Tipy na týden 22. – 28. ledna: Slowdive, mech a roboti

LIGHT IN THE DARKNESS Miřenky Čechové a Radima Vizváryho se vrací do repertoáru Tantehorse / Foto (c) Tantehorse
LIGHT IN THE DARKNESS Miřenky Čechové a Radima Vizváryho se vrací do repertoáru Tantehorse / Foto (c) Tantehorse

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Kvalita ovzduší v České republice se zlepšila.Kafka Band a Jaroslav Rudiš pokřtili desku Der Process  • Vyšly knihy  Pražské ptactvo , Konžská matematika a audiokniha Divné děti a smutná kočka • Český filmový a televizní svaz FITES udělil ceny TRILOBIT

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

17. 1. – 24. 1. Scandi –  přehlídka současného severského filmu

Scandi nabídne ve spolupráci s Velvyslanectvím Dánského království aktuální výběr toho nejvýraznějšího ze skandinávské kinematografie, představí 10 premiér a 3 speciální uvedení, a to ze všech pěti zemí: Dánska, Švédska, Finska, Norska a Islandu.

 

23. 1. Interstellar / Kino MAT

Farmář a bývalý pilot Cooper v podání držitele Ceny Akademie® Matthewa McConaugheye musí opustit rodinu i kolabující planetu Zemi a ujmout se velení na výpravě za hranice naší galaxie a zjistit, zda se dá najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov.

To se mi snad zdá / různá kina

Nenápadný vysokoškolský profesor Paul se ze dne na den začne objevovat ve snech milionů lidí po celém světě a stane se tak globální celebritou. Rázem se mu začnou plnit všechna jeho přání, ale také pozná, jak vysoká je cena slávy. Nicolas Cage podává životní herecký výkon v dokonale zábavné společenské satiře.

 

Online: Best of DAFilms

Streamovací portál DAFilms uvádí svůj tradiční předvánoční program Best of DAFilms. Jeho kurátoři vybrali TOP 25 z českých i zahraničních snímků, které dafilms.cz uvedl v roce 2023. Do výběru se dostaly divácky nejsledovanější dokumenty Zkouška umění, Velké nic a Šťastně až na věky. Mezi hranými filmy jsou oceňované novinky Všechno, všude, najednou, Drive my car, Světlonoc, ale i kultovní Sedím na konári a je mi dobre z letošní rozsáhlé retrospektivy Juraje Jakubiska a Spiklenci slasti z přehlídky filmů Jana Švankmajera.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

22. 1. Casey Lowry / Rock Café, Praha POSUNUTO, sledujte aktuální informace

24. 1. Cornelia Jakobs (SE) / Rock Café, Praha

24. 1. Josefine Lindstrand (Švédsko) / Kasárna Karlín

24.1. The Vaccines (UK) / Roxy

24. a 25. 1. Miřenka Čechová a Radim Vizváry: Light in the Darkness / Palác Akropolis

Light in the Darkness umělců Miřenky Čechové a Radima Vizváryho, které sklízelo mezinárodní úspěchy a v Čechách se dočkalo pouze několika málo uvedení, se navrací po deseti letech do repertoáru souboru Tantehorse

26. 1. DUB VIBRATION – INDICA DUBS feat. DANMAN (UK) | MICHAEL EXODUS (IT) / SiMMCity, Vídeň 

26. 1. ZVA 12-28 Band / Malostranská Beseda

27. 1. Years of Denial (FR/CZ) / Bike Jesus

28. 1. Slowdive / Divadlo Archa

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

24. 1. – 24. 3. Adolf Lachman: Lachland / Villa Pellé

Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“.

 

12. 1. – 25. 2. ESTER KNAPOVÁ: ZIMNÍ JABLKA / Trafo Gallery

Výstava mladé české koloristky Ester Knapové představí obrazy probouzející autorčiny ztracené vzpomínky a klíčové momenty minulosti.

 

16. 11.  – 31. 3. 2024  František Skála – obrazy / Galerie města Loun

„Jde mi jako vždy o krásu a o zkoumání příčin jejího vzniku, hledání dokonalého tvaru ve spojení s imaginací… Někdy mám pocit, jako bych byl nějakou vyšší mocí vybrán do funkce jakéhosi kvalitáře, jehož pracovní náplní je objevovat skutečný smysl věcí a upozorňovat na spirituální vlastnosti hmoty a materiálových jevů. „

 

7. 12. – 29. 2. 1924  JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? / KC Kaštan

V 90. letech se česká (a jistěže i moravská a slezská) pódia otevřela světu. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby, ti všichni si na nich takřka podávali dveře.  Tento proces a ty nezapomenutelné večery připomíná a dokumentuje výstava pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? SLAVNÉ I ZAPOMENUTÉ KONCERTY ZAHRANIČNÍCH KAPEL A INTERPRETŮ 90. LET v KC Kaštan.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

22. 1. PŘEDNÁŠKA O ARCHITEKTUŘE S DAVIDEM VÁVROU / Dobeška 

Tentokrát na téma Maradéky – Střepy z architektonických cest

22. 1.  konference Creative Edge / CAMP 

Creative Edge přinese nejnovější poznatky současnosti ze světa umělé inteligence ve spojení s předními českými a zahraničními odborníky a hosty v jednodenním formátu.

 

23. 1.  Wabi sabi: nacházení krásy v nedokonalosti / Čítárna Unijazz

Přednáška umělkyně Terezy Tsukahara Symon o filosofii, životním stylu a estetice japonského minimalismu. Wabi sabi je zaměřeno na přijetí krásy věcí v jejich pomíjivosti a nedokonalosti a vede nás ke vnímání současnosti a ocenění jednoduchosti.

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat