Tipy na týden 21. – 27. srpna: novobaroko v Kuksu a novogotici v Praze

Geisslers Hofcomoedianten přivezou svou divadelní novinku do Kuksu, info v textu / Foto Marek Malůšek
Geisslers Hofcomoedianten přivezou svou divadelní novinku do Kuksu, info v textu / Foto Marek Malůšek

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Sezóna letních kin je v plném proudu. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší: 

 

21. 8. Metallica – TX – A Two Night Event / Aero a další kina

Druhý ze dvou večerů vysílaných živě z texaského Arlingtonu, kdy Metallica opanuje kina po celém světě svou M72 World Tour.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

17. 8. –  3.9. Letní Letná / Letenské sady

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a vyplňuje celý den. Od workshopů přes výtvarné či cirkusové dílny až po koncerty a open-air akce. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

23. – 27. 8. Theatrum Kuks / hospitál Kuks

Dvaadvacátý ročník festivalu tradičně přinese směs nejrůznějších žánrů i tvůrčích přístupů: od historicky věrné interpretace barokní hudby až po současnou inspiraci barokem. Více na www.theatrum-kuks.cz

 

24. 8. DJs Radia 1 ve Food Truck Pointu / Holešovická tržnice

Každý druhý čtvrtek vám k posezení s přáteli zahrají Djs Radia 1 vždy od 18:00 do 21:00.  24. 8. se můžete těšit na BLN.

 

24. 8. Večírek Asistence: Midi lidi + Dva / Kasárna Karlín

Benefiční večer Asistence o.p.s. už tradičně na konci srpna v Kasárnách Karlín. Tentokrát zahrají Midi Lidi a Dva. Zisk ze vstupného bude využit na další rozvoj sociálních služeb pro lidi s tělesným postižením.

24. 8. 19:30–20:30 Lazer Viking / Park Portheimka

Čtvrteční odpoledne v pražském parku Portheimka poblíž stanice metra Anděl budou po zbytek léta patřit hudební akci United Prague 5. Od 17. srpna do 7. září se mohou fanoušci těšit na osmičku interpretů různých žánrů. Akci pořádá městská část Praha 5 ve spolupráci s festivalem United Islands of Prague. Všechny koncerty budou pro návštěvníky zdarma.

 

24. 8.  – 26. 8.  Moody Moon Noize vol. 4 / Chomutov

 

25. 8. COYU (ES) /  Altenburg 1964

Slavný katalánský DJ a producent Coyu neoddělitelně spjatý shudebním vydavatelstvím Suara, kterému pomohl stát se jedním z nejvýznamnějšíchundergroundových imprintů taneční hudby na světě. O obrovském úspěchu labelu svědčí fakt, že se dostal na první místo v žebříčcích Beatportu i ResidentAdvisoru.

25. – 27. 8. Bobeš Fest / Zámek Dolní Počernice

Bobeš Fest opět najdete v Dětském domově v Dolních Počernicích tam, kde budou znít líbivé tóny jazzu, country, šansonů a ostatních oblíbených žánrů. K dispozici budou stánky s občerstvením a nezapomínáme ani na ty nejmenší, pro které zde bude také zábava.

25. – 26. 8.  XVIII. Prague Gothic Treffen / Praha, Fuchs2

V pátek 25. a sobotu 26. srpna se do Prahy opět vrátí největší gotické setkání ve střední Evropě. Představí rozšířenou soupisku 14 kapel (včetně ikon Sigue Sigue Sputnik a Pink Turns Blue či současných žhavých jmen jako Rabia Sorda nebo Agent Side Grinder), DJe i tradiční gothic piknik.

 

26. 8. Dj Memorial / Mystic Skatepark Štvanice

Trava / Moskito / Vilem / Roman Rai / Chocky / Petr K / Petr Braun / Dj Aiffel

26. 8. A Day of Sound 2023  / GASK Kutná Hora

Již pátý ročník jedinečné hudební události. Program je tradičně situován jak do vnitřních prostor bývalé jezuitské koleje, tak do přilehlého prostranství zahrad s vodním pódiem, doplněným o působivý výhled na chrám sv. Barbory. Událost nabízí propojení myšlenek současných galerijních umělců s těmi, kteří se vyjadřují zvukem. Letošní ročník představí silná jména experimentální hudební scény z Norska a Německa. Chybět nebude ani slovenská multiinstrumentalistka Barbora Tomášková. Dramaturgem programu je hudební kritik a spisovatel Pavel Klusák. 

 

Kdykoli: www.dramox.cz – divadlo online

Užijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře.

Komedie Šťovík, pečené brambory – foto Dejvické divadlo


  19. 7. – 24. 9.  Nave / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum chystá site-specific instalaci s názvem NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda, která bude k vidění, ale především i poslechu do 24. září

 

15. 7. – 5. 11. Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

do 30. 10. Ondřej Strnadel: Světlo sklem / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku se letos v létě rozzářila instalace Světlo sklem, jejímž autorem je Ondřej Strnadel. Prostory jeskyně Strnadel obohatil v prvé řadě objekty inspirovanými krápníkovými útvary Zbrašovských, ale i dalších jeskyní, které ho upoutaly na plakátech z jeskyňářských cest po Evropě.

 

21. 7. – 30. 9. Výstava Czech Nature Photo / Botanické zahrada, Troja

Ve spolupráci s Czech Photo Centre vybrala botancická zahrada ty nejlepší fotografie rostlinného světa z minulých ročníků této prestižní soutěže, která od roku 2017 shromažďuje fascinující snímky přírody pořízené českými a slovenskými fotografy.

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

14. 6. – 3. 9.  Miloš Budík – Jsem fotograf / Brno

Výstavní projekt Miloš Budík – Jsem fotograf, který vznikl ve spolupráci Muzea města Brna a Galerie Valchařská, před stavuje hned tři výstavy významného českého fotografa Miloše Budíka, shrnující jeho celoživotní tvorbu.

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

8. 8. – 30. 9. Alfred Nobel v Mariánských Lázních

K jubileu narozenin slavného hosta Mariánských Lázní připravila městská knihovna spolu s informačním centrem výstavu „Alfred Nobel v Mariánských Lázních a známí hosté, laureáti Nobelovy ceny“. Bude tu možné si připomenout nejen Nobela, ale i celou řadu osobností, které pobývaly v Mariánských Lázních a byly laureáty Nobelovy ceny, jako například spisovatel Rudyard Kipling (1907), Albert Schweitzer (1952), Jaroslav Heyrovský (1959) a Jaroslav Seifert (1985).

 

21. 8. NeverMore 68 / Výstaviště Praha

NeverMore 68, další ročník úspěšného kulturního festivalu, jehož hlavním cílem je připomínka událostí z roku 1968 a invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, se odehraje na Výstavišti 21. 8. od 16.00 do 22.00 hodin. Druhý ročník NeverMore 68, který v loňském roce připomněl historickou analogii naší tehdejší a aktuální invaze na Ukrajinu, letos připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky a spolkem Díky, že můžem.

 

22. 8. Architektura na vlnách / CAMP Praha

Hudba a architektura k sobě mají blíž, než by se dalo očekávat. Při procházce městem si můžeme všimnout, že některé domy křičí, jiné šeptají a okolí dotváří celkovou melodii. Rytmy města se nejvýrazněji propojují ve videoklipech, v nichž umělci nabízí alternativní formu vnímání architektury, urbanismu a designu, podobně jako když lidé poslouchají hudbu. Architektura na vlnách je pokračování hudebně-architektonického cyklu, tentokrát zaměřeného na téma vody, ať už v podobě architektury bazénů, koupališť, vodních zahrad, nebo naopak urbanistických řešení podél pobřeží. Vybrané hudební klipy doprovodí komentářem herec a moderátor Bořek Joura. Autorkou projektu je Martina Freitagová.

23. – 28. 8. Borůvkové slavnosti ve Vinohradském Parlamentu

Ve Vinohradském Parlamentu pořádají na sklonku letních prázdnin tradiční borůvkobraní. „Pro naše hosty chystáme několik druhů knedlíků, které budou borůvkami jen přetékat,“ zve na akci šéfkuchař Jan Pípal a doplňuje: „Myslíme však i na masožravce, kteří o borůvky také nepřijdou.“

24. 8. v 15:30 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za sochařskými díly Josefa Václava Myslbeka

Při procházce se zaměříme na díla nejvýznamnějšího českého sochaře 19. století a zakladatele našeho novodobého sochařství. Připomeneme i další jeho díla ve veřejném prostoru a jeho životní a uměleckou cestu, všimneme si děl jeho učitelů a žáků. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u boční brány od Flory (zastávka Flora).

27. 8. – 3. 9. Figurama – mezinárodní malířské sympozium / Zámek Valeč


   

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (14. července 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Když je řeč o Radiu 1 – už máte knihu?

 

Odjíždíte na prázdniny? Nastavte si některou z netradičních automatických odpovědí v nepřítomnosti, které pro vás připravili čeští spisovatelé a ilustrátoři!

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat