. Zveme vás na dobrodružnou cestu kolem světa tropických rostlin, ryb a žab.  Interiér skleníku je rozdělen do tří částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se postupně seznamujete s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma.

 

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (16. listopadu 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  (35. díl)

 

 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat