Tipy na týden 4. – 10. září: festivaly v novogotické kapli, u jezera i na ostrově

František Jungvirt pro Klimchi – Kolekce Crust 2 / (c) Czech Design Week
František Jungvirt pro Klimchi – Kolekce Crust 2 / (c) Czech Design Week

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Sezóna letních kin je v plném proudu. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší: 

 

6. 9. South Park: Peklo na Zemi / Letní kino Gabriel Loci

Kultovní snímek o tom, co může způsobit vystoupení dvou přisprostlých komiků z Kanady v poklidném městečku… Nechybí sdružení Matky proti Kanadě, Satan a Kenny (kterého samozřejmě zabijí, parchanti).

9. 9.  Achnaton • záznam ze sezóny 2019/20 /  Světozor

Návrat zásadního díla soudobého operního repertoáru v záznamu z Metropolitní opery, kde bylo poprvé uvedeno v listopadu 2019.

 

10. 9. Kouř / Letní kino Gabriel Loci

Mezi filmy, kterými se na sklonku osmdesátých a na začátku devadesátých let prezentovala generace nastupujících filmařů, má Kouř režiséra Tomáše Vorla výjimečné postavení. Ke komedii, která nese podtitul „muzikál totalitního věku“, se jako ke kultovnímu projektu hlásí jak generační současníci tehdy třiatřicetiletého nekonformního tvůrce, tak diváci, kteří v roce 1990 teprve dospívali.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

31. 8. – 14. 9. Antická Štvanice 2023: OIDIPÚS KOMPLET / Štvanice

Na samém začátku divadelní sezóny se v plenéru ostrova Štvanice před diváky odehraje ikonická řecká tragédie Král Oidipús, nově doplněná dramatem Láios současné autorky Hany D. Lehečkové a tanečním libretem Propast Marie Novákové a Václava Kuneše do podoby původní nedochované trilogie. Premiéra se koná 31. 8. 2023 od 19 hodin na západní špici ostrova Štvanice. Následuje 9 repríz, až do konce festivalu 14. 9. 2023.

 

4. 9. Bill Burr (US) / Kongresové centrum, Praha

Má nominace na Emmy i Grammy, hraje v seriálové sáze The Mandalorian a za sebou má role ve filmech po boku Hugha Jackmana, Kevina Costnera či Sandry Bullock. A především je jedním z globálně nejoblíbenějších standup komiků.

 

5. 9. The Cinematic Orchestra / Ledárny Braník, Praha

 

5. 9. Salif Keita / Lucerna Music Bar

 

5. 9.  STÁLE STEJNÝ PŘÍBĚH | … hudebně-taneční představení / PONEC – divadlo pro tanec

„Čím je nejlepší na světě být? Obyčejnou trávou nebo krásnou bylinou? Myší nebo ptákem?
A co člověkem?“ Stará inuitská legenda se zamýšlí nad touhou žít a přežít i v těžkých podmínkách. 

 

6. 9.  Check it Na Výstavišti: Caramel / Výstaviště Praha

Matyáš Kyncl, František Hrádek a Ondřej Kohoutek ve své tvorbě prolínají melancholický lyrics s heavy rytmikou a balancují na hraně emo rocku, dark popu a post punku.

7. 9. Open Air Festival PODVINÍ/ Přírodní park Podviní v Praze Vysočanech

24.ročník festivalu alternativní a nezávislé scény v přírodním parku Podviní v Praze Vysočanech. Vstup volný.
Vystoupí: Monika Načeva & Zdivočelí koně / BBP – podzemní orchestr / Rány těla / Pepa Lábus a SPOL / Holy Fanda & The Reverends

7. 9.  Kovošrot: Dmitrievna, expandcollapse, THC Luna G  / Ankali

7. 9. Schedule 1 (CAN) / Rock Café

7. – 9. 9. Soulbönding Trip / Soulkostel, Vernéřovice 

Novogotická kaple Panny Marie Pomocné v blízkosti vernéřovické studánky vevýchodních Čechách bude již tradičně druhý víkend v září patřit sonické náloži kytar a elektroniky, ale i jemnějším ambientním tónům a rytmům folku a dronu.

 

8. – 9. 9. Cool v plotě / Písek

Na 14. ročníku festivalu Cool v plotě vystoupí: Fejká – německý producent s extatickým deep technem, britský houslista Simon Goff  na pomezí minimalismu a elektronické hudby, italský bubeník, pianista a skladatel Filippo Toniazza Tonini,  turecká zpěvačka, skladatelka a performerka ILÆYdream popová německá zpěvačka Fourtuna,  slovenská diva Eniesa ,  z domácí scény Vojtěch Nýdl (Clarinet Factory), Circus Ponorka, Mikoláš Chadima (MCH Band) a mnoho dalších.

 

8. – 9. 9. SHTGN 2023 / Jezero Kristýna, Hrádek nad Nisou

Úctyhodných dvacet dva let pečlivě vybírá ty nejinspirativnější projekty elektronické hudby a představuje je českému publiku. Na konci festivalového léta (o víkendu 8. – 9. září) dorazí do Hrádku nad Nisou vycházející hvězdy holandské scény Tammo Hesselink a Laura BCR, nebo rezident hamburského klubu Golden Pudel Steffen Bennemann. Největším festivalovým úlovkem je pak dnes již kultovní dvojice Lena Willikens & Vladimir Ivkovic.

 

9. 9. Pöbel MC (DE), Waving The Guns (DE) / Rock Café

 

Kdykoli: www.dramox.cz – divadlo online

Užijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře.

Komedie Šťovík, pečené brambory – foto Dejvické divadlo


 

12. 9. Závěrečná komentovaná prohlídka výstavy „Skleněná duše. Návrat funerální plastiky PIETAS“

Celkem 21 autorů z různých oborů přijalo výzvu skupinu Glaz Bridge a vytvořilo sochu, tavenou skleněnou plastiku Urnu a vystavilo v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Komentovanou prohlídkou Vás 12. září v 18 hodin provede kurátorka kolekce a zakladatelka projektu Martina Sikorová, spolu s autory jednotlivých objektů.

 

6.9. – 8.9. Jan Zrzavý: Nelámejte hůl nad svými potomky, když jsou sví” / 3Kino Art Pasáž

 

8. 9. – 14. 10. 2023 Linda Havrlíková: Lokální vlna / Galerie UM

V Galerii UM se představí projekt Lokální vlna doktorandky Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lindy Havrlíkové. Detailně v něm prozkoumává proces výroby vlněných textilií a sama se aktivně zasazuje o udržení tohoto řemesla. Výstava přibližuje nejen její vlastní tvorbu, ale i všechny aspekty, které vedou ke kýženému výsledku.

 

8. 9. Oslava dvaceti let Musea Kampa

V pátek 8. září 2023 oslaví Museum Kampa 20 let své existence. Návštěvníci mohou očekávat pestrý program v podobě komentovaných prohlídek aktuálními výstavami, tvůrčí dílnu pro rodiny s dětmi nebo debatu s názvem „Museum na Kampě“, která se ohlédne nejen za prvními dvaceti lety musea, ale bude promýšlet i možné vize jeho budoucnosti.

 

8. 9. – 1. 10. 2023 Martin Janíček: Retro-Repro / Galerie Jelení 

Výstava kombinuje fascinace fenoménem reproduktoru, českým kutilstvím a světem terénních nahrávek, které autor dlouhodobě pořizuje a občas využívá. Janíček je sochař, hudebník a konstruktér hudebních nástrojů, zvukových instalací a sonifikací architektury.

 

 

30. 7. – 16. 9. Excel / Pragovka Gallery

Rezidentská výstava Excel prezentuje aktuální a autentickou tvorbu umělkyň a umělců, kteří mají v areálu Pragovky své ateliéry. Do výstavy Excel se promítají živé tvůrčí procesy umělecké komunity Pragovky. Není tematicky ani obsahově omezená, naopak vytváří přirozený obraz toho, co se každý den děje za dveřmi uměleckých ateliérů.

 

15. 7. – 5. 11. Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí 

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

7. – 10. 9. Czech Design Week X / Výstavní sín Mánes

Desátý ročník festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week X představí ve Výstavní síni Mánes nejnovější tvorbu více než 120 českých i zahraničních designérů. K příležitosti završení první dekády festivalu se návštěvníkům poprvé představí také výstava New Generation, která ukáže výběr unikátních kolekcí navržených nejmladší generací designérů z řad studentů, absolventů a nových objevů z uměleckých škol. 

 

9. 9. Dyzajn market Babí léto 2023 / Výstaviště Holešovice

Pravidelný, výběrový trh autorské tvorby, kde potkáte 200 lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských mágů.
Můžete prohlížet i nakupovat originální šperky, oblečení, doplňky, kabelky, batohy, porcelán, dekorace, svíčky, hračky, knihy, delikatesy nebo papírenské zboží. Součástí Dyzajn marketu je i malý food festival, kde si můžete pochutnat na výběrové kávě, drincích, sladkých i slaných dobrotách, pořádných jídlech pro masožrouty a vegany.

9. 9. Back to School / Holešovická tržnice

Back to School neboli zpátky do školy, akce, která usnadní rodičům náročný počátek školního roku a děti pobaví. Rodičům event nabídne spoustu inspirace pro dítka, která zasednou do školních lavic stejně jako řadu didaktických pomůcek pro domácí přípravu a výuku. Dětem pak ukážeme, že školní rok rozhodně nemusí být nuda: dílničky, tančírna a lekce tance, laserové bludiště nebo obří krasohled zaručeně pobaví a třeba i přivede nové kamarády.

 

9. 9.  Festival Mistři řemesel / KC Kaštan

Setkání uměleckých řemeslníků a tvůrců. Prezentace keramických, řezbářských či šperkařských dílniček, ukázky kovářství, grafiky, textilních dovedností, malby či knižních nakladatelství.

10. 9. Karlínský den pro duševní zdraví/ Karlínské náměstí

Již třetí ročník akce Karlínský den pro duševní zdraví. V příjemném prostředí parku se můžete setkat s odborníky mnoha různých organizací, kteří mohou poradit a poskytnout mnoho užitečných tipů, kde hledat pomoci či jak pečovat o duševní zdraví. Můžete se těšit například na organizaci Terapeutická linka Sluchátko, Úsměv mámy, Sociální klinika, Poradna Vigvam, Nevypusť duši, Centrum Anabell a mnoho dalších.

8. 8. – 30. 9. Alfred Nobel v Mariánských Lázních

K jubileu narozenin slavného hosta Mariánských Lázní připravila městská knihovna spolu s informačním centrem výstavu „Alfred Nobel v Mariánských Lázních a známí hosté, laureáti Nobelovy ceny“. Bude tu možné si připomenout nejen Nobela, ale i celou řadu osobností, které pobývaly v Mariánských Lázních a byly laureáty Nobelovy ceny, jako například spisovatel Rudyard Kipling (1907), Albert Schweitzer (1952), Jaroslav Heyrovský (1959) a Jaroslav Seifert (1985).

 

 


Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (25. srpna 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Když je řeč o Radiu 1 – už máte knihu?

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat