Tipy na týden 27. března – 2. dubna: festivaly Jeden svět a Spectaculare, Just Mustard a surfování na Štvanici

Kolumbijský snímek ANHELL69 (Theo Montoya ) uvidíte na festivalu Jeden svět / Foto archiv Jeden svět
Kolumbijský snímek ANHELL69 (Theo Montoya ) uvidíte na festivalu Jeden svět / Foto archiv Jeden svět

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Tipy na filmy v kinech:

Bio Oko, Světozor, Aero:

John Wick: Kapitola 4 / Titina, psí polárnice /  Modrý kaftan a další

Pilotů:

Zkouška umění/ Tár / Je mi ze sebe špatně a další

Dlabačov

Velikonoce v umění / Buď chlap!   a další

Kino BALT

Sharknado RUMOVÉ KINO / Mars útočí! RUMOVÉ KINO   a další

V rumovém kině dostanete v průběhu promítání 4 karibské rumy na degustaci + tapas + neomezený počet perlivé/neperlivé vody. Pokud rum nepijete rádi tento lahodný nápoj nahradíme stejným počtem kusů skleniček vína nebo piva. Vše v ceně vstupného.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT

 

Filmy, projekce, festivaly:

22.3. – 2.4. Festival JEDEN SVĚT

Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní téma Cena bezpečí se promítne napříč celým programem. Festival představí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty a hostkami z celého světa i filmy pro děti. Program festivalu Jeden Svět najdete zde: https://www.jedensvet.cz/program

V rámci festivalu Jeden Svět uvidíte i české snímky Návštěvníci a Štastně až navěky

 

Dny Frankofonie / Kino 35, Franzouzský institut Praha

V rámci Dnů Frankofonie máte jedinečnou možnost zhlédnout v Kino 35 filmy z rukou švýcarských, belgických, quebeckých, tuniských aj. umělců. 

Program najdete na kino35.ifp.cz/cz/

Luis Buñuel – velká retrospektiva / Národní filmový archiv – Ponrepo

31.3. 20:30 On

2.4. 20:30 Zločinný život Archibalda de la Cruz

 

24.2. –  23. 4. Tmání / Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně (Husova 18).  VR PROJEKCE

Autobiografický film, nominovaný na cenu Český lev, vytvořil režisér Ondřej Moravec pro médium virtuální reality. Film ukazuje vizuálně podmanivým způsobem, co se děje v hlavě mladého člověka s depresí. A popisuje i cestu, která autorovi pomáhá dostat z těchto stavů ven.

 

21.2. –  31.3. Filmy 30. Českého lva na dafilms.cz   ONLINE

Streamovací portál DAFilms nabízí tradiční online přehlídku nominovaných filmů Českého lva. Diváci si až do 31. března mohou na jednom místě vychutnat nejen filmy nominované na 30. Českého lva, ale i speciál k 30leté historii udílení cen.

 

31.3. 19.00 Kulový blesk / CAMP Praha

Připravit, zorganizovat a provést výměnu dvanácti bytů je dílo hodné mistra… Československo / Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský st. / 1979 / 82 min. / jazyk český

Dokumentárně výtvarný film Malinká mapuje protnutí vesmírů dvou absolutně odlišných fotografických šílenců, jejichž společným kamarádem je kytovec a společnou vášní posedlost honbou za slunečním svitem nad vodou i pod ní.

   

 

 

27.3. Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) pres. Sequenza live / Palác Akropolis

Jednou z premiér letošního festivalu Spectaculare bude vystoupení legendární francouzské producentky elektronické hudby Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou doplňující Chloé na perkusivní nástroje v čele s marimbou.

28.3. – 1.4. Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER / Brno DIVADLO

Do Brna zavítá devět souborů, aby na prknech místních divadel ukázaly svou práci v rámci Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, který každoročně připravují studenti Divadelní fakulty JAMU.  Letošním tématem je Anthills (Mraveniště).

 


28. 3.  18:30 Piana do škol na Bořislavce: EMIL VIKLICKÝ TRIO / Bořislavka Centrum

V sérii Piana do škol na Bořislavce se ojedinělý umělecký přístup spojuje s hodnotovým postojem interpretů, kteří účastí na sbírce vyjádřili vůli pomoci rozvíjet hudební talent dětí a studentů.

 

29.3. Piano Day: Carlos Cipa (DE), Irena & Vojtěch Havlovi, Petr Mazoch (CZ) / Klementinum, Zrcadlová Kaple

31.3. Pantha du Prince (DE) support: badfocus (CZ) / Palác Akropolis

1.4. The Serfs / Bike Jesus

 

1.4. Mesh records showcase: Alex Banks + Llyr + DJ Max Cooper (UK) / Meet Factory

Inovátor a vizionář Max Cooper přiváží do Prahy exkluzivní showcase svého labelu Mesh Records, který je v hudebním světě znám jako průsečík nadčasové hudby, technologie, umění a vědy.

 

1.4. Just Mustard (IR) / Café V lese

Po společné tour s Fontaines D.C. se Just Mustard vrací s novým albem do Prahy. Druhá studiovka Heart Under irských Just Mustard nás nechá zapomenout na vše, co víme o současném punku. V každém svém momentu pětice překračuje koncept a ambice moderní rockové skupiny a proměňuje zkušenost lockdownu i osobní těžkosti do uměleckého statementu.

 

1. 4. HEARTNOIZE 10: Heith [it, PAN] + Anna Ruth & Vojtěch Havel / Venuše ve Švehlovce, Praha

Jak lépe oslavit kulaté desáté narozeniny, než s hudbou na pomezí freak folku, noisu nebo doom metalu?

 

1.4. Insania + host: Bolehlav / Rockcafé

Koncertní turné k albu “GRRRotesky”, které vyšlo u labelu Smile Music. INSANIA v novém materiálu navazuje na předchozí album “Na počátku byl spam” a na základ silné metalové rytmiky s výraznou elektro-syntezátorovou stopou dál vrství sarkasmy a ironii.

 

    

 

Nově zahájené výstavy:

29.3. – 3.5.  Seno, sláma, skládka / Galerie Václava Špály

Výstava je ohlédnutím za ikonickou realizací Zorky Ságlové v rámci výstavy Někde něco (společně s Janem Ságlem, Bělou Kolářovou a Jiřím Kolářem), uvedené v Galerii Václava Špály v roce 1969 pod dramaturgickým vedením Jindřicha Chalupeckého. Díla dvou desítek místních i mezinárodních umělců a umělkyň vybraná pro výstavu Seno, sláma, skládka se zabývají jak reflexí důsledků období zemědělské kolektivizace, tak současnými ekofeministickými perspektivami. 

 

16. 3. – 30. 11. ÚHEL POHLEDU, prostor umění a učení / Centrum současného umění DOX

Centrum DOX otevírá prostor stírající hranici mezi výstavou a učebnou. Diváci, kteří do něj vstoupí, se ocitnou v prostoru nabízejícím interaktivní instalaci, čtyři umělecká díla a rozšířenou realitu. Zapojení diváka je samozřejmě dobrovolné. Úhel pohledu je prostorem znejistění, ale i nové zkušenosti; ukazuje potenciál stereotypů, strachu, chybování a změny nastavení mysli. 


23.3.  – 4.6. Pohnutá historie. Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice / Muzeum moderního umění, Olomouc

Pozoruhodné osudy rodiny Plhákových, která před sto lety postavila v osadě Háj nedaleko Mohelnice rondokubistickou vilu a architektonicky zajímavou hydroelektrárnu, přináší první letošní výstava Muzea umění Olomouc.

 

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

 

 17.3. – 8.4. Jan Poš – Časová pole / The Chemistry Gallery

Výstava zkoumá vztah virtuálního a reálného prostoru a rozšiřuje způsob autorova uvažování o site specific instalaci a vztahu materiálních objektů s jejich 3D předobrazy. Jednotlivá díla, která budou reagovat na prostory galerie, vtáhnou návštěvníka přímo do základních souřadnic 3D programu, ve kterém díla vznikají v podobě modelů a simulací.

 

10. 3. – 20. 8. Krištof Kintera: HOW CAN I HELP YOU? / Centrum současného umění DOX

Na 300 děl jednotného formátu se představuje ve společné site-specific instalaci ve třech patrech věže pražského Centra DOX. Dohromady tvoří osobní zpověď umělce, který na jednotlivých stránkách pomyslného deníku zaznamenává to, co ho zajímá, frustruje i děsí.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

1.3. – 31.3. Březen – měsíc čtenářů  / Městská knihovna v Praze

Také letos si Městská knihovna v Praze připravila pro své čtenáře bohatou škálu aktivit a událostí, které se vážou k Březnu – měsíci čtenářů. Akce se přitom netýkají jen literatury a čtení, ale svou událost v programu si může najít každý. Více o programu najdete na stránkách knihovny www.mlp.cz.

 

27.3. Dlouhý večer s básníkem a hudebníkem Ivanem Palackým / Klub Ferenc Futurista v Černošicích

18 h, book club: Ivan Palacký, Škody jsou tajné (Dybbuk 2022)
20 h, čtení a zvuky (I P: „Terénní nahrávky, útržky hovorů, dróny elektrických skříní v různých frekvencích, manipulace se zvukovými chybami.“)

Hudebník, architekt, zvukový umělec a básník Ivan Palacký se narodil v Uherském Hradišti. Od 80. let hraje v různých kapelách (většinu z nich založil) a podílí se na mnoha hudebních projektech. Byl členem skupiny Výkřiky břich, tria Sledě, živé sledě, audiovizuálního dua Koberce, záclony aj. V současnosti se podílí na práci Pražského improvizačního orchestru, hraje a zpívá v kapele Pátí na světě, triu Love_me, duu Palagrachio ad. Po léta „píše“ zvukový deník ze všech svých cest: úryvky příběhů, záhadných zvuků a různých akustických chyb. Více na futureferenc.cz

27.3. Den divadla  ONLINE

U příležitosti letošního Světového dne divadla připravil Dramox divadelní cestu kolem světa za těmi nejlepšími představeními.

 

28.3. 19.00  Praha zítra? Výtoňský most / CAMP Praha DISKUZE, STREAM

Železniční most pod Vyšehradem je jedním z 18 pražských mostů přes řeku Vltavu. Přes 120 let spojuje břehy Podolí a Smíchova, v současné době však rozděluje společnost. Most je nyní nejslabším místem trati, bude muset obsloužit současnou i budoucí poptávku po železniční dopravě. To může být zajištěno jen kombinací navýšení provozní rychlosti vlaků a přidáním třetí koleje. Na konci roku 2022 tak připravila Správa Železnic soutěžní dialog. Přijďte se podívat na prezentaci vítězného návrhu a zapojit se do další diskuze nad budoucností mostu i nové železniční zastávky Praha-Výtoň.

29.3.  TALK SHOW Camping s Ondřejem Cihlářem: Vítěz ceny Czech Grand Design a Jsem v obraze / CAMP Praha

Jak se stát jedním z nejúspěšnějších designérů roku? Jak komunikovat složitá témata jednoduše a přehledně? Ondřej Cihlář si do dalšího dílu talk show pozval jednoho z finalistů cen Czech Grand Design. Do výběru se dostalo 80 tvůrců a firem. Od revolučního zpracování hasícího přístroje přes kabát ušitý z peřiny, vizuální identitu pro neziskovou organizaci nebo navigační systém hlavního města Prahy až po nadějný materiál z recyklovaného plastu. Kdo letos získá toto prestižní ocenění v jedné z 8 kategorií? Do druhého křesílka usedne Johana Bázlerová, která na svém profilu @jsemvobraze informuje o aktuálním dění.

31.3. KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA Praha zítra? Domy a byty / CAMP Praha

Kolik lidí žije v hlavním městě? Jaké jsou zde ceny nemovitostí? Kolik je v Praze prázdných bytů a kolik se jich staví? A co může pro dostupné bydlení udělat město? Přijďte na komentovanou prohlídku výstavy, která popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko.

1.4. OPENING VLNY ŠTVANICE

Spolek Vlny Štvanice otevírá pro veřejnost první riversurfovou vlnu v centru Prahy. Návštěvníkům nabízí kanál s divokou vodou a jedinečný zážitek z jízdy ve vlnách s výhledem na Pražský hrad. Areál je nejen pro surfaře, ale rezervovat jízdy si mohou také paddleboardisté, kajakáři a další fanoušci vodních sportů a adrenalinových zážitků.

HitHit kampaň Vlny Štvanice: Bára Polákova a Eva Samková

 

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (23. března 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  


Od 8.3.  můžete sledovat na webu iVysílání České Televize dokumentární film Vinyl, který vypráví o historii gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost. Film se zaměřuje na dvě výrazné hudební epochy minulosti – 30. a 60. léta – a na současnost. Více na https://www.ceskatelevize.cz/porady/14288771742-vinyl/

Foto Jace Afsoon / Unsplash

 

 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat