Tipy na týden 9. – 15. října: Signal festival, Philip Glass Ensemble a klubová noc crave

František Vavřinec Korompay, Zpověď královny Žofie, 18. století - uvidíte na výstavě JAN A JAN v Arcidiecézním muzeu / Repro (c) Arcibiskupství olomoucké
František Vavřinec Korompay, Zpověď královny Žofie, 18. století - uvidíte na výstavě JAN A JAN v Arcidiecézním muzeu / Repro (c) Arcibiskupství olomoucké

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

 

11. 10. 19:00 16mm film / Čítárna Unijazz

Další z pravidelných projekcí z 16mm filmu v režii Fíly a Adama. Na programu bude Potlach, dokument o začátku trampství u nás, známý animovaný film Možnosti Dialogu od Jana Šmankmajera, debutový film Juraje Herze Sběrné surovosti a na závěr hudební dokument Jazz in Germany. Vstup volný!

12. – 14. 10. Festival indického filmu / Kino Světozor

20. ročník Festivalu indického filmu. Program najdete zde: www.bollywood.cz/program/

6. – 8. 10. Festival La Película: Tapas / Světozor, Bio Central  Hradec Králové

Pražské kino Světozor a královéhradecké Bio Central letos po sedmnácté přinesou ve spolupráci s Institutem Cervantes českým divákům výběr toho nejlepšího ze španělské kinematografie. 

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

9.10. Džambo Aguševi Orchestra / Palác Akropolis

9. 10. Partyzánka / Divadlo DISK

Divadlo DISK uvede projekt uměleckého uskupení Nous kolektiv, složeného ze studentů rozličných uměleckých oborů a škol. Projekt vzešel z autorského textu dramaturgyně kolektivu Amálie Poledníčkové. Prozkoumává téma dětských hrdinů očima dvou dětí hrajících si v lese vojenského újezdu Březina. 

 

7. 10. Creeds (FR) / Roxy Praha

10. 10. Smirk (US) / Recykl. bar

10. 10. FRACTURED (ca), TERMINAL FILTH (de) / Klub 007 Strahov

10. 10. The Young GodsPalác Akropolis

The Young Gods v Praze představí svou variaci známé skladby In C, jejímž autorem je americký skladatel Terry Riley. Skladba vznikla v roce 1964 a bývá označována za první minimalistickou kompozici.

 

11. 10. Max Gazze / Akropolis

11. 10. Full Moon #150: Amelie Siba, Fvck_Kvlt, Kalle, DJs Isama Zing, Toyota Vangelis / Meat Factory

Na FULL MOON #150 v pražské MeetFactory vystoupí Amelie Siba, slovenský raper Fvck_Kvlt a skupina KalleDJs Isama Zing a Toyota Vangelis a všechno otevře publicistická debata pod vedením Pavla Turka

 

11. 10. BASTARD GRAVE (se) / Klub 007 Strahov

12. 10. ERRORR (DE)  / Bike Jesus

12. 10. TIGHT FINKS (ch) / Klub 007 Strahov

12. 10. Philip Glass Ensemble / Divadlo Archa

Těleso Philip Glass Ensemble (PGE) zahraje skladatelovu ranou tvorbu v programu nazvaném Early Works. Uskupení je složené z virtuózů, kteří jsou autorizovaní k interpretaci samotným Glassem. Ten už kvůli pokročilému věku nelétá do Evropy. 

 

12. 10. The Sisters of Mercy (UK) / Lucerna Music Bar

Po vydání alba „Vision Thing“ se The Sisters of Mercy rozpadla a Andrew Eldritch se soustředil na sólovou kariéru. Nicméně, The Sisters of Mercy se občas vracejí na scénu a přináší svůj unikátní zvuk a temnou energii fanouškům po celém světě. 

 

12. 10. The Homesick (NL) / MeetFactory

13. 10.  Infected Mushroom (IS) / Roxy Praha

13. 10. Itako (FRA) / Bike Jesus

13. 10. CUERO (es) / Klub 007 Strahov

13. 10. Âme Live (WELLWET) / Holešovická tržnice

 

14. 10. Worakls Orchestra (FR) / Forum Karlín, Praha

14. 10. CRAVE – Animistic Beliefs, E The Artist, Celaviedmai, Taahliah a další / Fuchs2

Třetí edice klubové noci crave slibuje dosud nejnabitější a nejambicioznější line-up. Na třech stagích klubu Fuchs2 a bike jesus opět představí svůj specifický koncept hravě kombinující live acts a DJs z domácí i zahraniční scény.

 

14. 10. Young Marco (NL) / Roxy Praha

14. 10. Gengahr (UK) / Café V lese, Praha

15. 10. Inhaler / IE / Lucerna Music Bar

15.10. KMFDM / Futurum

15. 10. Bad Nerves (UK) / Underdogs’, Praha

15. 10. Synapse Knowledge 2023: Fennesz, Craig Leon & Cassell Webb aj. /  Meetfactory

 

         

 

12. 10. Komentovaná prohlídka: JULIUS REICHEL: HARD CORE + LOBOTOMY = 20 / 20 / Galerie Václavy Špály

Komentované prohlídka 12. října od 17:30, výstavou provede osobně autor. Vstup volný a zdarma.

 

10. 10. komentovaná prohlídka výstavy PTÁČEK V KLECI / Trafo Gallery

Přijďte si popovídat a poslechnout Jakuba Janovského a Petra Vaňouse při provádění výstavou Ptáček v kleci.

 

5. 10.  – 28.01.2024 / Jan a Jan. Legendy Jana Nepomuckého a Jana Sarkandera ve výtvarném umění / Arcidiecézní muzeum Olomouc

Na šedesát děl odkazujících k oběma světcům. Jsou zde některá proslavená díla, ale i ta méně známá, která jsou nicméně zajímavými a typickými představiteli výtvarného umění věnovaného oběma osobnostem. Návštěvníci uvidí sochařská díla, monumentální oltářní plátna, devoční grafiku i pamětní medaile

 

12. 10.  SIGNAL Festival / Historické centrum Prahy

Jedenáctý ročník Signal Festivalu představí na sedmi pražských místech dosud největší galerijní zónu, kterou připravuje nový kurátorský tým pod vedením audiovizuálního umělce Pavla Mrkuse. Jedinečné instalace se tentokrát zaměří především na zkoumání hranic audiovizuálního a digitálního umění s využitím nových technologií, jako je AR, technika 3D scanningu nebo originální zvukové a světelné systémy. 

 

2. 10. – 4. 11. Jiří Janda: Elektrická horečka / Čítárna UNIJAZZ

Jiří Janda vystavuje v Čítárně Unijazzu v Husitské ulici 22 na Žižkově své nové linoryty. Jeho Elektrická horečka má  podtitul „výstava ilustrací k nenapsané knize“.

 

4. 10. – 28. 1. 2024 Myšlení obrazem – Vizuální události Miroslava Petříčka / Městská knihovna

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

13. 10. – 5. 11.  Fraser Brocklehurst: Zvířata a jejich osudy / Galerie Jelení

Fraser Brocklehurst je britský umělec, dlouhodobě žijící v ČR. Jeho výstava v Galerii Jelení je součástí série výtvarných prezentací mapujících různé podoby současné malby. Roli kurátorů těchto výstav na sebe berou etablovaní výtvarní umělci jako Markéta Othová či Jiří Kovanda.

4. 10. – 1. 11. A Journey into Lina Bo Bardi’s Creativity / Konsepti Stage 

Instalace mapuje tvůrčí cestu brazilsko-italské modernistické architektky Liny Bo Bardi. 

 

27. 9. – 26. 11. Zednáři – Svobodné zednářství očima svobodných zednářů/ Novoměstská radnice

Letos slaví 100. výročí zednářská Veliká Lóže České republiky (VLČR). K této příležitosti se její členové rozhodli uspořádat od 27. 9. do 26. 11. výstavu Zednáři s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů a seznámit veřejnost podrobněji se svou historií i současnou činností. Součástí expozice bude i rekonstrukce za války zničené instalace Alfonse Muchy nazvané Poslední dílo.

 

22. 9. — 7.1. 2024  Akvarel mezi Prahou a Vídní / Veletržní palác

Ve velkorysém rozsahu a zcela novém kontextu, navíc dosud málo známá díla, představí nová výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní. Práce českých a rakouských mistrů nabídnou nevšední estetický, až poetický zážitek. Ale také zajímavý dialog v rámci středoevropského prostoru 19. století a hlubší poznání akvarelu, klíčového výtvarného média své doby.

 

14. 9. – 11. 2. 2024 Za slovy / Centrum současného umění DOX

Nová výstava v Centru současného umění DOX Za slovy zkoumá způsoby, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců.

 

12. 9. – 12. 11. 2023 Marie Tomanová: As We Are / Galerie Dukla

Ostravská Galerie Dukla  představí tvorbu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové. Ta ve své výstavě As We Are vystaví portrétní fotografie pocházející především z jejího projektu New York New York z roku 2021, který autorka nazývá portrétem města skrze lidi.

 

8. 9. – 14. 10. 2023 Linda Havrlíková: Lokální vlna / Galerie UM

V Galerii UM se představí projekt Lokální vlna doktorandky Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lindy Havrlíkové. Detailně v něm prozkoumává proces výroby vlněných textilií a sama se aktivně zasazuje o udržení tohoto řemesla. Výstava přibližuje nejen její vlastní tvorbu, ale i všechny aspekty, které vedou ke kýženému výsledku.

 

13. 9. – 18. 10. 2023  Jiří David: Oheň vyhasl, vlci zůstali / Sophistica Gallery

„Nehledám, jen očekávám, co může, ale nemusí přicházet? Zprvu tak jen tuším a jakoby vidím obrazy, které se odněkud vynořují. Možná z permanentního nevědomí (kolektivního, osobního)? Z probuzeného podvědomí? Nebo jen skrze neschopnosti území opakovat se cyklicky? Nevím. Nikdy předem nic nevím, vlastně ani vědět nechci. Neznám tak předem ani formu, která nejasně, stále nezřetelně krouží, shlukuje se kolem stejně nezřetelného obsahu,“ říká Jiří David o své nové výstavě, nazvané Oheň vyhasl, vlci zůstali, kterou můžete od 13. září 2023 vidět v Sophistica Gallery.

 

15. 7. – 5. 11. Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

9. 10. v 19:00 Host Krenovky: Pavel Pavel / Čítárna Unijazz

Host Krenovky: Pavel Pavel Muž, který rozchodil sochy moai na Velikonočním ostrově. Beseda s experimentálním archeologem a technikem ing. Pavlem Pavlem, který se zabývá zkoumáním a rekapitulací možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku.

10.10. v 19:00 Křest knihy Boba Dylana Filosofie moderní písně / Čítárna Unijazz

V knize Dylan glosuje písně jiných umělců a přechází od svého charakteristického vtipného stylu k hlubokým úvahám o podstatě populární hudby a umělecké tvorby obecně. Během večera zazní několik Dylanových písní v českých verzích v podání Mariana Opletala, kapelníka skupiny MARiAN Band.

11. 10. Vzpomínky hlavního architekta – křest knihy  / CAMP Praha

Jak se plánovala normalizační Praha? Proč stojí Palác kultury na Pankráci? Muselo se zbořit Těšnovské nádraží? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá právě vydaná kniha vzpomínek architekta Blahomíra Borovičky, který stál v čele Útvaru hlavního architekta Prahy téměř dvě desetiletí. Křest knihy doprovodí diskuse s jejími editory Martinou Koukalovou (IPR Praha) a Petrem Roubalem (Ústav pro soudobé dějiny AV).

12. 10. Snít o modrých sluncích / Kafe nůžky papír

Uvedení čísla časopisu Plav věnovaného portugalské postkoloniální literatuře (3/2023)

 

12. 10. PIZZA! PIZZA! Pop-up / Holešovická tržnice

To nejlepší z italské pouliční kuchyně – italské lahůdky, vynikající vína a koktejly, příjemná hudba, posezení pod širým nebem a setkání s kolegy u oběda či přáteli v odpoledních a večerních hodinách, zkrátka pravé italské bezstarostné aperitivo. 

 

12. – 15. 10. Komiksový festival KOMA / Káznice, Brno

Devátý ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA představí milovníkům komiksu a ilustrace to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

 

13. 10. Pokec v Besedě – Petr Vizina a KOVY  / KC Beseda Klánovice

Novinář a šéfredaktor časopisu Quartal Petr Vizina si do kulturního centra Beseda v Klánovicích do diskusního pořadu Pokec pravidelně zve zajímavé osobnosti české kulturní scény. Tentokrát si bude povídat se známým youtuberem Kovym – Karlem Kovářem.

 

7. 10. – 3. 11.  Doba genová / Smíchovská náplavka před kobkou č. 17 

DNA má v sobě každý z nás a předáváme si ji z generace na generaci. Díky ní jsou potomci podobní svým rodičům a předkům, ale může způsobit i vzácné onemocnění, když dojde k její poruše. Asi 80 % vzácných onemocnění má genetický původ. Panely v designu šroubovice lidské DNA vysvětlí pomocí grafiky a textu, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme.

 


 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (22. září 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  (33. díl)

 

15. 10. 19:30 SOČR a Brad Mehldau / ČRo Vltava

Přímý přenos koncertu: Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Brad Mehldau – klavír, Clark Rundell – dirigent .

 

Poslechněte si ukázku z audioknihy Život v éteru. Její natáčení už započalo a vydání se plánuje už na letošní podzim.

 

A nakonec tip na výlet. Muzeum, které musíte vidět – ARoS v dánském Aarhusu.

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat