Tipy na týden 15. – 21. května: Holešovická tržnice hudební a světelná, film Katedrála a Open House

Holešovická tržnice se 16. – 20. května opět promění v dějiště site specific festivalu #5PROSTOR, info v textu / Foto archiv Holešovická tržnice
Holešovická tržnice se 16. – 20. května opět promění v dějiště site specific festivalu #5PROSTOR, info v textu / Foto archiv Holešovická tržnice

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Katedrála

Justa Gallega bychom snadno mohli považovat za blázna, nad sílou, vůlí a trpělivostí tohoto (ne)obyčejného člověka však zůstává rozum stát. Španělský muž totiž bez jakéhokoliv vzdělání či prostředků holýma rukama postavil na předměstí Madridu katedrálu větší než barcelonská Sagrada Família. Režisér s česko-slovenskými kořeny Denis Dobrovoda strávil s Justem několik let a podařilo se mu tak k němu dostat neobyčejně blízko. 

Basic Instinct

Do kin se pouze na omezenou dobu vrací kultovní Základní instinkt režiséra Paula Verhoevena. Uveden bude po 30 letech od premiéry v nové digitálně restaurované 4K verzi necenzurovaného režisérského sestřihu.

Hrají aktuáně v těchto kinech

Šťastně až na věky / Kino Pilotů

Režisérka sleduje v dokumentu Šťastně až na věky pět příběhů lidí, kteří se rozhodli hledat své štěstí v jiných partnerských soužitích, než je běžné. „Jak vypadají partnerské vztahy 21. století? Přestává monogamní model muž a žena v dnešní době stačit? Nejsou podoby lásky ve skutečnosti rozmanitější než ty, které společnost akceptuje jako normu?“, ptá se Jana Počtová.

 

19. 5. Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovy univerzity

Letošním ročníkem nás bude provázet téma „Na hraně“.Je to stav nejistý a zároveň plný potenciálu. Moment zvýšené pozornosti a napětí. Okamžik intenzivní tvořivosti a inspirace, nebo také pokraj zoufalství a beznaděje, vyžadující odolnost a tvůrčí vůli. Festival probíhá v Univerzitním kině Scala a na Fakultě informatiky MU pod záštitou děkana FI MU prof. Jiřího Zlatušky. Více na festival.fi.muni.cz/

 

20. 5. 18:00 Ikarie XB 1 (Jindřich Polák, 1962) / Ponrepo

Národní filmový archiv vrátil v červnu roku 2016 v obnovené premiéře do kin legendární českou sci–fi Ikarie XB 1 z roku 1963. Příběh podle námětu a scénáře Pavla Juráčka a režiséra Jindřicha Poláka se odehrává ve XXII. století, kdy čtyřicetičlenná posádka složená z různých národů (velitelem je samozřejmě sovětský občan) vyrazí ve vesmírné lodi Ikarie XB 1 ke hvězdě Alfa Centauri…

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut 

iVysílání: Good Old Czechs

   

 

11. 5. – 22. 5. Festival Divadelní Flora / Olomouc DIVADLO

Festival Divadelní Flora, jehož programový výběr vymezuje ročníkové motto Jinakost, dává letos velký prostor ženám.  

 

16. – 20. 5. #5PROSTOR / Holešovická tržnice

5 večerů, 5 koncertů, 5 „světelných“ scén a 5 jedinečných lokací. To jsou hlavní ingredience akce #5PROSTOR, která za doprovodu speciálních vizuálních efektů rozsvítí různá zákoutí Holešovické tržnice a nabídne mimořádná vystoupení pětice stylově rozmanitých interpretů.

 

16. 5 GALVANIZER (fi), MORBIFIC (fi), ST. MINCER (cz) Grind / Death Metal  / KLUB 007 STRAHOV

16. 5. Xiu Xiu / Underdogs‘

16. 5. ELVIN BRANDHI (uk) + SARC (uk/cz) / Punctum

 

17. 5. Fred Wesley & The New JB’s (USA) – náhradní termín za 11.11. 2022 / Palác Akropolis

17. 5. Benny The Butcher /Lucerna Music Bar

17. 5. bar italia (UK) + Hothouse / Meet Factory

17. 5.  Dearest Sister (SWE) / Jazz Dock

18. 5. Creepy Teepee Sabbatical – LUSTSICKPUPPY Underdogs‘

18. 5. TWIXT – Billy Roisz & dieb13 (Dieter Kovačič) (AUT) / Punctum

18. 5  CRASHED OUT (uk), THE VOLUME (cz) Street Punk Oi! / R´n´R /  KLUB 007 STRAHOV

19. 5 THE HELLFREAKS (hu), ROCKET ENGINES (cz) Punk / Metal / R´n´R / KLUB 007 STRAHOV

19. 5. Šelest Underdogs‘

20. 5. Festival Muziq / Tachov FESTIVAL 

 

20. 5. Dommengang Underdogs‘

20. 5  OUT OF ORDER (ca), CARRY NO BANNERS (de) Street Punk Oi! / R´n´R / KLUB 007 STRAHOV

21. 5. Alyssa Edwards (US) /  SaSaZu, Praha

21. 5. GNOD (uk) / Chapeau Rouge

21. 5. Scary Pockets (USA)  / Jazz Dock

 

 


 

 

4.  5. – 17. 9.   Flashback: Hermit 1992–1999 / Muzeum moderního umění Olomouc: Salon, Kabinet

 

25. 4. – 21. 5.  Jan Hendrych: Sochy a mosty, Kobka 17, Hořejší nábřeží, 150 00, Praha 5

 

16. 4 – 10. 9.  Věra Jičínská / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Královéhradecká výstava Věry Jičínské je vůbec první retrospektivní prezentací děl této umělkyně, jež návštěvníky postupně seznámí s vývojem její tvorby, pro kterou jsou typické ženské akty, exotické a taneční motivy či symbolika světla a stínu. Stranou nezůstane ani autorčina žurnalistická činnost, deníkové záznamy a korespondence, několik ukázek tvorby jejích generačních souputnic a v neposlední řadě i malířčina vlastní sbírka africké plastiky.

 

27. 4. –  27. 5.  Aleš Brázdil – Mailer Daemon / Hala 40 v Holešovické tržnici

The Chemistry Gallery uvádí samostatnou výstavu malíře Aleše Brázdila (*1983), absolventa ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana na pražské AVU z roku 2009, představí jeho nejnovější práce za poslední dva roky.

 

26. 4. – 24. 9.  EARTH / Atrium na Žižkově

Ve středu 26. dubna otevírá galerie Atrium na Žižkově další ze série edukačních výstav zaměřených na aktuální společenská témata. Smyslem výstavy nazvané EARTH je upozornit na skutečnost, že naše společnost nevnímá význam a hodnotu přírodních zdrojů, ale pouze jejich průmyslově zpracovanou podobu. Instalace kombinuje přírodní materiály, produkty vytvořené z přírodních zdrojů a díla současných umělkyň a umělců.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

 

15. – 20. 5.  Open House Praha

Devátý ročník svátku městské architektury o víkendu zdarma zpřístupní veřejnosti více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. V týdnu od 15. května bude připraven i doprovodný program, jehož součástí jsou tradičně komentované procházky, přednášky a diskuze. Seznam všech objektů je již zveřejněn na www.openhousepraha.cz/festival-2023.

 

15. 5. 18:00 Antonín Viktor Barvitius, architekt neorenesance (v rámci OPEN HOUSE) PŘEDNÁŠKA

V letošním roce si připomínáme 200 let od narození významného představitele české neorenesanční architektury Antonína Viktora Barvitia. S odbornicí na funerální architekturu Šárkou Těšík se krátce ohlédneme za jeho dílem a zaměříme se zejména na méně známé návrhy funerálních a sepulkrálních památek (hrobek) na
pražských hřbitovech. Jednou z nich je i hřbitov na Malvazinkách, kde se přednáška uskuteční.

 

18. 5. UKA UKRAJINU! / Holešovická tržnice ♬, GASTRO

Holešovická tržnice zve na další ze svých gastronomických akcí, kdy tentokrát zavoní ukrajinské lahůdky.

 

19. 5.  – 21. 5. Máme otevřeno / pražský Art District 7

https://www.facebook.com/mameotevreno

13. ročník komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Sedmičce Máme otevřeno – navštivte galerie, ateliéry, umělecké dílny, designové obchody, kreativní komunitní centra a další organizace, které pro vás připravily zajímavý program zdarma.

19. 5. 14.00 – 17.00 Prohlídka domu, zahrady a výstav, na přání možnost promítání dokumentu Petrkov 13

Prohlídka domu, zahrady a výstav, na přání možnost promítání dokumentu Petrkov 13. Výstavy Cyklouši Františka Štorma, U Reynků… Petrkov / Grenoble a Francouzští autoři a Petrkov, Ovce / Moutons, Ze zahrady / Vues du jardin. Více na https://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/zveme-vas-v-kvetnu-do-petrkova/

19. 5.  Muzejní noc pod Ještědem 2023 / Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

V pátek 19. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne totiž oblíbená Muzejní noc! Kromě nočních prohlídek se návštěvníci mohou těšit na tradičně pestrý doprovodný program.

20. 5. Brněnská muzejní noc

Čeká Vás bohatý program plný kultury, umění a zábavy, který připravilo bezmála 30 institucí včetně nově zapojené zoologické zahrady. Tématem letošní noci je wellbeing, tedy životní pohoda či pocit štěstí. Právě setkávání se, edukace a kultura mohou návštěvníkům tyto emoce přinést.

 

20. 5. Běh pro Paměť národa / Brno

Na jedenácti místech v ČR se v květnu poběží za všechny, kteří se nevzdali. Nezisková organizace Post Bellum pořádá osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout.

 

20. 5. 15:00 Literární kavárna ve Švandově divadle s Milošem Urbanem / Švandovo Divadlo

https://www.facebook.com/events/193375520146875/

Květnovým hostem Literární kavárny bude autor a držitel ocenění Magnesia Litera Miloš Urban se svou poslední knihou Továrna na maso.

20. – 21. 5. Živé vnitrobloky / Bleší thy

V osmi vnitroblocích v různých částech Prahy proběhnou v sobotu a v neděli 20.- 21. května 2023 sousedské bleší trhy. Pokud milujete třídění, nakupování, objevování pokladů, chcete potkat lidi z okolí nebo pouze nakouknout do vnitrobloků, které možná zatím jen míjíte – vydejte se do jednoho ze zapojených vnitrobloků. Nakupovat můžete výhradně předměty z druhé ruky, jako je oblečení, doplňky, věci do domácnosti, knihy, hry, dětské hračky a jinou  veteš. 

 

20.–⁠ 21. 5. Dyzajn market / Výstaviště Praha, Holešovice ZDARMA

Patříte-li mezi pravidelné návštěvníky Dyzajn marketu, bude pro vás májová edice milým překvapením. Tentokrát totiž mezi vystavovateli najdete rekordní počet nových značek, a to nejen mezi dyzajnéry, ale i v řadách kulinářských mágů. Dyzajn market Léto se koná již 20. a 21. května 2023 na Výstavišti v Praze, Holešovicích před Průmyslovým palácem, v oba víkendové dny od 10.00 do 18.00. Vstup je zdarma a bez bariér. 

21. 5. Křest knihy Krištofa Kintery DÍVKA S HOLUBICÍ A SOCHY DOMŮ / Erpet Smíchov

Čerstvá těžkotonážní publikace z produkce Kunsthalle Praha & Bigg Boss přibližuje (téměř) stejnojmenný sochařský projekt českého umělce  Krištofa Kintery. Fotograficky výpravná publikace na bezmála tří set stranách důsledně mapuje vznik pětatřiceti tunového mikroměsta z betonu & oceli, které vzdává hold odvážné, veřejností ovšem často zatracované architektuře československé minulosti. .

 

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (12. května 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Pro ty, co si chtějí radši v klidu doma číst, máme dnes exkluzivní tip: unikátní kniha mapující historii Radia 1 a počátky soukromého rozhlasového vysílání v Česku. Jak je možné, že divoká devadesátková stanice přežila dodnes a pořád se jí daří? Vydání jedinečné kroniky o kultu nejen 90. let z pera Jany Kománkové můžete podpořit na hithitu.

 

    Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat